Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

A. ELEMENTE DE IDENTIFICARE

Data: 13 Mai 2011


Disciplina: Chimie
Clasa: a VIII-a
Propunător: Prof. Viu Florin
Titlul lecţiei: Săruri - Aplicaţii
Tipul lecţiei: Lecţie de fixare a cunoştinţelor prin rezolvare de aplicaţii
Durata: 50 minute

Competenţe specifice:
2.1. Analizarea, interpretarea observaţiilor/ datelor obţinute prin activitatea de investigare.
3.3. Aplicarea regulilor/ legilor în scopul rezolvării de probleme.

Obiective operaţionale:
O1 – Să redea corect ecuaţiile reacţiilor chimice la care participă sărurile;
O2 – Să evidenţieze proprietăţile sărurilor pornind de la conţinutul aplicaţiilor;
O3 – Să aplice reguli şi algoritmi de rezolvare a problemelor de chimie.

Metode didactice folosite: conversaţia, explicaţia, problematizarea, algoritmizarea,

Mijloace didactice: tablă, cretă, fişe de lucru.

Bibliografie:

1. Constantinescu, R., Râpă, M. – „Chimie – manual pentru clasa a VIII-a ”, Editura


Sigma, 2000
2. Fătu, S., Stroe, F., Stroe, C. – „Chimie – manual pentru clasa a VIII-a ”, Editura
Corint, Bucureşti, 2000
3. Gheorghiu, C. - „Chimie – manual pentru clasa a VIII-a ”, Editura All, Bucureşti,
2000

1
B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţa Activităţi desfăşurate de către: Strategii didactice Evaluare


lecţiei profesor Elevi Metode Mijloace Forme de
didactice didactice organizare

1.Moment Creează climatul psihologic şi Îşi pregătesc materialele Conversaţia caiete şi Activitate observarea
organizatoric atmosfera necesară desfăşurării necesare instrumente frontală comportamentului
( 2 minute ) activităţii. de scris
Împarte fişele de lucru

2.Fixarea Propune elevilor să rezolve Rezolvă aplicaţiile pe Conversaţia Tabla. creta Activitate Probă orală
cunoştinţelor aplicaţiile de pe fişa de lucru caiete. Explicaţia Fişe de lucru, frontală
prin rezolvare (ANEXA 1) Învăţarea prin instrumente Activitate
de aplicaţii Solicită elevi pentru rezolvarea Elevii nominalizaţi rezolvă rezolvare de de scris, individuală
(45 minute) aplicaţiilor la tablă. aplicaţiile la tablă aplicaţii
Solicită elevilor să facă legătura Răspund întrebărilor Algoritmizarea
între conţinutul aplicaţiilor şi adresate
proprietăţile sărurilor
Oferă indicaţii acolo unde sunt
neclarităţi. Folosesc aplicaţiile pentru

3.Aprecierea Face aprecieri referitoare la modul


activităţii de desfăşurare a lecţiei şi la
elevilor participarea şi comportamentul
(2 minute) elevilor în cadrul acesteia.
Notează elevii care au fost activi pe
parcursul orei.

4.Anunţarea Solicită elevilor să rezolve Îşi notează tema pe caiete. Tema pentru acasă
temei pentru aplicaţiile de pe fişa de lucru
acasă(1 minut) (ANEXA 1) rămase nerezolvate

2
(Anexa 1)

Fişa de lucru
Săruri, aplicaţii – clasa a VIII-a

1. Scrie ecuaţiile chimice corespunzătoare transformărilor:

Mg Mg(OH)2
Mg Cl2
MgO MgCO3

Na2O NaCl
Na2SO4
NaOH Na2CO3

2. Completează şi denumeşte substanţele. Egalează ecuaţiile reacţiilor:

+ Zn → ZnSO4 + Cu↓

FeCl3 + → Fe(OH)3↓ + NaCl

NaCl + AgNO3 → ↓+

CaCO3 → + ↑

3. Ce procent de azot există în azotatul de amoniu – NH 4NO3, clorura de amoniu – NH4Cl


şi în fosfatul de amoniu – (NH4)3PO4?

4. Câţi moli de clorură de natriu – NaCl şi câţi moli de sulfat de natriu – Na 2SO4, conţin
acelaşi număr de atomi de Na ca 4 moli Na3PO4?

5. Compoziţia chimică a unei substanţe este 28,68%K, 0,74%H, 23,53%S şi 47,05%O.


Scrie şi denumeşte substanţa.

6. O cantitate de CuCO3 cu 5% impurităţi se tratează cu 400g soluţie HCl cu concentraţia


36,5%.
a) Ce cantitate de CuCO3 s-a utilizat?
b) Ce concentraţie prezintă soluţia finală?

Se dau: AN = 14, AH = 1, AO = 16, ACl = 35,5, AP = 31, AK = 39, AS = 32, AC = 12, ACu = 64.

S-ar putea să vă placă și