Sunteți pe pagina 1din 10

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Tehnic Transilvania, Baia Mare

PROFESOR: Săpânțan Irina


DISCIPLINA: Economie
CLASA: a XI-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Echilibre și dezechilibre economice
LECŢIA: Șomajul
TIPUL LECŢIEI: mixtă
DURATA: 50 de minute
METODE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: conversația, explicația, descrierea, exercițiul
RESURSE MATERIALE: tabla, creta, fișe de lucru
STRATEGII DIDACTICE: instruire frontală și individuală

PROIECT DIDACTIC
COMPETENȚE GENERALE:

1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente,
procese din viaţa reală.
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii- problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de
dezvoltare.
3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri.
4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare.
5. Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţii.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1. Să compare fenomene şi procese specifice dinamicii economice


2. Să adapteze comportamentul economic propriu la cerinţele unui mediu concurenţial.
3. Să interpreteze rezultatele evaluării unor fenomene economice din perspectivă individuală şi socială

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

1. Să definească corect termenii de şomaj şi şomeri pe baza prezentării făcute de profesor.


2. Să prezinte cel puțin 3 tipuri de șomaj din cele enumerate de către profesor.
3. Să prezinte cel puțin 3 condiții pentru ca o persoană să fie considerată șomeră pe baza prezentării făcute de profesor.
4. Să rezolve cel puțin 1 exercițiu despre șomaj pe baza lecției studiate la clasă;
Desfășurarea activității didactice

Momentul lectiei Conţinuturi Activitatea Activitatea elevilor Strategii didactice


profesorului
1.Organizarea clasei Se salută, se face prezența și se pun absenții Profesorul pregătește materialul Elevii își pregătesc pe Conversația
de elevi în catalog. pentru lecție și asigură disciplina bănci materialele
elevilor. necesare.
5 min
Lecţia de verificat: Recapitulare formele Profesorul pune întrebări elevilor Elevii răspund la Conversația
pieței și dezechilibrele economice. legate de lecțiile anterioare. întrebările adresate.
2. Verificarea Profesorul le cere elevilor să-și Expunerea
cunoştinţelor 1. Câte forme ale pieței cunoașteți? amintească din lecția precedentă
-piața monetară formele pe care le îmbracă
10 min -piața capitalurilor dezechilibrele economice.
-piața muncii Profesorul le arată elevilor câteva
2. Care sunt diferențele între ele? imagini reprezentative despre
3. Ce dezechilibre economice există? șomaj (anexa 1).
4. Termenul de inflație vă spune ceva?

CONȚINUT LECȚIE- Șomajul


3. Dirijarea predării şi Profesorul anunță titlul lecției și îl Elevii scriu titlul în caiet. Conversația
învăţării “Șomajul = fenomen care se manifestă cu scrie pe tablă- Șomajul.
intensități diferite în toate țările lumii, este
20 min apreciat ca reprezentând eșecul economiei de Profesorul definește termenul Elevii scriu definiția în
a utiliza toate resursele disponibile de ”șomaj”. caiet.
muncă.”
Prelegerea
“Pentru ca o persoană să fie considerată
șomeră, trebuie să îndeplinească următoarele Profesorul prezintă condițiile pe Elevii notează
condiții: care trebuie să le îndeplinească o informațiile în caiet și
- să fie în vârstă de minimum 15 ani; persoană pentru a fi considerată pun întrebări referitoare
- să fie aptă și disponibilă pentru șomeră. la lecție.
muncă, din punct de vedere al stării de
sănătate; Explicația
- să nu aibă loc de muncă;
- să caute un loc de muncă;
- să fie disponibilă pentru angajare Argumentarea
imediată.”

“Nivelul șomajului se poate determina: Profesorul explică modurile prin


absolut, prin numărul de șomeri și prin rata care se poate determina nivelul
șomajului.” șomajului.

“Rata somajului (RS) arată numărul de Descrie rata șomajului și prezintă


șomeri la 100 de persoane active, disponibile. formula acesteia.
Populația activă disponibilă cuprinde
persoanele active, cu excepția femeilor
casnice și a elevilor și studenților care au
vârsta legală de muncă, dar sunt cuprinși în
învățământul de zi.

