Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data: 19 martie 2012


Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Corbii Mari
Propunător: prof. Grindei Mioara Ioana
Clasa: a VI-a A
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Naşterea lumii moderne
Tema : Războiul de 30 de ani ( 1618-1648)
Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare)
Durata: 50 min.
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice
3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, utilizând informaţii selectate din surse
istorice,cunoscute sau la prima vedere
Activităţi de învăţare:
1. Identificarea corectă a timpului şi spaţiului istoric la care face referire lecţia
2. Descoperirea forţelor participante şi a cauzelor care au dus la izbucnirea războiului
3. Descrierea, pe baza surselor istorice, a etapelor desfăşurării războiului
4. Prezentarea urmărilor Războiului de 30 de ani
Nivelul clasei: în general, un nivel bun pentru desfăşurarea unor activităţi de predare-învăţare a istoriei. Există un număr aproximativ
de 10 elevi care se pregătesc constant pentru ora de istorie, manifestând interes pentru conţinutul orelor de istorie.
Scopul: De a transmite elevilor cunoştinţe referitoare la izbucnirea şi desfăşurarea Războiului de 30 de ani.
Strategia didactică:
a) metode şi procedee: - expunerea sistematică a elevilor, explicaţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, axa
cronologică, lucrul cu documentul istoric, copacul ideilor, descrierea
- activitate frontală, individuală, pe grupe
b) material didactic: - mape de lucru ( documente, fişe de lucru), videoproiectorul,
- texte istorice, tabla, creta, planşe
- Harta Europei în sec. al XVII-lea
- imagini video-PowerPoint, fişe de evaluare,
Mijloace de învăţământ:
 Manualul clasei a VI-a , autori:Liviu Burlec, Liviu Lazăr, Bogdan Teodorescu , Ed. All Buc., 2001
 Manualul clasei a VI-a , autori: Andrei Pippidi , Monica Dvorski, Ioan Grosu ,Ed. Corint, Buc., 2007
 Manualul clasei a VI-a , autori: Valentin Băluţoiu, Constantin Vlad, Ed. All, Buc. 2005
 Atlas istoric didactic, autor: prof. Vasile Pascu, Ed. Vox Libris – Ed. Clio Nova ,Buc. 2003,
 Atlas şcolar de istorie universală, autori. Mihai Manea, Vasile Pascu, Ed. Corint, Buc. 2003,

Bibliografie:
 Ghid de evaluare, SNEE, Ed. Prognosis, 2001
 Ghid metodologic Aria Curriculară „ Om şi societate”, Ed. Sc. Aramis Print, Buc., 2001
 Mihail Manea, Mic dicţionar de termeni istorici, Ed. All Educaţional, Buc., 1999
 Marea istorie ilustrată a lumii , vol. 4 „Începutul epocii moderne”, Ed. Litera Internaţional , Buc.. 2008
 Istoria Universală, „ Războaiele religioase”, colecţia „ Arborele lumii”
Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă
- umane: elevii clasei a VI- a A
Evaluare: - continuă prin întrebări frontale şi analiza răspunsurilor la fişele de lucru
- finală – fişă de evaluare
Succesiunea secvenţelor de învăţare:
Momentele lecţiei Detalieri de conţinut Strategia didactică
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode forme mijloace
I. Momentul - consemnează absenţele; - răspund cerinţelor
organizatoric - organizează materialele; profesorului; Conversaţia frontal
(1 min.) - organizează clasa, - îşi pregătesc
- creează un climat materialele
cooperant. necesare
desfăşurării orei;
II. Reactualizarea - Jocul noţiunilor istorice.
cunoştinţelor/ - Elevii sunt aşezaţi în 4
evaluarea grupe, Cele 4 grupe au Conversaţia
( Reforma religioasă contact vizual permanent cu elevii primesc
şi consecinţele sale. mijloacele didactice folosite. mapele de lucru Exerciţiu
Contrareforma) Ei primesc la începutul orei o
(10 min.) mapă de lucru, cu materiale
pe care le vor folosi în Observarea Planşă
diferite etape ale lecţiei. sistematică Activitate
- Elevii primesc mai multe - elevilor li se cere a elevilor pe grupe
bileţele colorate, li se indică să analizeze privind
un termen istoric şi sunt conţinutul anexei şi rezolvarea Fişe de lucru
rugaţi să noteze pe bileţel să răspundă sarcinilor de
lucruri ce pot fi asociate cu cerinţelor lucru
termenul respectiv. Liderul Copacul
fiecărei grupe va explica cele ideilor
notate. Prin dezbateri se Explicaţia
stabileşte dacă răspunsurile
sunt corecte.
III. Anunţarea lecţiei - notează titlul lecţiei,
noi, a planului de monitorizează elevii; - elevii sunt atenţi
predare - învăţare, a - precizează ce vor afla, ce la argumentele
obiectivelor pe care trebuie să facă, la sfârşitul aduse de profesor Expunerea frontal
elevii trebuie să le lecţiei, de ce trebuie;
cunoască la sfârşitul - stabileşte reguli/comunică ;
lecţiei (5 min.) - organizează învăţarea.
IV. Dobândirea - împarte sarcinile de lucru - fiecare grupă
noilor cunoştinţe (25 pentru fiecare grupă în parte . încearcă să rezolve Conversaţia
min.) sarcinile primite : frontal
Grupa I – să Fişe de lucru
precizeze timpul şi
spaţiul istoric la Învăţarea
care face referire prin
- supraveghează elevii în lecţia; să descrie, pe descoperire Fişe de lucru
timpul lucrului şi intervine baza surselor frontal
atunci când este nevoie istorice, etapa
daneză a
desfăşurării
războiului.
Activitate Videoproiector
Grupa II - să Descrierea pe grupe
stabilească forţele
participante la
război; să descrie, Frontal Documente
pe baza surselor istorice
- sintetizează sarcinile istorice, etapa
rezolvate de elevi suedeză a
desfăşurării Lucrul cu
războiului. documentul
istoric
Grupa III – să
identifice cauzele Videoproiector
care au dus la
declanşarea Activitate
războiului; să pe grupe
descrie, pe baza
- prezintă diapozitivele surselor istorice, Videoproiector
concomitent cu expunerea etapa franceză a
liderului de grup desfăşurării Descrierea
războiului.
Grupa IV - să
descrie, pe baza
surselor istorice, Lucrul cu Fişe de lucru
- paralel cu expunerea etapa cehă a textul istoric
realizată de fiecare lider în desfăşurării Învăţarea
parte, stabileşte împreună cu războiului; să prin Tabla, creta
elevii forţele participante, identifice urmările descoperire
cauzele care au dus la acestuia. Frontal
declanşarea războiului, - paralel cu
precum şi urmările pe care expunerea realizată
acesta le-a avut. de fiecare lider în Expunerea
parte , ajutaţi de
profesor, elevii
stabilesc forţele
participante,
cauzele care au dus
la declanşarea
războiului, precum
şi urmările pe care
acesta le-a avut.
istorice
III. Fixarea şi Se realizează printr-o fişă de - elevii încearcă să Activitate
sistematizarea evaluare rezolve cerinţele individuală Fişă de evaluare
cunoştinţelor fişei de evaluare Jurnal dublu
(5. min.)
IV. Temă pentru Realizaţi o axă cronologică
acasă pe care să înscrieţi - elevii notează Axa
(2 min.) principalele bătălii tema pentru acasă Cronologică
desfăşurate în timpul
Războiului de 30 de ani
Sunt notaţi elevii care s-au
Aprecierea activităţii remarcat în timpul lecţiei
elevilor (2 min.)
SCHIŢA LECŢIEI

