Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

DATA: 8.12.2014
Propunător : Codreanu Emilia;
Costan Miriam
CLASA: I
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
Şcoala Gimnaziala,,Otilia Cazimir”
DISCIPLINA: Comunicare în limba
română
UNITATEA TEMATICĂ: ,, Povești la
gura sobei”
Tema: În așteptarea lui Moș Crăciun
SUBIECTUL LECŢIEI: SUNETUL ŞI LITERA „S”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare

DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECŢIE: Comunicare în limba română


Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică şi mişcare

COMPETENTE GENERALE :

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
COMPETENTE SPECIFICE INTEGRATE:

1.COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.1. Scrierea literelor de mână

2.MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI


1.6 Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice în rezolvarea unor sarcini;

3.ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE

2.3. Realizarea de obiecte folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

4. MUZICĂ ŞI MIŞCARE

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

OBIECTIVE OPERATIONALE:

CLR.
O 1 - să formuleze propoziţii după ilustraţii precizând numărul şi poziţia cuvintelor în propoziţie;
O2 - să formeze cuvinte/ propoziţii care conţin litera „ S”;
O3 - să scrie şi să citească corect şi conştient litere, silabe, cuvinte, propoziţii ce conţin sunetul S;
O4 - să ordoneze silabe pentru a forma cuvinte ;
O5 - să ordoneze cuvintele într-o propoziţie;
O6 - să scrie corect litera ”S” ;

MEM.
O 7- să utilizeze numerele naturale în numerotarea cuvintelor date;

AVAP.
O8 - să coloreze sania lui Moş Crăciun ;

MM.
O 9- să cânte,asociind mişcările potrivite cântecului;
O10: să menţină o poziţie corectă în timpul scrisului;
O11: să manifeste interes pentru realizarea corectă a sarcinilor.
Resurse:

I. Metodologice

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul de rol, exerciţiul de scriere şi
citire, jocul didactic,metoda fonetică analitico-sintetică.
b) Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, planşe cu imagini, scrisoare de la Moş Crăciun
c) Forme de organizare : frontală, individuală, pe grupe .

II. Temporale

- 35 minute activitatea propriu-zisă


- 10 minute activităţi recreative.

III. Umane

36 elevi.

IV.Bibliografice:
 ştiinţifice:

***Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor


cheie la şcolarii mici”, 2013
 oficiale:

*** Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evenimentul Ob Activitatea elevilor Mijloace Forme de


C.S Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactic Op şi metode organizare
Se creează condiţiile optime pentru Elevii Frontal Observarea
desfăşurarea lecţiei: pregătirea pregătesc sistematică
materialului didactic necesar, stabilirea manualele,caietele Conversaţia
CLR
1.Moment liniştii, îndrumarea elevilor în activitatea speciale,
1.1
oragnizatoric de pregătire. instrumentele de
2.3
3 min. scris.

2.Verificarea CLR Se face controlul cantitativ al temei Conversaţia Frontal Observarea


temei 3.1 pentru acasă. Se realizează controlul sistematică
5 min. selectiv al calităţii temei .
În ce dată suntem? În ce lună? În ce Răspund la Frontal Observarea
anotimp ne aflăm? întrebările Explicaţia sistematică a
Care sunt caracteristicile vremii în adresate . elevilor privind
anotimpul iarna? Ce sărbători aduce capacitatea de
iarna? Daţi-mi exemple de sărbători. Observaţia exprimare , de
Se anunţă titlul activităţii, „În aşteptarea comunicare
CLR
3. Captarea lui Moş Crăciun”. receptivă.
1.4
atenţiei O1 Pentru o mai bună fixare a cunoştinţelor Spiriduş
2.1
5 min. se vizionează un material ilustrat în PPT
despre Moş Crăciun. Scrisoarea de la Moş
Captarea se realizează prin apariţia unui Crăciun
Spiriduş care aduce o scrisoare pentru
copii de la Moş Crăciun, care-i roagă
să-l ajute deoarece s-a rătăcit şi nu
găseşte drumul către casă.
4. Anuntarea O1 Ca să putem să-l ajutăm pe Moş Ascultă regulile Explicaţia Frontal Observare
Cră ciun, m-am gândit să desfăşurăm un jocului sistematică
joc numit ,,Ajuta-l pe Moş Cră ciun !”. Observaţia frontală
Anunţ tema şi obiectivele lecţiei în mod
O2
cât mai accesibil. Le spun elevilor că vor Jocul didactic
temei si a O3
citi cuvinte, propoziţii, vor scrie cuvinte
obiectivelor O4
şi propoziţii care conţin litera S.
2 min O5
Copii, noi astăzi la Comunicare în
O8
limba română vom învăţa sunetul şi
litera „S”