RS= Nr. Șomeri/ Populația activă*100

“După cauzele șomajului se disting:


• șomajul ciclic, care se manifestă în fazele Profesorul prezintă tipurile de
de recesiune ale ciclului economic pe termen șomaj și realizează o schemă a
mediu. În aceste perioade, cererea agregată acestora pe tablă (anexa 2).
scade și odată cu ea și cererea de muncă;
• șomajul fricțional, care este caracterizat
drept un șomaj inevitabil determinat de
timpul necesar absolvenților să-și găsească un
loc de muncă sau a celor care au renunțat la o
slujbă, pentru a găsi alta;
• șomajul sezonier, care este determinat de
fluctuațiile sezoniere ale activității
economice. De exemplu, angajați ai
localurilor și hotelurilor de pe litoral intră
iarna în șomaj sezonier;
• șomajul tehnologic, care este determinat de
înlocuirea vechilor tehnologii cu altele noi Elevii participă la
care, conducând la creșterea productivității, discuții.
determină scăderea cererii de muncă;
• șomajul structural, care este determinat de
nepotrivirile dintre structura ofertei și cea a
cererii de muncă pe profesiuni și regiuni.

Din perspectiva raportului cerere-ofertă-


salariu se disting
• șomaj involuntar, când datorită scăderii
cererii de bunuri de consum, oamenii nu
găsesc de lucru nici la salariul curent al
pieței;
• șomaj voluntar, când salariul negociat sau
dorit de lucrători depășește salariul de
echilibru și astfel apare un exces de ofertă de
muncă peste cererea de muncă a firmelor.”

4.Consolidarea Anexa 3- întrebări grilă Profesorul le cere elevilor să Elevii rezolvă aplicațiile Aplicația,
cunoştinţelor şi Anexa 4- exerciții efectueze o activitate de muncă din fișa de lucru. Exercițiul
realizarea feed-back – independentă (anexa 3).
ului Profesorul îi solicită pe unii elevi Elevii răspund la
să dea răspuns la aplicația 1(anexa întrebările profesorului și
10 min 4), iar rezolvarea se face pe citesc rezolvările fișei de
perechi de câte doi elevi. lucru. Elevii vor primi
exercițiul 1 și 2 (anexa 4)

5. Evaluarea elevilor Profesorul face aprecieri asupra Elevii ascultă cu atenție


întregii activități, al modului de ceea ce spune profesorul.
5 min implicare al elevilor și al
comportamentului acestora.
Anexa 1 (imagini reprezentative)
Anexa 2 (la tablă)

Șomajul este un fenomen care se manifestă cu intensități diferite și reprezintă eșecul economiei de a utiliza toate resursele disponibile de muncă.
Șomajul este un dezechilibru economic care constă în existența unui surplus de ofertă pe piața forței de muncă.

Șomerii sunt persoanele care nu au un loc de muncă, deși sunt apte de muncă, dar sunt în căutarea unui loc de muncă și sunt disponibile să înceapă
lucrul imediat.

AJOFM- AGENȚIA JUDEȚEANĂ A OCUPĂRII FORȚEI DE MUNCĂ

Rata șomajului

RS = (Nr. Șomeri/ Populația activă )*100

Tipuri de șomaj

șomaj ciclic
șomaj fricțional
1)După cauzele șomajului șomaj sezonier
somaj tehnologic
somaj structural

șomaj involuntar
2) Din perspectiva raportului cerere-oferta-salariu
șomaj voluntar
Anexa 3 - FIȘĂ DE LUCRU

1) Rezolvați următorul test grilă, încercuind răspunsul corect ținând cont că poate fi unul, mai multe răspunsuri corecte sau nici un răspuns corect:

A) Apariția sa în momentele de recesiune ale ciclului economic se numește șomaj:


a) tehnologic
b) ciclic
c) structural

B) Durata medie a șomajului este:


a) Timpul mediu trecut de la pierderea locului de muncă până la reangajare
b) Vârsta medie a șomerilor
c) Timpul hotărât de guvern pentru plata ajutorului de șomaj

C) Măsuri care privesc direct șomajul:


a) Calificarea, recalificarea, orientarea șomerilor
b) Crearea de noi locuri de muncă
c) Noi forme de angajare

D) Rata șomajului este:


a) media ratelor la bănci ale șomerilor
b) diferența dintre numărul de șomeri de la o guvernare la alta
c) diferența dintre numărul de șomeri și cel al muncitorilor activi ?

E. În România, în luna septembrie a anului 2005, rata șomajului înregistrat a fost de 5,5%. Aceasta înseamnă că:
a) 5% din populația totală a țării era șomeră;
b) 5% din populația țării era ocupată;
c) 95% din populația aptă de muncă era ocupată;
d) 5% din populația activă disponibilă era înregistrată ca fiind șomeră.

F. Șomajul este:
a) un fenomen
b) un dezechilibru economic
c) o îndemnizație lunară
Anexa 4 FIȘĂ DE LUCRU

1. Asociați enunțurile din prima coloană a tabelului de mai jos , unui tip de șomaj care s-ar putea produce ca urmare a evenimentului la care se
referă aceste enunțuri.

