Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.02.2018
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Școala Gimnazială Storneşti , locaţia Osoi
CLASA: a II-a
PROF.ÎNV.PRIMAR: Barbir Iuliana
ARIA CURRICULARÃ: Limbã și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,,Prin toate colţurile lumii”
SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Cartea cu Apolodor” după Gellu Naum
TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare ȋn limba romȃnã, Dezvoltare personalã

SCOPUL LECȚIEI: consolidarea cunoștințelor referitoare la textul liric, dezvoltȃnd capacitatea de receptare a mesajului scris
de exprimare orală şi scrisă.

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română

1
1.1.Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.2.Identificarea unor informații variate dntr-un text audiat;
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor mesaje scrise întâlnite în mediul cunoscut;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje în diverse contexte de comunicare;
4.2. Redactarea unor mesaje scrise cu respectarea convențiilor de bază;

Dezvoltare personală :
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să citească corect , conştient şi expresiv poezia“ Cartea cu Apolodor” de Gellu Naum;
O2- să identifice titlul şi autorul poeziei;
O3- să formuleze oral rãspunsuri la ȋntrebãri;
O4- să rezolve corect exercițiile de pe fișa de lucru;
O5- să identifice rãspunsuri conform cerințelor date

2
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, lectura, explozia stelarã, lucrul cu manualul, cadranele, pãlãriile gȃnditoare
2. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe
3. Mijloace de învăţământ: caietele elevilor, coli flipchart, marker, fișe de lucru, videoproiector, laptop, înregistrare audio, manual, bilete, pãlãrii
colorate
4. Resurse temporale: 45 minute
umane:17 elevi

BIBLIOGRAFIE:

 „Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, aprobată prin ordinul ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
 Hobjilã Angelica, Elemente de didacticã a limbii și literaturii romȃne pentru ciclul primar, Editura Junimea, Iași, 2006
 Ungureanu Adalmina, Metodica studierii limbii și literaturii romȃne-ȋnvãțãmȃnt primar,Iași,Editura ASS, 2003
 Serdean Ioan, Didactica limbii și literaturii romȃne ȋn ȋnvãțãmȃntul primar, București, Editura Corint 2002
 Mirela Mihãiescu, Stefan Pacearcã, s.a., Comunicare ȋn limba romȃnã, manual , clasa a II a, Editura Intuitext. 2014

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategia didactică
Ob.
Momentele Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de
op Evaluare
lecției procedee de ȋnv. organizare

Asigur condițiile optime pentru desfãșurarea activitãții:


Evaluez
Moment -aerisirea sãlii de clasã
material capacitatea de
organizatoric -pregãtirea materialului didactic activitate
conversația didactic organizare a
frontală
-aranjarea mobilierului elevilor

-introducerea elevilor ȋn clasã

Evaluez
conversaţia
Reactualizarea activitate capacitatea de
Verific tema atȃt cantitativ cât şi calitativ. explicația caietele de
cunoştinţelor frontală rezolvare
teme
corectã a temei

Captarea atenţiei se realizează cu ajutorul unui filmuleţ Evaluez


Captarea documentar despre viaţa pinguinilor. După vizionarea conversaţia laptop activitate capacitatea de
atenţiei video frontală receptare a
acestui filmuleţ voi purta o scurtă discuţie pe baza lui cu
proiector mesajului din
elevii. materialul
vizionat
Anunţarea Anunț elevii că vor intra în lumea pinguinilor, prin activitate Evaluez
temei şi a intermediul textului Cartea cu Apolodor, de Gellu Naum. frontalã capacitatea de
4
conversaţia
obiectivelor tabla
Voi explica obiectivele operaționale pe ȋnțelesul elevilor. explicaţia receptare a
operaţionale
mesajului oral

Se citește textul model de cãtre un elev, apoi dupã exercițiul activitate


anumite criterii. frontală
Se citeşte textul selectiv:
 versurile ȋn care aflăm că Apolodor este foarte trist lectura

O1  versurile în care Apolodor spune de ce este trist manual Evaluez


rudelor sale Individual capacitatea de
explicația
 versurile ȋn care aflăm cine l-a îndemnat să plece citire corectã,
la București conștientã și
 o propoziție exclamativă expresivã, a
 care este titlul poeziei, autorul poeziei
O2
exercițiul
Elevii vor completa la flipchart explozia stelarã(Anexa 1) explicaţia
Consolidarea
conținuturilor O3 explozia flipchart frontal
Elevii vor primi o fişă de lucru pe care o vor rezolva pe
anterioare stelarã marker Evaluez
grupe.(Anexa 2) capacitatea de a
rãspunde corect
O4 1. Primul cadran cuprinde următoarea sarcină: pe grupe la ȋntrebãri
cadranele
Formulează propoziții folosind cuvintele:
pinguin, trist