Jocul didactic Observare


5. O2 Se vor reactualiza cunoştinţele cu Explicaţia
sistematică
Reactualizare ajutorul ciorchinelui. Rezolvă sarcinile Demonstraţia
CLR Completează ciorchinele cu cuvinte care de pe fişa de lucru Fişa de lucru frontală
a 1.3 conţin sunetul „s”. ( ANEXA 1)
cunoştinţelor
5 min Ppt cu cuvinte cu litera S

CLR . Conversaţia Aprecieri


1.1 Atmosfera fiind de iarnă (datorită verbale
6. Dirijarea 1.3 posterului realizat şi a cântecului), Metoda fonetica,
activităţii 2.1 O1 prezint copiilor planşa ,,Iarna” şi o intuim analitico-sintetică
20 min. 2.3 cu ajutorul întrebărilor: Jocul didactic
- Ce anotimp ne prezintă această Răspund la Frontal
MM imagine? întrebările adresate
- Ce personaje sunt prezente? Planşa “Iarna”
2.1 - Ce fac copiii? Conversaţia
O2 - Daţi copiilor nume care să înceapă
cu sunetul,,S”(Sorina, Simion....); Explicaţia Individual
O9 - Cer elevilor să alcătuiască propoziţii cu
aceste cuvinte ; Metoda fonetică,
- Se alege una dintre propoziţiile spuse analitico-sintetică
de elevi şi se analizează după metoda
fonetică, analitico-sintetică. (Sorina
merge cu sania.)
- Se analizează:
 numărul cuvintelor din Observarea
CLR propoziţie sistematică a
1.2  identificarea cuvintelor care Conversatia elevilor privind
1.3 conţin sunetul „s” capacitatea de
2.1  despărţirea cuvintelor în Explicaţia Frontal exprimare
2.3 silabe „So-ri-na”,,sa-ni-a”
 localizarea sunetului în silabă Răspund la
 refacerea cuvântului întrebările adresate
-,,Am putea să scriem această
propoziţie?”(Nu putem deoarece nu
cunoaştem litera ,,S”)
-Ce literă folosim la început de Exerciţiul
propoziţie?(litera mare) ;
-Când se mai foloseşte literă mare?(
CLR nume de persoane, oraşe, ţări, ape, titlul Observarea
1.2 unui text….) sistematică a
1.3 elevilor privind
Prezint planşa cu litera,,S”de tipar şi
2.1 O2 capacitatea de
o analizăm.
2.3 exprimare
 elemente componente ;
Intuiesc litera de Demonstraţia Frontal
 comparaţie cu „s”mic;
tipar
Sarcina 1 Se solicită elevilor
Observaţia
recunoaşterea literei noi pe fişă din mai
multe litere şi cuvinte („Recunoaşte şi
încercuieşte litera S!”) – ANEXA 2

- Cer elevilor sa dea exemple de


Exerciţiul
cuvinte care se scriu întotdeauna cu
„S” (nume de persoane, de animale,
de oraşe, ape sau ţări);
- se vor deschide abecedarele şi se vor
Individual
descifra, în şoaptă, cuvintele de sub
titlul lecţiei şi cele trei coloane de
cuvinte de sub imagine, apoi se vor
citi cu voce tare, antrenându-se cât
AVAP Exerciţiul
mai mulţi elevi.
2.3
Sarcina 2 . Colorează numǎrul silabelor
O8 Intuiesc litera de
fiecǎrui cuvânt. Anexa 2
mână

