Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Profesor: Ciupercă Tudor-Marian


Data: 8 decembrie 2023
Clasa: a-IX-a
Unitatatea de învățare: MOŞTENIREA CULTURALĂ A ANTICHITĂŢII
Lecția: Arhitectura orientală. Stilurile artei greceşti; arta plastică greacă. Arta monumentală romană
Tipul lecției: Mixtă
Timp: 45 minute
Scopul lecției: De a transmite conținuturi și a forma competențe referitoare la arta în antichitate și analiza surselor istorice asociate acesteia.

Competențe de referință:
 1.1. Folosirea limbajului corespunzător în cadrul unei prezentări orale sau scrise.
 2.1. Recunoașterea unui context economic, social, politic, cultural, istoric.
 5.3. Utilizarea adecvată a coordonatelor temporale şi spațiale relative la un subiect istoric.

Competențe derivate:
La finalul orei elevii vor putea demonstra dobândirea următoarelor competențe:
 C1. a formula o opinie referitoare la arhitectura orientală
 C2. a identifica trăsăturile specifice arhitecturii orientale, grecești și romana.
 C3 . a opera cu termeni precum: , templu, piramide, doric, ionic, corintic
Metode de lucru: expunerea, explicația, problematizarea, învățarea prin descoperire, observarea activității/reacției/ interesului elevului în timpul
procesului de învățare.
Resurse:
Materiale: manualul,ppt
Umane: Elevii

Bibliografie:
Alexandru Barnea ( coordonator): Istorie manual pentru clasa a IX-a, editura Corint, Bucureșri, 2004

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE


NR. SECVENȚELE C. CONȚINUTUL INSTRUCTIV- STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
CRT LECȚIEI D. EDUCATIV Metode și Mijloace Moduri de
procedee didactice organizare
a învățării
1 MOMENT Sunt asigurate condițiile optime pentru o Conversația Bănci Frontal Capacitatea
ORGANIZATORIC bună desfășurare a lecției: euristică Caiete Individual elevilor de a
-pregătirea materialelor didactice necesare Tablă se organiza
demersului didactic; pentru
-adunarea și așezarea elevilor în bănci. începerea
lecției.
2 Scris Frontal Capacitatea
VERIFICAREA elevilor de a
CONȚINUTURI valorifica
LOR ANTERIOARE cunoștințele
dobândite
anterior în
elaborarea de
răspunsuri.
PREZENTAREA, -identific subiectul/titlul folosind programa; Explicația Tabla Frontal Capacitatea
EXPLICAREA ȘI elevilor de a
VALORIZAREA recepta
CONȚINUTULUI mesajul oral
NOU: transmis.

3 -În orele precedent am învăţat despre


a) Introducerea
în noua temă principalele civilizații ale Antichității.
Astăzi vom continua să discutăm despre
moştenirea culturală pe care ne-au lasat-o, în
lecţia „Moştenirea culturală a Antichității”
b)Anunțarea temei și -notez pe tablă titlul : „Moştenirea culturală Conversația Frontal
a competențelor a Antichității”
derivate -„În cursul acestei lecții veți afla care sunt
trăsăturile specifice ale arhitecurii orientale,
grecești și romane; ce elemente au preluat
romanii din arta și arhitectura popoarelor
cucerite; care au fost materialele de construcție
utilizate, dar și care era scopul construcțiilor
arhitecturale romane și grecești.”

c)Dirijarea învățării Cer elevilor să noteze timp de 2 minute ceea Converasația Caiete Frontal Capacitatea
propriu-zisă ce le trece prin minte legat de termenii elevilor de a
moștenire și cultură.
analiza o
Se defineşte termenul de cultură ca noţiune
istorică. sursă istorică
Conversația, Caiete, fișe Frontal, și de a
Cultura – totalitatea valorilor materiale şi
explicația, de lucru, individual formula opinii
spirituale create de omenire şi a instituţiilor
necesare pentru comunicarea acestor valori problematizare suport PPT pe baza ei.
le prezint elevilor, apelând la ppt, informații a, învățarea
despre arhitectura din Mesopotamia, prin
ilustrând caracteristicile acesteia.
descoperire Capacitatea
 Arhitectura este dominată de idea
elevilor de a
religioasă și de cea monarhică.
 Arta este în întregime în serviciul formula
regelui și al templului. concluzii
 Caracteristici:
1. construcții de mari dimensiuni referitoare la
2. materialul de construcție-cărămida o temă
nearsă.
3. predomină: zidurile, palatele și studiată
templele

proiecteaz o imagine cu piramidele din


Egipt și cere elevilor să spună, pe baza
informațiilor anterioare, ceea ce ştiu despre
piramide.
completează informațiile. și prezintă
elevilor și alte forme arhitecturale specifice
Egiptului Antic apeland la ppt.
 Arhitectura este pe primul plan si este
legata de constructia oraselor, de
religie si de cultul mortilor.
 Caracteristici:
1. stil solemn, sobru
2. se bazeaza pe idea vietii dupa
moarte
3. monumentele sugereaza si
glorifica eternitatea
4. materialul de constructie: piatra

 Forme arhitecturale:
1. Mastaba-capela funerara este construita
deasupra mormantului
2. Piramida in trepte
3. Hipogeul-mormânt săpat în stancă
4. Obeliscul-este o coloana înaltă cu vârful
piramidal poleit sau placat cu aur
Vorbesc despre arhitectura grecească
scoțând în evidenta urmatoarele caracteristic:
–Arhitectura se concentrează pe
construcții de palate și temple, înconjurate de
cele mai multe ori de ziduri înalte de apărare.
–Inițial materialul de construcție a
fost lemnul, apoi piatra și marmura.
–Templul grecesc se înalță pe
coloane, care sunt de trei tipuri: ionice,
dorice, corintice.
–Foarte importante sunt teatrele,
unde aveau loc reprezentații ale tragediilor și
comediilor antice
–Arta plasează în centrul său Omul
în toată splendoarea sa fizică și spirituală.
( numeroase statui si picturi)

Vorbesc despre cele mai cunoscute


monumente romane:
-Columna lui Traian
-Colloseum
-forumul lui Cezar
d) Fixarea și -Elevii rezolvă un exercițiu pentru fixarea Conversația Fișă de Individual, Capacitatea
aplicarea temei studiate lucru frontal elevilor de a
cunoștințelor folosi
conținuturile
dobândite în
noi contexte
de învățare.

ÎNCHEIEREA Conversația frontal


4 - Formularea unor aprecieri asupra
LECȚIEI/TEMA
activității elevilor
PENTRU ACASĂ

S-ar putea să vă placă și