Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:05.04.2023 Propunător:Aron Petre Octavian


Clasa: a IV-a Prof./înv. primar:Tudose Ionela
Disciplina de învățământ: Geografie Prof. metodist:Burlacu Diana Maria
Unitatea de învățare:Geografia orizontului local și apropiat Prof. coordonator:Micu Florin-Adrian
Subiectul lecției: Localitatea natală
Tipul lecției:Dobândire de noi cunoştinţe

Competențe specifice:
3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă

2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al
orizontului local, al regiunii, țării și continentului
3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice

Obiective operaționale:
O1- Să identifice poziția județului Vrancea pe harta României.
O2- Să identifice diferențele dintre sat, comună și oraș pe baza unor criterii: număr de locuitori, ocupații,
economie, tip de așezare
O3- Să identifice clădirile administrative ale orașului Focșani.
O4-Să identifice localitatea natală.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversaţia,explicaţia,observarea.
2. Mijloace de învățământ: manual, harta, videoproiector
3. Moduri de instruire: frontal,individual, pe grupe
4. Moduri de evaluare: Evaluare orală

Timp:50 de minute

Bibliografie:
1. https://programe.ise.ro/
2. Manual de geografie clasa a IV-a, editura intuitext-https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a
%20IV-a/Geografie/Uy5DLiBJTlRVSVRFWFQg/
Etapele Activitatea Ob. Activitatea elevilor Strategia didactică Evaluare
lecției/Timp propunătorului oper. Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ instruire
Moment Salutul! Copiii îmi răspund la salut! CONVERSAŢIA FRONTAL Bună ziua
organizatoric Ma prezint copiilor şi îi anunţ că dragi copii!
vom desfăşura împreună ora de
geografie.
Captarea Captarea atenției se tealizează Copii răspund: CONVERSAȚIA Frontal Evaluarre
atenției pe baza unor întrebări: Țara în care locuim se numește orală
Cum se număește țara în care România.
locuim? Județul nostru se numește
Cum se numește județul în care Vrancea.
ne aflăm? Orașul nostru se numește Focșani.
Cum se numește orașul în care Regiunea geografică Moldova.
locuim?
Din ce regiune geografică face
parte?
Anuntarea Îi anunţ că astăzi la Ora de Elevii sunt atenți. CONVERSAŢIA Caiet FRONTAL Observarea
subiectului geografie vorbim despre Elevii notează data și titlul lecției în sistematică
lectiei si a Localitatea natală la regiune și ccaiet a
obiectivelor țară, de asemenea le prezint comportam
obiectivele pe înțelesul lor. entului
Notăm data și titlul pe tablă. elevilor

5. Prezentarea Le proiectez harta O1 Elevii sunt atenţi la explicaţii. CONVERSAŢIA MANUAL FRONSTAL Observarea
optimă a administrativă a României și EXPLICAŢIA HARTĂ INDIVIDUAL sistematică
conţinutului facem o analiză asupra ei: citim Elevii urmăresc harta. OBSERVAREA VIDEO- a
și dirijarea legenda identificăm simbolurie. PROIECTOR comportam
Identificăm poziția județului entului
învățării
Vrancea, după care le prezint 3 elevilor
imagini: una cu un sat, una cu o
comună ți cealaltă cu un oraș și
realizăm o clasificare a acestora
după următoarele criterii:
Etapele Activitatea Ob. Activitatea elevilor Strategia didactică Evaluare
lecției/Timp propunătorului oper. Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ instruire
număr de locuitori, ocupații, O2 MANUAL Observarea
economie, tip de așezare. CONVERSAŢIA HARTĂ sistematică
Pentru a face o paralelă le EXPLICAŢIA VIDEO- a
prezint o imagine cu un sat și o OBSERVAREA PROIECTOR comportam
comună din Vrancea, de entului
asemenea orașul Focșani. Vom elevilor
observa clădirile din
administrația publică și O3
importanța acestora pentru
județul nostru, dar și la nivel
local.
Notăm pe caiete:
Localitatea natală este
localitatea în care a fost
înregistrată nașterea ta.
Fiecare localitate este
înconjurată de un spațiu numit
orizontul local.
Orizontul local al localității
natale face parte dintr-o
regiune.
Fiecare regiune se învecinează
cu alte regiuni, formând
împreună teritoriul național al
României.
Pentru a reprezenta o parte mai
mică sau mai mare a suprafeței
Pământului se realizează hărți la
diferite scări. Cu cât spațiul
geografic este mai mare, cu atât
dimensiunea și numărul
Etapele Activitatea Ob. Activitatea elevilor Strategia didactică Evaluare
lecției/Timp propunătorului oper. Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ instruire
elementelor reprezentate vor fi O4
mai mici. Elevii vin la harta
Județului Vrancea și indică
localitatea lor natală.

6. Fixarea Pentru fixarea cunoștințelor Elevii sunt atenţi. CONVERSAŢIA VIDEOPROIECTO FRONSTAL Observarea
cunoştinţelor elevii primesc o fișă de lucru. Elevii completează fișa de lucru R INDIVIDUAL sistematică
FIŞĂ DE LUCRU a
comportam
entului
elevilor

7. Asigurarea Îi întreb pe elevi cum se numște Lecția de astăzi se numește CONVERSAŢIA FRONTAL Evaluare
retenției și lecția pe care am studiat-o LOCALITATEA NATALĂ. EXPLICAŢIA INDIVIDUAL orală
transferului astăzi. OBSERVAREA

8.Incheierea La încheierea lecţiei voi face Elelvii ascultă. CONVERSAŢIA FRONTAL Vă


lectiei/explica aprecieri generale şi individuale mulţumesc
tii pentru cu privire la activitatea elevilor. pentru
continuarea atenţia
acordată!
invatarii/tema
pentru acasa

S-ar putea să vă placă și