Intuirea literei de mână pe planşa model Demonstraţia


- Se intuieşte litera ”S” de mână şi se Observarea
stabilesc elementele componente - pe sistematică a
planşă (bucla şi baston cu întorsătura elevilor privind
jos, spre stânga); Individual capacitatea de
O6 exprimare , de
* Se scrie litera model cu explicarea Scriu litera pe comunicare
elementelor grafice componente; caiete receptivă
CLR * Se realizează exerciţii de scriere a Fisa de lucru
4.1 literei în aer, pe bancă, pe podul palmei;
* Se scrie litera la tablă de către elevi ; Abecedarul Frontal
Scrierea literei
O10 - exerciţii de pregătire: încălzirea Explicaţia .
muşchilor mâinii, reamintirea Demonstraţia
poziţiei corecte pentru scris . Rezolvă sarcinile
- simularea scrierii literei: cu degetul de pe fişa de lucru
în aer şi apoi pe bancă cu creionul
- scrierea literei pe caiete. După ce au
fost scrise trei litere, învăţătorul Caietul auxiliar
verifică şi intervine pentru corectare, Individual
MEM O11 dacă este cazul. Apoi fiecare
1.6 continuă încă trei-patru rânduri.
Se continuă rezolvarea sarcinilor de pe
fişă.
Sarcina 3. Realizează corespondenţa între
cuvinte şi însuşirea lor. Ex 8 pg. 49

CLR Metoda cadranelor Citesc cuvintele Exerciţiul Individuală Observare


1.2 O3 Fiecare grupă va primi o fişă care conţine
7. Obţinerea sistematică
1.3 O4 4 sarcini de lucru – ANEXA 3
performanţei 2.1 O5
5 min individuală
2.3 O10
MEM O11
1.6
AVAP O8 Găseşte drumul lui Moş Crăciun până la Rezolvă fişa de Explicaţia Individuală Observare
căsuţă , apoi trasează-l cu verde. activitate recreativă Exerciţiul sistematic
8.Activitate ANEXA 4 Creioane colorate
recreativă 2.3
10 min SAU REBUS DIN MANUAL- pag 49

Fac aprecieri individuale şi colective Ascultă aprecierile Conversaţia Frontală Observare


asupra modului în care elevii au finale
9. Încheierea sistematică
participat la prima parte a lecţiei.
lecţiei frontală
Evenimentul Ob Activitatea Mijloace Forme de
C.S Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactic Op elevilor şi metode organizare
CLR Aprecieri
3.1 Citirea textului Ex. 9 pag 49 verbale
1. Dirijarea Propun elevilor citirea în ritm Citesc textul. Abecedarul
activităţii O2 propriu, în şoaptă, a textului din manual.
20 min. *Se realizează citirea model de
. O3 către învăţătoare . Conversatia Frontal
*Se citeşte textul de către elevi,
fiecare propoziţie de alt elev.
*Se pun întrebări despre conţinutul Individual
textului.
* Se citesc cuvintele scrise cu litere de Conversatia
mână în partea de jos a paginii, urmată
de copierea pe caiete. Explicatia
Scrierea cuvintelor şi propoziţiilor :
Scriu cuvinte şi
- se vor scrie pe caiete cuvinte care
propoziţii. Exerciţiul
încep cu sunetul S
- Se explică modul de îmbinare a Observarea
literei mari cu litera următoare; Conversatia sistematică a
. - se alcătuiesc propoziţii şi se vor scrie elevilor privind
CLR pe caiete. Explicatia capacitatea de
1.3 O2 Frontal exprimare
2.1 Se continuă rezolvarea sarcinilor de pe
3.1 fişă.
4.1 Sarcina 4 . Silabele s- au amestecat. Rezolvă sarcinile Jocul didactic
O3 Uneşte silabele scrise pe fulgi şi scrie de pe fişă
cuvintele obţinute. Vei afla astfel,
numele copiilor care se joacă în zăpadă. Exerciţiul
( ANEXA 5) Fişa de lucru
Sarcina 5. Formează propoziţii .
( ANEXA 5)
Sarcina 6. Separă cuvintele şi scrie
propoziţiile obţinute.( ANEXA 5)
O5
Sarcina 7.
Descoperă greşelile făcute de Sorin .
Scrie corect propoziţia.( ANEXA 5)

Fiecare elev primeşte un fulg pe Scriu cuvinte Exerciţiul Individuală Interevaluare


