Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

A.DATE GENERALE
Disciplina : Educaie tehnologic Clasa a V a Tema : Alimente Subiectul leciei : Alimente de origine vegetal

B.NECESITATEA STUDIERII TEMEI :


Dezvoltarea capacitii de selecie i clasificare a alimentelor de origine vegetal Locul de desfurare : Cabinet Educaie tehnologic

C.STRUCTURAREA CONINUTULUI
Diagrama arbore orizontal Apa Alimente de origine mineral alimente extrase din scoara pmntului Sarea Fructe alimemente caracterizate de un mare coni-nut de ap, zahr i vitamine

Seminoas ee

Bace

Nucifer

Smburoas Pot fi consummate n stare proaspt Legume partea comestibil a plantei Zahr Pot fi consummate n stare prelucrat Uleiuri vegetale Cereale Miere Ou Lapte Obinute de la animale sacrificate Carne

Alimente

Alimente de origine vegetal alimente obinute din materii prime de origine vegetal

Obinute de la animalele vii Alimente de origine animal produse obinute din materii prime de origine

D.CONTEXTUL N CARE SE REALIZEAZ LECIA :


Experiena anterioar de nvaare a elevilor Elevul posed cunotine referitoare alimente Elevii tiu care sunt alimentele de origine mineral

Cuvinte cheie Lb. romn Hran Substane hrnitoare Apa Sarea Lb. englez Food Substance nutritous Water Salt Lb. francez Nourriture Substance nutritif Eau Sel

Resurse materiale

Manual, fotografii Manual, fotografii

E.
Cod / Tip O1 cognitiv O2 cognitiv O3 cognitiv

OBIECTIVE OPERAIONALE
Coninutul obiectivului (ce se cere) Elevul s cunoasc care sunt tipurile de alimente de origine vegetal Elevul s cunoasc definiia fructelor, compoziia i tipurile de fructe Elevul s cunoasc definiia legumelor, compoziia lor, tipurile de legume i metode de pastrare Condiii de aprobare ( ce se ofer) - Se ofer definiia alimentelor de origine vegetal i modul n care pot fi consumate - Se ofer definiia, compoziia i clasificarea lor n funcie de structur - Se ofera definiia, compoziia, tipuri de legume i metode de pstrare Criterii de reuit CR (ce se accept) Definiia alimentelor de origine vegetal Identificarea a cel puin trei reguli de amplasare a cldirilor

Definiia i metode de pstrare

F. PROBA DE EVALUARE
Obiectiv O1 Coninutul itemilor Solicitarea definirii alimentelor de origine vegetal Completarea unui test tip Item cu alegere lacunari: Completai enunurile d mai josprin scrierea cuvntului nspaiul rezervat: Alimentele de origine vegetal consumate n stare proaspt sunt..i legumele. Fructele nucifere au smna nconjurat de o.tare. Corespondena cuvnt cuvnt Itemi de tip pereche Stabilii prin sgei, corespondena dintre datele din
coloanele urmtoare. Menionm c un rspuns poate fi ales o dat, de mai multe ori sau niciodat :

Timp orientativ(min) 2

Punctaj maxim 1

Punctaj din oficiu 1

Punctaj minim 0

O2

O3

Fructe bace Fructe nucifere Fructe smburoase

Alune Cpuni Migdale Pere

Itemi de tip eseu : realizeaz un eseu pe tema : Fructele i aportul lor energetic n organism Organizai-v eseul urmrind : Delimitarea conceptelor :alimente de origine mineral, vegetal i animal Elemente nutritive Coninutul de elemente nutritive

5 4

Prezentarea modului n care pot fi consumate fructele G. Metode de nvare: expunere, explicaie, conversaie H. Bibliografie : Manual Educaie tehnologic clasa a V-a, Ghid metodologic pentru aplicarea programei colare I. DESFURAREA INSTRUIRII

Obiectiv operaional

Etapele leciei i etapele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Strategia didactic
Metode / procedee de invmnt Mijloace de nvmnt Forme de organizare a activitii elevilor Frontal

Evaluare

Timp [min]

I. SECVENA ORGANIZATORIC

-Noteaz absenele, face observaii i recomandri dac este cazul

II. VERIFICAREA I APRECIEREA NIVELULUI DE CUNOTIINE

-Adreseaz ntrebri din lecia anterioar; comenteaz rspunsurile elevilor

Rspund la ntrebrile puse de profesor, i nsuesc observaiile i recomandrile primite Rspund solicitrii profesorului i sunt ateni la explicaiile acestuia

Conversai e Explicaie

Frontal Individual

Oral

III. TRANSMITEREA NOILOR CUNOTINE 1. Captarea ateniei elevilor -Solicit elevilor noiunea de Aliment Ascul, devin interesai i ncearc s Expunere Conversai e Frontal