Eveniment Tipul de șomaj


a) Odată cu privatizarea și lichidarea întreprinderilor, în deceniul
trecut rata șomajului a fost mai mare în anumite zone ale țării,
numite zone defavorizate.
b) În perioada de vară, lucrătorii angajați în asigurarea serviciilor
de transport pe cablu a schiorilor își pierd locurile de muncă.
c) Conform unei legi economice numite legea lui Okun, dacă
PIB-ul real scade cu 2% față de PIB-ul potențial, rata șomajului
crește cu 1%.
d) La terminarea liceului, numeroși absolvenți caută un loc de
muncă.
e) În industria serviciilor de telefonie fixă, numărul angajaților s-
a redus ca urmare a creșterii numărului de utilizatori de Internet
și telefoane mobile.
f) Numeroși absolvenți de facultăți economice au dificultăți în a-
și găsi un serviciu datorită lipsei de experiență.

2. Completați spațiile libere din următorul text:

Șomerul este persoana …………….., dar care nu-și găsește …………..Nivelul șomajului se poate determina prin …………existenți și
prin……………Vârsta minimă la care o persoană poate fi considerată șomeră este……ani. Din punct de vedere al raportului cerere-ofertă-salariu
șomajul poate fi……….și …………

REZOLVARE FIȘE DE LUCRU


Rezolvare Anexa 3 - FIȘĂ DE LUCRU

1) Rezolvați următorul test grilă, încercuind răspunsul corect ținând cont că poate fi unul, mai multe răspunsuri corecte sau nici un răspuns
corect:

A) Apariția sa în momentele de recesiune ale ciclului economic se numește șomaj:


a) tehnologic
b) ciclic
c) structural

B) Durata medie a șomajului este:


a) Timpul mediu trecut de la pierderea locului de muncă până la reangajare
b) Vârsta medie a șomerilor
c) Timpul hotărât de guvern pentru plata ajutorului de șomaj

C) Măsuri care privesc direct șomajul:


a) Calificarea, recalificarea, orientarea șomerilor
b) Crearea de noi locuri de muncă
c) Noi forme de angajare

D) Rata șomajului este:


a) media ratelor la bănci ale șomerilor
b) diferența dintre numărul de șomeri de la o guvernare la alta
c) diferența dintre numărul de șomeri și cel al muncitorilor activi ?

E) În România, în luna septembrie a anului 2005, rata șomajului înregistrată a fost de 5,5%. Aceasta înseamnă că:
a) 5% din populația totală a țării era șomeră;
b) 5% din populația țării era ocupată;
c) 95% din populația aptă de muncă era ocupată;
d) 5% din populația activă disponibilă era înregistrată ca fiind șomeră.

F) Șomajul este:
a) un fenomen
b) un dezechilibru economic
c) o îndemnizație lunară
Rezolvare Anexa 4 - FIȘĂ DE LUCRU

1. Asociați enunțurile din prima coloană a tabelului de mai jos , unui tip de șomaj care s-ar putea produce ca urmare a evenimentului la care se
referă aceste enunțuri.

Eveniment Tipul de șomaj


a) Odată cu privatizarea și lichidarea întreprinderilor, în deceniul CICLIC
trecut rata șomajului a fost mai mare în anumite zone ale țării,
numite zone defavorizate.
b) În perioada de vară, lucrătorii angajați în asigurarea serviciilor SEZONIER
de transport pe cablu a schiorilor își pierd locurile de muncă.
c) Conform unei legi economice numite legea lui Okun, dacă STRUCTURAL
PIB-ul real scade cu 2% față de PIB-ul potențial, rata șomajului
crește cu 1%.
d) La terminarea liceului, numeroși absolvenți caută un loc de FRICȚIONAL
muncă.
e) În industria serviciilor de telefonie fixă, numărul angajaților s- TEHNOLOGIC
a redus ca urmare a creșterii numărului de utilizatori de Internet
și telefoane mobile.
f) Numeroși absolvenți de facultăți economice au dificultăți în a- INVOLUNTAR
și găsi un serviciu datorită lipsei de experiență.

2. Completați spațiile libere din următorul text, astfel încât propozițiile să fie adevărate:

Șomerul este persoana APTĂ DE MUNCĂ, dar care nu-și găsește UN LOC DE MUNCĂ. Nivelul șomajului se poate determina prin
NUMĂRUL DE ȘOMERI existenți și prin RATA ȘOMAJULUI.Vârsta minimă la care o persoană poate fi considerată șomeră este 15 ani. Din
punct de vedere al raportului cerere-ofertă-salariu șomajul poate fi VOLUNTAR și INVOLUNTAR.

S-ar putea să vă placă și