Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Bolos Radu Vasile


Şcoala :Scoala Generala Nr 1 Cabesti
Data: 02.11.2012
Clasa a VII-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Obiectul: Matematică
Unitatea de învăţare: Patrulatere
Tema lecţiei: Fisa de lucru
Tipul lecţiei: Lecţie de sistematizare
Durata: 50 min.
Competente specifice:
CS1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcule specifice matematicii:
CS2. Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi de rezolvare a problemelor
CS3. Utilizarea proprietăţilor calitative si metrice ale patrulaterelor în reyolvarea de probleme.
Obiective operaţionale:
a) cognitive
OC1.Să precizeze proprităţile patrulaterelor studiate
OC2.Să precizeze perimetrul si ariile patrulaterelor studiate
OC3.Să aplice in probleme cu conţinut practic cunoştinţele referitoare la patrulatere
B0afective
OA1. Elevii să fie atenţi
OA2. Să participe cu interes la lecţie
OA3. Să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse
b) psiho-motorii
OP1. Să aşeze corect în pagină
OP2. Să scrie lizibil în caiete şi pe tablă
Stategii didactice:
a) metode şi procedee folosite:
-conversaţia
-observaţia independentă
-explicaţia
-învăţarea prin descoperire
b) mijloace de realizare:
-caietul
-tabla
c) forma de organizare:
-frontală
-individuală
Desfăşurarea lecţiei

CONŢINUT ŞI SARCINI DE INSTRUIRE METODE


ETAPELE OBIECTIVE STRATEGII DE
LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR DIDACTICE EVALUARE

1. Moment OA1 -Pregătirea lecţiei cu cele necesare - Se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia
organizatoric OA2 -Se pun absenţii
(2 min.)

2.Verificarea OA2 -Prin sondaj, se verifică dacă elevii si-au - Elevii raspund la intrebarile Conversatia verificarea
cunostintelor OA3 insusit notiunile din lectiile anterioare profesorului prin sondaj
dinlectiile
anterioare
(10 min)
3.Anunţarea OA3 -Anunţă subiectul lecţiei -Notează subiectul lecţiei pe caiet Conversaţia
temei si a Recapitulare(fisa de lucru) Comunică şi sunt atenţi la obiectivele Explicatia Observare
obiectivelor elevilor obiectivele stabilite. anunţate sistematică
(3min ) Ne propunem sa consolidam ceea ce am Fiecare elev primeste o fisa de
dobandit pe parcursul lectiilor anterioare exercitii.

4.Dirijarea OC1 Fisa de lucru Conversatia


invatarii(15 OC2 Se propun spre rezolvare exerciitiile Munca independenta
min) OC3 cuprinse in fisa de lucru Explicatia Observare
sistematică
5.Intensificarea OP1 Se solicita cate un elev pentru a prezenta Elevii participa activ la Conversatia si Observare
retinerii si OP2 la tabla.un anumit tip de exercitiu de pe discutarea exercitiilor prezentate explicatia sistematică
asigurarea fisa si se discuta frontal rezolvarea lui la tabla notand eventualele
transferului observatii sau idei
(13 min)

6. Evaluarea OC1 Se fac aprecieri recomandari, notarea -Isi fac autocorectarea folosind Conversatia Aprecierea
performantei OC2 elevilor care s-au remarcat la lectie. fise de lucru. verbală
(5 min) OC3
7.Tema pentru Exercitiile ce au ramas neefectuate Elevii noteaza tema Conversatia
acasa (2 min) Tastați ecuația aici.
Fişa Nr 1
1.Aflaţi aria unui paralelogram având baza de 6 cm şi înălţimea de 2 cm.
2.Aria unui pătrat cu perimetrul de 8 cm este……………………..
3.Aria dreptunghiului cu lungimea de 5 cm şi latura de 3 este………………………
4.Aflaţi aria unui triunghi dreptunghic având ipotenuza de 4 cm şi înălţimea corespunzătoare ei de 2 cm.
5.Aria rombului cu diagonalele de 6 cm respentiv 4 cm este……………………
6.Baza mare a unui trapez este de 4 cm,baza mică de 2 cm,iar înălţimea cât baza mică.Calculând aria trapezului obţinem…………

Fişa Nr 2
(probleme cu caracter aplicativ)
1.În figura alăturată sunt reprezentate schematic 3 parcele de pământ în formă de pătrat cu latura de 5 m,2m respectiv 1 m.
a)Aflţti aria totală a celor 3 paralele.
b)Se împrejmuieşte tot terenul cu gard de sârmă.Caţi metri de gard sunt necesari?
c)Se plantează flori pe cele 3
paralele astfel: pe 20% din suprafaţa parcelei
mai mari se plantează lalele,pe 40% din suprafaţa
parcelei mijlocii se plantează crini şi pe jumătate
din parcela cea mai mică se plantează garoafe.
Calculaţi suprafaţa terenului cultivat cu flori.
2.În figura alăturată este reprezentată schema parterului unei case,formată dintr-un living(ABCG),o bucătărie (CDEF)şi o
baie(EFG),(ABCG) şi (CDEF) sunt dreptunghiuri,F este mijlocul lui[GC],iar EFG este un triunghi
dreptunghic.Se cunosc AB=4m,BC=6m,CD=X(m).
a)Calculaţi suprafaţa livingului ABCG.
b)Calculaţi în funcţie de x suprafaţa băii
şi bucătăriei.
c)Aflaţi x ştiind că suprafaţa livingului este
de 14 ori mai mare decât suprafaţa bucătăriei.
3.În figura alăturată este reprezentat schematic un perete ABCD de
formă dreptunghiulară.Acest perete se va acoperi cu faianţă
în totalitate.
Ştiind că AD=2,8 m şi DC=3 m,iar plăcile de faianţă sunt în
formă de pătrat cu
latura de 30 cm şi sunt ambalate în cutii de câte 20 bucăţi.
Aflaţi numărul minim
de cutii ce trebuie cumpărate pentru acoperirea peretelui.
4.În figura alaturată este reprezentat schematic planul unei camere
ABCD şi a unei terase ADE. ABCD este un dreptunghi AB=4 m BC=5 m,iar
ADE este un triunghi dreptunghic.
a)Calculaţi suprafata camerei.
b)Aflaţi DE ştiind că =

S-ar putea să vă placă și