2. Al doilea cadran cuprinde urmatoarea sarcinã de


5
lucru: Unește cuvântul potrivit pentru a completa
propoziţiile:

 Apolodor traia la trist


O4
 Pinguinul se numea București
exercițiul
 El era Apolodor

 Apolodor a plecat la Polul Sud Evaluez


fișã de pe grupe capacitatea de
3. A treia sarcinã: Scrie un alt titlu poeziei „ Cartea lucru rezolvare
cu Apolodor” de Gellu Naum flipchart corectã a
exerciților
4. A patra sarcinã : Scrie cuvinte cu ȋnțeles
asemãnãtor pentru:
trist=
amic=
mistuit=
explicația

Se ȋmpart elevii ȋn 6 grupe.Fiecare grupã va alege o pãlãrie


și va rãspunde la ȋntrebãri.
6
1. Pãlãria albastrã- Informeazã
Despre ce se povestește ȋn poezie? metoda

pãlãriilor
2. Pãlãria roșie –Spune ce simți gȃnditoare

Ce sentimente ȋți trezește Apolodor?

3. Pãlãria neagrã-Aspecte negative


De ce era supãrat Apolodor? bilete
explicația

4. Pãlãria galbenã-Aspecte pozitive \ Evaluez


Ce crezi cã a fãcut Aplodor la București? capacitatea de
rezolvare
exercițiul corectã a
O 5.Pãlãria verde-Oferã idei pe grupe exercițiilor

Obținerea Propune un alt sfȃrșit poeziei.


performanței
6. Pãlãria albastrã-Clarificã
Ce ați ȋnvațat din aceastã poezie?

Încheierea
Tema pentru acasã și explicarea acesteia.Se fac aprecieri Evaluez ȋntreaga
activităţii
asupra participării elevilor la lecţie, atăt individual, cât şi conversaţia frontal activitate a
colectiv. elevilor

7
Anexa 1

8
Cine era..............?

Cum l-au primit rudele..........? De ce era supãrat......?

Apolodor

Unde a plecat..........?

Ce a fãcut .........?

9
Anexa 2

Completeazã cadranele:

1. Formulează propoziții folosind cuvintele: pinguin, trist 2. Unește cuvântul potrivit pentru a completa propoziţiile:

 Apolodor traia la trist


 Pinguinul se numea București
 El era Apolodor
 Apolodor a plecat la Polul Sud

3. Scrie un alt titlu poeziei „ Cartea cu Apolodor” de Gellu Naum 4. Scrie cuvinte cu ȋnțeles asemãnãtor pentru:
trist=
amic=
mistuit=

10
Anexa 3

Pălăriile gânditoare: (Lucru în echipe)

1. Pălăria albă – INFORMEAZĂ! obiectiv, este neutră, oferind informaţii exacte,), prin urmare povestește textul. „Despre cine este vorba în poveste
?, Unde se întâmplă acţiunea? Ce am aflat din textul lecturat?”

2. Pălăria roşie – SPUNE CE SIMTI! face aprecieri dintr-o perspectivă emoţională, expimându-şi preferinţele. (exprimă emoţiile, sentimentele faţă
de personajele întâlnite).

11
3. Pălăria galbenă - OPTIMIŞTII manifestă o gândire pozitivă, oferind sugestii, propuneri concrete, clare

4. Pălăria neagră - PESIMIȘTII exprimă prudenţă, avertisment, grijă, identifică greşelile în aprecierile celorlalţi, oferind o interpretare sumbră,
pesimistă a evenimentelor.

5. Pălăria verde - CREATORII produce idei noi, creative, caută alternative pentru interpretările altor pălării, propunând variate modalităţi de
soluționare a problemelor. Propun un sfârșit pentru această poveste.

6. Pălăria albastră- ( clarifică) – oferă soluţia corectă în cazul când există mai multe alternative, sintetizează cele spuse, rezolvă conflictele, iau
decizia finală , antrenaţi şi stimulaţi atent.

12

S-ar putea să vă placă și