Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:
LOCUL: Şcoala cu clasele I-VIII
CLASA: a V–a
PROFESOR:
OBIECTUL: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Textul literar. Basmul
TITLUL LECŢIEI: Caracteristici ale basmului
Text – suport: „Prâslea cel Voinic şi merele de aur”, cules de Petre Ispirescu
TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor despre basm ca specie literară;
SCOPUL: sistematizarea cunoştinţelor, privind elementele specifice basmului;

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:


1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.

Competenţe specifice Conţinuturi asociate


1.1 identificarea informaţiilor - mesaje orale diverse (înregistrări audio sau
dintr-un mesaj oral, în scopul video cu basme);
înţelegerii sensului global al
acestuia;
3.2 recunoaşterea modurilor de - specia literară: basm;
expunere utilizate într-un text - întrebările specifice abordării textelor
narativ; narative: ,,ce” se povesteşte; ,,cine” ia parte la
acţiune;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE DERIVATE DIN COMPETENŢELE SPECIFICE:


O1- să asocieze imagini cu diferite secvenţe narative din basmul studiat;
O2 - să identifice elemente specifice basmului prin raportare la textul – suport;
O3- să recunoască elementele specifice basmului dintr-un text la prima vedere;
O4- să definească basmul ca specie narativă;

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:


- conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, explicaţia, metoda
R.A.I., tehnica Lotus.

METODE DE EVALUARE:
- observarea curentă; chestionarea orală; Fişa A.B.C.

MATERIALE ŞI MIJOACE TEHNICE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:


- portofolii; CD; videoproiector; laptop.

CAPACITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
- clasă omogenă.
SCENARIUL DIDACTIC

1. Moment organizatoric 1’
- Se notează elevii absenţi.
- Se pregătesc materialele necesare lecţiei, asigurând un climat propice desfăşurării
activităţii.

2. Captarea atenţiei şi crearea climatului afectiv 5’


- Elevii vizionează un material Power Point – un rezumat al basmului (esenţialul,
privind elementele specifice basmului). Slide-urile ilustrează secvenţe ale acţiunii
basmului studiat, aşezate aleatoriu, iar elevii primesc sarcina de a le ordona
cronologic.

3.Actualizarea cunoştinţelor anterior însuşite,prin verificarea temei pentru acasă 7’


- Se verifică tema pentru acasă (vezi anexa 1), dar şi nivelul de aprofundare a
cunoştinţelor asimilate ora anterioară despre „Timp şi spaţiu în naraţiune.
Personajele basmului”, prin metoda R.A.I.

4. Anunţarea titlului lecţiei şi enunţarea obiectivelor 2’


- Scriu titlul pe tablă, iar elevii îşi notează în caiete. Le comunică obiectivele lecţiei.

5. Prezentarea sarcinilor de învăţare şi dirijarea învăţării 15’


- Prin tehnica Lotus se identifică particularităţile basmului.
- Se concluzionează elementele specifice basmului:
• Locul şi timpul - nedeterminate.
• Personaje întruchipează binele şi răul.
• Personaje cu puteri supranaturale.
• Personaje fantastice.
• Personaje animaliere.
• Obiecte magice.
• Cifre specifice.
• Formule iniţiale, mediane, finale.
• Victoria binelui asupra răului.

6. Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului


10’
- Elevii primesc sarcina de a lucra în perechi şi de a identifica elementele specifice
basmului într-un text la prima vedere: basmul cult ,,Făt-Frumos din lacrimă”, de
Mihai Eminescu.
- Profesorul îi informează pe elevi despre etimologia cuvântului ,,basm”, dar şi
despre clasificarea basmelor, după origine.

2
- Elevii dau definiţia basmului. Profesorul verifică modul de lucru şi corectează
eventualele erori de conţinut şi de formă.

7. Integrarea evaluării de tip formativ 5’


- Fiecare elev completează Fişa A.B.C. Azi, am învăţat despre basm____________.
Bine a fost că________________________.
Cred că personajul de basm_____________.
- Le solicită elevilor să închidă caietele şi cărţile înainte da a începe rezolvarea. Se
specifică timpul de lucru – 3 minute. Se discută frontal răspunsurile.

8. Asigurarea retenţiei
- Identificarea eventualelor erori, lacune din răspunsurile elevilor şi înlăturarea
acestora.

9. Asigurarea transferului 2’
- Se comunică tema pentru acasă. Se oferă două variante:
T1 – Creează un cvintet cu tema ,,Basmul”.
T2 – Creează un basm de o pagină, pornind de la următoarea situaţie: „Din
împărăţia lui Verde împărat au dispărut soarele şi luna…”

10. Evaluarea activităţii 2’


- Fiecare elev ,,spune” cum se simte la sfârşitul orei, selectând una dintre imaginile
care reprezintă feţe vesele şi triste, argumentând. Comunic elevilor impresiile despre
lecţie.

Anexa 1(Tema pentru acasă)


Rândul 1. Găseşte şi transcrie structuri din textul basmului în care se prezintă:
a) timpul întâmplărilor narate;
b) spaţiul în care se desfăşoară acestea.
Timp Spaţiu
Odată, noaptea, peste un an, primăvara, Palate, grădină, groapă, tărâmul
în zori celălalt, tărâmul lui, moşia zmeilor

Rândul al II-lea. Identifică personajele principale, secundare, episodice.


Principale Secundare Episodice
Prâslea cel Voinic Fraţii Împăratul
Fetele Argintarul
Zmeii Balaurul
Zgripsoroaica
Puii

Rândul al III-lea. În basm, participă la acţiune un număr mare de personaje care


reprezintă valori morale opuse: binele sau răul. Grupează personajele în cele două
categorii de mai jos:

3
Personaje care reprezintă binele Personaje care reprezintă răul
Prâslea cel Voinic, fetele Zmeii, fraţii

S-ar putea să vă placă și