Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Şcoala:
Profesor:
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Receptarea textului narativ Baltagul (Mihail Sadoveanu)
Clasa a VIII-a
Tipul lecţiei: fixare şi aprofundare de cunoştinţe

Competenţe generale:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare;


2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor;
3. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

Valori şi atitudini:

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul


literaturii;
2. Formarea unor reprezentări culturale privind evoluţia şi valorile literaturii române;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de
comunicare;
4. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate.

Competenţe specifice:
1. Aplicarea cunoştinţelor de limbă în receptarea mesajelor scrise;
2. Utilizarea adecvată a tehnicilor de redactare;
3. Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor;
4. Interpretarea textelor prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe;
5. Compararea şi evaluarea unor argumente diferite în vederea formulării unor judecăţi proprii.

Obiective operaţionale:

1. Să precizeze trăsăturile romanului


2. Să identifice particularităţile de construcţie a textului narativ (acţiune, perspectivă
narativă, tehnica narativă, moduri de expunere, personaje);
3. Să formulize opinii din mai multe perspective asupra conţinutului opera;
4. Să-şi exprime propriile opinii interpretative pornind de la textul studiat;
5. Să dovedească receptivitate faţă de interpretarea unui text literar;

Metode didactice: lectura expresivă a textului, lectura selectivă, conversaţia euristică, metoda
pălăriilor gânditoare, comentariul pe text, argumentarea, demonstraţia, exerciţiul.
Am ales să folosesc în lecţia de fixare şi aprofundare a cunoştinţelor metoda pălăriilor
gânditoare. Metoda celor şase pălării gânditoare a fost creată de Edward de Bono. Cele şase
pălării reprezintă şase posibilităţi de procesare a datelor. Este o tehnică interactivă de stimulare
a creativităţii participanţilor care se bazează pe interpretarea de roluri în funcţie de pălăria
aleasă. Asociată reflecţiei, urmăreşte motivarea elevului pentru lectură prin corelarea diferitelor
aspecte identificate în opera literară. Metoda permite abordarea problemelor întâlnite din mai
multe perspective, fiecare pălărie reprezentând un mod de a gândi. Tehnica îi pune pe elevi în
situaţia de a găsi alternative, de a experimenta sentimente de empatie (identificare/respingere,
etc) prin corelarea cu experienţa proprie.

Mod de organizare: frontal, grupe


TIP DE EVALUARE: formativă, orală, scrisă, individuală, frontală, de grup

ETAPELE LECŢIEI

1. Moment organizatoric - Notarea absenţilor. Pregătirea pentru lecţie (elevii îşi vor aşeza pe
bancă caietele, manualele, fişele de lectură, dicţionare).

2. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior - Prin conversaţie se va viza definirea corectă


a romanului, descrierea particularităţilor acestei specii, informaţii de care elevii vor avea nevoie
în analizarea textelor propuse. Se accentuează caracteristicile genului epic, cu scopul
conştientizării modului special în care trebuie analizată şi receptată astfel de creaţie literară
(elevii vor folosi fişele referitoare la genul epic).

3. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor

Se anunţă subiectul lecţiei şi obiectivele – lecţie de fixare şi aprofundare a cunoştinţelor despre


roman, pe baza textelor citite.

4. Prezentarea noului conţinut şi dirijarea învăţării.

Etapele :
o Anunţarea activităţii
o Stabilirea grupurilor corespunzătoare pălăriilor (6 grupuri)
o Stabilirea relaţiei culoare-sarcină

Pălăria ALBĂ - prezintă informaţia obiectiv, neutru, rezumându-te la inventarierea


informaţiilor:
 Indicaţi locul şi timpul unde se petrece acţiunea în romanele supuse analizei.
 Acţiunea se desfăşoară cronologic? Dă exemple!
 Precizaţi care sunt personajele principale ale romanului.
 Care este acţiunea romanului?
 Din care gen literar face parte opera?
 Care sunt modurile de expunere întâlnite în roman? Exemplificaţi!