2.Obţinerea care trebuie să scrie un cuvânt cu ,,S” Ex.
CLR
performanţei 4.1
O3 Simion, Sorina, Sima...
5 min
* Se rezolvă itemii din fişa de evaluare Rezolvă fişa de Explicaţia Individuală
3. Asigurarea CLR O3
(ANEXA 6) evaluare Observaţia Evaluare
feedback-ului 3.1 O4
Exerciţiul individuală
5 min 4.1 O5
Fişe de evaluare
* Se va indica tema pentru acasă Notează tema Conversaţia Frontală Observare
4.Tema pentru acasă Caietul de aplicaţii sistematică
pentru acasă frontală
2 min
5.Activitate Colorează sania lui Moş Crăciun ! Rezolvă fişa de Explicaţia Individuală Observare
AVAP activitate recreativă Exerciţiul sistematică
recreativă 2.3
O8
10 min (ANEXA 7) Creioane colorate individuală
Se fac aprecieri generale asupra Ascultă aprecierile Observare
comportamentului elevilor, se finale Conversaţia Frontal sistematică
6.Încheierea evidenţiază elevii care au fost activi, se frontală
lecţiei fac recomandări.
3 min Se acordă diplome din partea lui
Moş Crăciun tuturor celor 5 grupe pentru
efortul depus şi rezultatele obţinute.
ANEXA NR . 1

Completează schema următoare cu cuvinte care conţin sunetul s:

o 3
sila silab
bă e

SUC
SANI
E

2
silab
e

SOA
RE
ANEXA NR . 2

„RECUNOAŞTE LITERA „S”!

s C

Sorina Maria
S S
România

Spania
P
G m s ş

Horia
Galaţi
Sara Sandra

COLOREAZĂ NUMǍRUL SILABELOR FIECǍRUI CUVÂNT.

Sonia soare suc sanie

1 2 3 1 2 3
REALIZEAZĂ CORESPONDENŢA ÎNTRE CUVÂNT ŞI
ÎNSUŞIREA LUI :

sanie luminoasă

cameră răcoroasă

sac mare
seară nou

ANEXA NR . 3

METODA CADRANELOR – LITERA „S”

1. Încercuieşte litera „S” mare de tipar 2. Desparte în silabe cuvintele şi scrie în


învăţată astăzi. Scrie câte litere ai găsit. casetă numărul silabelor:
C Simona
T F
S
n Simion
a
X Sorin
S
S
G
s
3. Ordonează cuvintele următoare şi vei 4. Desenează sania lui Moş Crăciun.

obţine o propoziţie.

are nouă o Sorina sanie .


ANEXA NR. 4

ACTIVITĂŢI RECREATIVE

Găseşte drumul lui Moş Crăciun până la căsuţă , apoi trasează-l cu verde.
ANEXA NR . 5

Silabele s- au amestecat. Uneşte silabele scrise pe fulgi şi scrie cuvintele

obţinute. Vei afla, astfel, numele copiilor care se joacă în zăpadă.

So na Si na Si

ri mo on mi

Formează propoziţii :

Simina are scrisoarea.


Sorin suie sanie.
Sonia scrie scările.
Separă cuvintele şi scrie propoziţiile obţinute:

CosminaecuLarisalasanie.
Sanialoremare .

Descoperă greşelile făcute de Sorin . Scrie corect propoziţia.

simona, Sorana cu simion Sosesc acasă cu Sania.


ANEXA NR. 6 Lucrează
independent
Numele elevului ...................

Fişă de evaluare

1. Scrie numele copiilor (aceste nume să înceapă cu litera „S” mare de mână):

2. Formează cuvinte (îmbină silabele în cuvinte) :

So a
n
i
so sc
r a ri
e
n
S i a
3. iOrdonează cuvintele,
a apoi scrie propoziţia:

Simonei lin . Sania alunecă


ANEXA NR. 7

ACTIVITĂŢI RECREATIVE

1. HAIDEŢI SĂ-I FACEM ŞI O POEZIE LUI MOŞ


CRĂCIUN !

MOŞ CRACIUNE, MOŞ CRACIUNE,


CÂT DE MULT TE ___________
DARURILE TALE-S ___________
ŞI CU TOŢI NE BUCURĂM.

FĂRĂ TINE NU SE POATE


CĂCI TU EŞTI CONDUS DE-O STEA,
ŞI-OBICEIUL ACESTA ESTE
NELIPSIT ÎN ŢARA ______ .

2. COLOREAZĂ SANIA LUI MOŞ CRĂCIUN !

S-ar putea să vă placă și