Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1|Page
învăţarea prin descoperire, prin răspunsuri la întrebări
observatia dirijată
conversaţia de consolidare.
Forme de organizare: frontal, individual.
Mijloace de invatamant: tablă, calculator,excel,word,fise de lucru
Metode de evaluare : fise de lucru
Bibliografie
Manual:Maria Liana Lacatus,George-Paul Lacatus,”Economie’’clasa XI,ed Corint
Internet:Site-uri generale de specialitate
2|Page
Desfasurarea propriu-zisa a activitatii
I.Moment organizatoric: 5’’
Profesorul face prezenta si noteaza absenti.
Elevi isi pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii.
II.Captarea atentiei: 5’’
Ne momesc pe orice cale
Cu produse naturale
Dar adesea ne trag clapa
Naturala e doar ala
Condruţ O. Păun
III. Anunţarea temei şi enunţarea obiectelor: 5’’
Lectia pentru astazi se numeste: “Costul de productie”
IV. Reactualizarea celor învăţate anterior/ Reactualizarea cunoştinţelor 10’’
Grupati urmatoarele cheltuieli efectuate de firma de confectii ,,Confort’’pentru realizarea de
costume,in costuri fixe si costuri variabile plasand un X in coloana corespunzatoare
Cheltuieli CF CV
Stofa pentru costume
Salariile croitorilor
Salariul managerului
Amortizarea masinilor de
cusut
Energia electrica pentru
iluminatul atelierului
Energia electica
3|Page
Cheltuielile totale (CT)
Productivitatea munci(Q)
CT
CP=
Q
Fisa de lucru
Societatea comerciala „x” prezintă următoarea situație privind cheltuielile la nivelul anului n-1:
1. Cheltuieli cu materiile prime = 400.000 lei
2. Cheltuieli cu salariile personalului din administrație =85.000 lei
3. Cheltuieli cu energia și apa din secțiile de producție = 120.000 lei
4. Cheltuieli cu apa și energia în cadrul unității = 8.000 lei
5. Cheltuieli amortizarea privind utilajele de producție = 6.000 lei
6. Cheltuieli cu salariile personalului din secțiile de producție = 70.000 lei
Productivitatea muncii în anul n-1 este de 5000 produse.
În anul n cresc cheltuielile cu 15% ,15 iar productivitatea cu 10 %,15%
Să se calculeze:
A. Cheltuieli fixe an n-1
B. Cheltuieli variabile an n-1
C. Cost total/ produs în anul n-1
D. Cheltuieli fixe an n
E. Cheltuieli variabile an n
F. Cost total/produs an n
CF=85000+8000=93000
CV=400000+120000+6000+70000=596000
CT=93000+596000=689000
CT 689000
CPn−1= = =137,8
Q 5000
15
CF n =93000X =13950+93000=106950
100
15
CV n=596000x =89400+596000=685400
100
CT n =792350
−10
Q n=5000x =-500+5000=5500
100
4|Page
792350
CP n= =144,06
5500
15
Q n=5000x =750+5000=5750
100
792350
CP n= =137,8
5750
5|Page