Sunteți pe pagina 1din 7

Școala Gimnazială nr. ... București. sector ..........

Clasa a III-a
Prof. învățământ primar
....................

PROIECT DIDACTIC

Data: 8 martie 2023


Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Împărțirea numerelor naturale
Subiectul lecţiei: Tabla împărțirii dedusă din tabla înmulțirii. Împărțirea la 2 și 3.
Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoștințe
Durata lecţiei: 45 min

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 10 000

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să cunoască terminologia specifică operaţiei de împărțire: deîmpărțit, împărțitor, cât, „de atâtea ori mai puţin/mai mic”, jumătate, sfert,
treime. Obiectivul se considera realizat dacă toți elevii descoperă cel puțin trei-patru termeni specifici;
O2- să cunoască tabla înmulţirii și tabla împărţirii la 2 sau 3. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă cel puțin o operație de
înmulţirie și de împărţirie la 2 sau 3;
O3- să efectueze corect mintal exerciţii cu operaţiile învăţate. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă cel puțin un exercițiu;
O4 - să rezolve diferite exerciţii cu cele 4 operaţii. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă cel puțin un exercițiu.

BIBLIOGRAFIE:
1. Matematică – manual pentru clasa a III-a, Editura CDPress, București, autori Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Alina Carmen Birta,
Vasile Molan, în format letric şi digital
2. Programa școlară pentru disciplina Matematică (clasele a III-a și clasa a IV-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003 /02.12.2014
Momentele O Conţinutul lecţiei Metode și Mijloace Forme de Forme de evaluare
lecţiei B procedee de organizare
învăţământ
1.Moment Se creează condiţiile necesare pentru desfăşurarea Conversația Observarea
organizatoric activităţii (aerisirea clasei, pregătirea materialelor ce Frontală comportamentului
urmează să fie folosite) elevilor

2. Captarea Captarea atenţiei se realizează prin intermediul unui joc Observarea


atenţiei cu termeni ai înmulțirii și ai împărțirii Expune Frontală sistematică
https://wordwall.net/ro/resource/8290396 rea, aprecieri verbale
conversația
3. Verificarea O1 Se verifică tema pentru acasă. Verificăm împreună, oral, Exerciţiul Caietul de Frontală, Frontală, Individuală
temei şi a O3 şi fac aprecieri asupra modului în care au rezolvat tema. conversaţia teme individuală
cunoştinţelor Elevii îşi corectează tema. explicaţia
Se verifică noțiunile teoretice dobândite anterior:
-Cum se numesc numerele care se înmulţesc sau se
împart?
,,Numerele care se înmulțesc se numesc factori.”
-Cum se numesc numerele care se împart?
Deîmpărțit și împărțitor
-Cum se numeşte rezultatul împărţirii?
,, Cât"
-Operația inversă a înmulțirii este…
Împărţirea
,,Cum se numeste rezultatul înmulțirii?”
,, Rezultatul înmulțirii se numește produs.”
,,Care este produsul acestei înmulțiri?”
4.Anunțarea Astăzi la lecția de matematică vom începe să învățăm Explicaţia Tablă Frontală Observarea
temei și a Tabla împărțirii și Operația de împărțire la 2 și la 3. conversaţia Laptop sistemati
obiectivelor Elevii sunt informaţi că, pe parcursul lecţiei, vor învăța proiector că
împărțirea la 2 și la 3. Aprecieri verbale
Se comunică elevilor tema lecţiei şi obiectivele urmărite
Se scrie titlul pe tablă și pe caiete: Împărțirea la 2 sau 3.
5.Prezentare Folosind metoda Răspunde- Aruncă- Întreabă li se cere Exerciţiul Laptop Frontală, Observare curentă
a noului O1 elevilor să spună tabla înmulțirii cu 2. Elevii vor efectua conversaţia Proiector, individuală Chestiona
conținut și O2 calcule mintale: explicaţia fișe de re orală
dirijarea O3 - Se vor numi în ordine alfabetică elevii prezenți și fiecare lucru, caiet Aprecieri verbale
învățării elev va spune o operație. de clasă Observarea
-Se scrie tabla înmulțirii cu 2 în caiete. Din aceasta se sistemati
deduce tabla împărțirii la 2. Se scriu produsele împărțite că
la 2, obținându-se tabla împărțirii la 2. Evaluare curentă

-La fel se procedează pentru a scrie împărțirea la 3.


6.Asigurarea Se solicita deschiderea manualului la pagina 62, pentru Conversaţia Proiector Frontală Aprecieri verbale
retenței și a rezolvarea exercițiului 2, conform cerințelor (manualul va laptop
transferului fi descarcat și în format digital).

O4 Se va realiza cu ajutorul aplicației Wordwall – Exerciţiul Observarea


7.Obținerea Potrivește- Fişe de Individuală sistemati
performanței https://wordwall.net/ro/resource/8464734 lucru că
evaluare curentă
8.Încheierea Voi face aprecieri individuale şi colective asupra modului Conversaţia Frontală Aprecieri verbale
lecției de participare la lecţie. explicaţia
Temă:Manual, pagina 62, exercițiul 3 (anexa 1)

Anexa 1:

S-ar putea să vă placă și