Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Instituţia de învăţământ: Liceul
Disciplina: Religie Ortodoxă
Clasa: a IX-a
Propunător:
Unitatea de învăţare: Religiile lumii
Subiectul lecţiei: Religiile în antichitate în Mesopotamia şi în Egipt
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: Completarea si precizarea cunostintelor despre locul si religia Egiptului Antic
Competenţe derivate:
C1-descrierea caracteristicilor generale ale religiei egiptene
C2- prezentarea caracteristicilor zeitatilor egiptene
C3-expunerea comportamentului populatiei fata de politeism
Resurse:
1.Oficiale: -Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa aIX -a
-Planificarea calendaristică orientativa,clasa a IX-a
-Proiectarea unităţii de învăţare
Strategia didactică
1.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, argumentarea, observarea
dirijată
2. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru,imagini ale zeilor, c.d
3.Forme de organizare a activitaţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală
Scenariul didactic

Nr. Etapele C Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Forme de Evaluare


Crt lecţei .S elevului procedee organizare
1 2 3 4 5 6 7 18
1. Moment Salutul Salutul
organizatoric Rugăciunea Rugăciunea
Notarea absențelor Comunicarea
Pregătirea atmosferei de lucru absențelor
necesare
2. Pregătirea Inițiază un dialog cu elevii. Elevii răspund la
pentru Se solicită răspunsuri la întrebări:
receptarea următoarele întrebări: greacă,mesopota-
noilor Ce civilizații au existat în miană,romană,
cunostinţe antichitate? egipteană Conversația Activitate Aprecieri
Ce fel de religie aveau? -..religie politeistă frontală verbale
Ce înseamna religie politeistă? -...ofereau adorare
mai multor zei
3. Anunţarea Anuntă titlul lecției noi și Elevii scriu data Explicația Activitate
temei şi a precizează competențele și titlul lecției în frontală
competențe- urmărite. caiete
lor urmărite Notează pe tablă data și titlul
lectiei
C Țara Egiptului este numită de Explicația Activitate Aprecieri
1 Herodot "un dar al Nilului", frontală verbale
fără Nil, Egiptul nu ar fi decât
un colț din imensul pustiu al
Saharei.
Religia a jucat un rol important
în viața egiptenilor antici,
dominând întreaga lor istorie.
Comunicarea Herodot scria despre egipteni Elevii notează în
4. noilor că sunt "cei mai religioși dintre caiete
cunoştinţe toți oamenii" (Istorii, II, 37).
Privită în general, religia
egipteană constă din adorarea
sub diferite forme ale naturii și Observarea
în special a soarelui. Este deci dirijată
o religie a naturii. Această
religie nu se prezintă însă ca
fiind ceva unitar, ci ca un
C complex format din elemente
2 eterogene, uneori chiar
contrare.
Înainte de anul 4000 î.Hr., deci
înainte ca Menes să fi realizat Elevii ascultă și
unitatea Egiptului, fiecare trib urmăresc cu
era independent, având zei atenție
proprii, temple, preoți, rituri și
credințe specifice. După
unificare, fiecare trib a păstrat
o oarecare autonomie Activitate
religioasă care a fuzionat într-o frontală și
structură religioasă; au fost individuală
păstrați zeii fiecărui trib, Explicația
formându-se un panteon, însă Observarea
fiecare zeitate locală își avea dirijată
cultul ei aparte. Trebuie spus că
multiplicitatea zeilor se datora
C de multe ori numelor pe care le
3 aveau și nu zeilor. Zeul creator
suprem era numit Atum la
Heliopolis, Ptah la Memphis,
Thoth la Hermopolis în Egiptul
de Mijloc, Amon la Theba,
Horus la Edfu și Khnum la
Elephantina. Toate aceste
zeități au aceleași atribute,
aceeași natură și aceleași
funcții. Diferența lor constă
doar în reprezentarea externă și Povestirea,
în câteva trăsături accidentale. explicația
Elevii urmăresc
Religia egipteanaă este cu atenție
considerată ca fiind cea mai
veche și aceea care a avut cea
mai lungă perioadă de existență
dintre toate religiile lumii. În Activitate
lunga sa existență, această frontală
religie a suferit o serie de
transformări, cunoscând forme
înalte de spiritualitate, dar și
aspecte din cele mai grosolane.
Cu toată aparența de unitate,
religia egipteană a fost de fapt
un adevarat mozaic de credințe
și rituri, care gravitau în jurul
câtorva idei principale, între
care cultul solar și credința în
nemurirea sufletului.
Cultul solar, cu numeroasele
lui variante, reprezenta ideea Explicația
de unitate divină, soarele fiind Observarea
zeul suprem căruia i se dirijată
subordonau toți ceilalți zei.
Teologia egipteană s-a ridicat
la un înalt nivel de speculație,
atingând, prin fuzionarea
zeilor, un monoteism sui
generis, mai ales prin cultul
discului solar, al lui Aton. Dar
aceasta nu înseamnă așa cum Elevii urmăresc Activitatea
s-a pretins uneori, că religia cu atenție frontală
egipteană a fost cumva Povestirea,
monoteistă în adevăratul explicația
înteles al cuvântului și cu atât
mai puțin universalistă.
Poporul nu i-a urmat pe teologi
în speculațiile lor și teologii
înșiși au cultivat un politeism
tradițional de parcă nici n-ar fi
existat acele speculații
teologice. Structura însăși a
religiei egiptene era politeistă
și cultul însuși al acestei religii
era de așa natură încât nici o
speculație monoteistă nu putea
fi în stare să schimbe caracterul
politeist al acestei religii.

În ceea ce privește cel de-al


doilea aspect principal al
religiei egiptene antice pe care
l-am menționat, credința în
viata viitoare, putem spune că
această credință a făcut ca
pământul Egiptului să fie
presărat cu monumente
funerare ca nici o altă țară din
lume, egipteanul antic
considerând viața aceasta ca o
simplă anticameră a vieții
celeilalte.
Se adresează elevilor -...înainte de anul
următoarele întrebări: 4000 î.Hr., înainte
-Când a apărut religia în ca Menes să fi Dialogul
Fixarea şi Egipt? realizat unitatea
5. consolidarea - Când a apărut costituita Egiptului, fiecare Activitate Aprecieri
noilor deplin? trib avea zei și frontală verbale
cunoştinţe - De ce erau atât de mulți zei? temple proprii,
rituri și credințe Explicația
specifice

-...reprezenta
ideea de unitate
divină, soarele
Ce este cultul solar la egiptenii fiind zeul suprem
antici? căruia i se
supuneau toți
ceilalți zei
-...ca cea mai
veche religie și ca
cea care a avut
cea mai lungă
Cum este considerată religia perioadă de
egipteană? existență

6. Aprecierea Se fac aprecieri generala si Elevii asculta Activitate Se acor


activităţii individuale privind atat aprecierile facute frontala da
elevilor pregatirea elevilor pentru lectie de profesor calificati
cat si implicarea lor in predarea ve pen
noilor cunostinte tru
stimulare
a elevi
lor
7. Precizarea Se cere elevilor sa intocmeasca Elevii noteaza
şi un eseu cu titlul „Punctati cinci tema in caiete. Explicatia Activitate
explicarea aspecte negative ale religiei frontala
temei egiptene”
pentru acasă
8. Încheierea Rugaciunea Rugaciunea Activitate
lecţiei Salutul Salutul frontala

S-ar putea să vă placă și