30

-Precizeaz elevilor c alimentele , n funcie de originea lor pot fi i de origine vegetal 2. Comunic titlul leciei i al obiectivelor -Enun titlul leciei Alimente de origine vegetal i le comunic elevilor obiectivele O1, O2, O3 - Definete alimentele de origine vegetal - Arat cum pot fi consumate acestea - Arat care sunt produsele de alimentare de origine vegetal proaspete -Solicit elevilor s defineasc alimentele de origine vegetal i cum pot fi consumate acestea . -Solicit tipurile de alimente de origine vegetal proaspete

defineasc alimentele i arat care sunt grupele de alimente Noteaz titlul leciei n caiete Expunere Frontal

O1. Elevul s cunoasc care sunt tipurile de alimente de origine vegetal

1.Dirijarea nvrii C1 O1

Noteaz n caiete i sunt ateni

Expunere Descriere Explicaie

Manual, plane, fotografii

Frontal

Obinerea performanei

Elevii rspund cerinelor

Conversai e

Frontal individual

Oral

Asigurarea conexiunii inverse

O2. Elevul s cunoasc definiia fructelor, compoziia lor i tipurile de fructe n funcie de structura lor

2. Dirijarea nvrii C2 O2

-Confirm rspunsurile corecte i intervine dac este cazul cu explicaii suplimentare -Definete fructul, arat compoziia acestuia i clasific fructele n funcie de structura lor.

Sunt ateni la explicaiile profesorului

Conversai e Explicaie

Frontal

Obinerea performanei

Asigurarea conexiunii inverse O3 . Sa cunoasc definiia legumelor, compoziia 3. Dirijarea nvrii C3 O3

-Solicit elevilor s noteze n caiet prin ce sunt caracterizate fructele, ce nume poart substanele zaharoase din fructei s arate cteva tipuri de fructe Corecteaz greelile i intervine cu explicaii dac este cazul - Definete leguma, diferite tipuri de legume compoziia acestora i

Elevii noteaz n caiete definiia fructelor, compoziia acestora i diversele tipuri de fructe n funcie de structura lor Noteaz n caiete cum se numesc substanele zaharoase din fructe i numete cteva tipuri de fructe

Descriere Explicaie Conversai e

Manual, plane, fotografii

Frontal

Explicaie Conversai e

Individual

Observaie sistematic

Rein aprecierile i explicaiile suplimentare Sunt ateni i noteaz explicaiile profesorului

Conversai e Explicaie Descriere Explicaie Manual, plane, fotografii

Frontal

Frontal

acestora, tipuri de legume i metode de pstrare a acestora

prezint metode de pstrare a acestora; Obinerea performanei Solicit elevilor s defineasc legume i s arate cteva metode de pastrare a acestora Corecteaz greelile i intervine cu explicaii suplimentare dac este cazul Rspund solicitrilor profesorului Conversai e Individual

Asigurarea conexiunii inverse

Rein aprecierile i explicaiile suplimentare

Conversai e Explicaie

Frontal

IV. FIXAREA CUNOTINELOR Asigurarea reteniei i a transferului celor nvate - Solicit rezolvarea fiei de lucru F1 elevilor - Corecteaz rspunsurile - Anun tema pentru acas Sunt ateni completeaz raspunsurile n fi Noteaz tema Conversai e Explicaie Fia de lucru F1 Frontal Individual

10

Nume i prenume : Clasa a VI- a Data

FI INDIVIDUAL DE LUCRU
1. 2. Solicitarea definirii alimentelor de origine vegetal Completarea unui test tip Item cu alegere lacunari: Completai enunurile d mai josprin scrierea cuvntului Alimentele de origine vegetal consumate nstare proasp t sunt..i legumele. Fructele nucifere au smna nconjurat de o.tare

nspaiul rezervat:

a) b)

a. Corespondena cuvnt cuvnt Itemi de tip pereche Stabilii prin sgei, corespondena dintre datele din
coloanele urmtoare. Menionm c un rspuns poate fi ales o dat, de mai multe ori sau niciodat :

Fructe bace Fructe nucifere Fructe smburoase

Alune Cpuni Migdale Piersici

2. Itemi de tip eseu : realizeaz un eseu pe tema : Fructele i aportul lor energetic n organism Organizai-v eseul urmrind : 10

Delimitarea conceptelor :alimente de origine mineral, vegetal i animal Elemente nutritive Coninutul de elemente nutritive Prezentarea modului n care pot fi consumate fructele

BAREM DE NOTARE PENTRU FIA DE LUCRU INDIVIDUAL


Punctul 1 : Alimente produse n stare natural sau prelucrat, care servesc drept hran omului. Pentru rspuns corect se acord : 1 pct. Punctul 2 : a) b) Fructele Coaj Pentru fiecare rspuns corect se acord : 1 pct Punctul 3 Fructe bace Fructe nucifere Cpuni Alune Migdale Fructe smburoase Piersici Pentru fiecare rspuns corect se acord : 0,5 pct Punctul 4 : Pentru fiecare punct urmrit n eseu se acord un punct.
11

S-ar putea să vă placă și