1. Harta politică a Europei în secolul XVII


 lipsa de unitate a Europei :
o menţinerea fărâmiţării Germaniei şi Italiei
o confruntări între Habsburgi şi Imperiul Otoman
o tendinţele expansioniste ale Poloniei
o divizarea religioasă a continentului
2. Forţe participante:
o Uniunea protestantă
o Liga catolică
3. Cauzele:
o Conflictul dintre Habsburgi (catolici) şi principii protestanţi
o Dominaţia habsburgică asupra Cehiei
o Franţa era împotriva creşterii puterii habsburgilor
o Existenţa celor două biserici – catolică şi protestantă
o Interesele comerciale în zona Mării Baltice
- debutează în Germania ca un război civil între nobilimea catolică în frunte cu împăratul şi principii
protestanţi
- prin implicarea altor state devine un război european
4. Desfăşurarea războiului:
a. FAZA CEHĂ ( 1618-1648)
- În 1618, cehii au aruncat, la Praga, pe fereastra Palatului Hradčani, doi comisari imperiali (defenestrare),
fapt ce a declanşat războiul.
- Cehii au fost înfrânţi de trupele imperiale în bătălia de pe Muntele Alb în 1620
- Cehia (Boemia) a fost transformată în provincie habsburgică
b. FAZA DANEZĂ ( 1625-1629)
– S-a format o coaliţie condusă de regele danez Christian al IV-lea.
- Coaliţia a fost înfrântă de trupele imperiale erau conduse de Wallenstein,
- A participat şi principele Transilvaniei, Gabriel Bethlen, dar a fost învins în 1626.
c. FAZA SUEDEZĂ ( 1631- 1635)
- Regele Suediei, Gustav-Adolf conduce armata protestanţilor
- Gustav-Adolf a obţinut o victorie importantă lângă Lepzig, în 1631
- În 1632, Gustav-Adolf a fost ucis în lupta cu trupele imperiale conduse
de generalul Wallenstein la Lützen.
d. FAZA FRANCEZĂ ( 1635 - 1648)
- Franţa a intrat în război alături de Suedia.
- Protestanţii obţin victoria
 Bătălia de la Rocroi, - 1643
 Bătălia de la Lenz,- 1648
 Bătălia de la Podul Carol (Cehia) - 1648
5. PACEA DE LA WESTFALIA ( 1648)
 Franţa obţine unele teritorii germane
●Suedia ocupa părţi din litoralul baltic al Germaniei
●Imperiul German rămânea fărâmiţat
●Olanda devine independentă
●Se garantează libertatea cultelor protestant şi catolic
Tratatul de la Münster a fost încheiat între Franţa şi Imperiul Romano –German, iar cel de la Osnabrück între
Suedia şi Imperiul Romano - German
6. CONSECINŢELE RĂZBOIULUI
 Franţa devenea cea mai mare putere de pe continent
 Germania rămânea ruinată economic şi depopulată
 Suedia devine mare putere în nordul Europei
 Spania decade ca mare putere europeană
 S-au adus noutăţi în modul de ducere al războiului
 A crescut ponderea armelor de foc
 Graniţele stabilite în 1648 vor rămâne, în linii mari, neschimbate până în 1789

S-ar putea să vă placă și