Pălăria GALBENĂ - reprezinţi gândirea pozitivă, optimismul şi percepţia luminoasă asupra


lucrurilor.
 Arătaţi ce este valoros, din punctul vostru de vedere în text.
 Arătaţi care sunt calităţile personajelor principale din operă.
 La ce ne ajută în viaţă lectura textelor: reprezintă o lecţie, conţine un avertisment, un
model, un antimodel? Argumentează!
 Gândeşte-te la personajul negativ Calistrat Bogza (Baltagul) Ce ar fi trebuit să facă ele
pentru a schimba situaţia şi pentru a ajunge la un rezultat bun?
Pălăria NEAGRĂ- reprezinţi gândirea critică, exprimi prudenţă, grijă, avertismente. Judeci
asemenea unui judecător, aducând argumente.
 Precizaţi cu ce idee morală regăsită în romane nu sunteţi de acord.
 Unde a greşit personajul? Gandiţi-va la Nechifor Lipan, Vitoria Lipan, Gheorghita,
Minodora. Puteau ei să prevadă anumite riscuri când au acceptat o situaţie şi să îşi
schimbe atitudinea?
 S-au încălcat legi (scrise, nescrise)?

Pălăria ROŞIE – este expresia unei abordări afective, conforme cu sentimentele. Exprimă-ţi
părerea evaluând prin prisma sentimentelor situaţia.
 Daţi sfaturi personajelor şi puneţi-vă în situaţia lor. Ce aţi simţi dacă aţi fi în locul
personajelor?
 Exprimaţi-vă sentimentele faţă de texte.
 Arătaţi ce vă place şi ce nu vă place în legătură cu personajele, comportamentele, ritmul
povestirii, tehnicile folosite.
 Numiţi reacţiile resimţite la prima lectură: bucurie, empatie, frustrare, indignare,
nedreptate. Puteţi asocia sentimentele produse de text cu sentimente din experienţa
voastră?

Pălăria VERDE – simbolizează creativitatea, ideile noi, găsirea de alternative originale. Oferă
sugestii, provocări.
 Ar fi putut proceda personajele şi în alt mod?
 Încercaţi să aduceţi personajele principale ale operelor în zilele noastre. Ce
modificări credeţi că ar apărea?
 Credeţi că tensiunea, conflictul puteau fi rezolvate în alt mod?
 Renunţaţi la una din trăsăturile fundamentale de caracter a personajelor. Cum s-
ar modifica acţiunea?

Pălăria ALBASTRĂ – simbolizează gândirea de ansamblu şi procesul de control. Din grupul


pălăriei albastre va face parte şi profesorul, iar grupului îi vor reveni următoarele sarcini:
 Să conducă discuţia
 Să modereze discuţia
 Să rezume ideile
 Să ajute la exprimarea punctelor dificile
 Să recapituleze ideile principale
 Să evalueze situaţia pe baza unui tabel:

CRITERII GRUPA GRUPA GRUPA GRUPA GRUPA GRUPA


1 2 3 4 5 6
-respectarea perspectivei la care
ne obligă tipul de pălărie în
numele căreia rezolvăm
cerințele
- folosirea unui limbaj
adecvat;
-corectitudinea
răspunsurilor/originalitatea
răspunsurilor (după caz).

-modul de prezentare

-modul în care sunt atinse


particularităţile speciei literare
analizate

Pe măsură ce fiecare grupă îşi prezintă răspunsurile, ceilalţi elevi sunt antrenaţi
să intervină prin comentarii pe marginea celor spuse de colegi. În acest fel elevii sunt
puşi în situaţia de a înţelege că discutarea oricărui text/mesaj, a oricărei situaţii din
realitate poate fi abordată din mai multe unghiuri şi nu trebuie să se limiteze la o singură
“pălărie”.

5. Obţinerea performantei si realizarea feed-back-ului – se realizează pe parcurs prin


evidenţierea noţiunilor cheie ce ţin de roman (acţiune, perspectivă narativă, tehnica narativă,
moduri de expunere, personaje, caracterizarea personajelor)

6. Evaluarea: individuală, pe grupe, autoevaluare, orală, scrisă.

S-ar putea să vă placă și