Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învâţământ: Liceul Tehnologic “Emil Racoviţă” – Roşiori de Vede, jud. Teleorman
Profesor: Neguţ Despina-Florina
Data: 14.02.2018
Aria Curriculară: Om şi Societate
Disciplina: Economie
Clasa: XI A
Unitatea de învăţare: Producătorul/ întreprinzătorul şi comportamentul său raţional
Subiectul lecţiei: Costuri, productivitate, profit
Tipul lecţiei: - lecţia de fixare şi sistematizare
Scopul Lecţiei: consolidarea cunoştinţelor, aprofundarea şi completarea unor lacune privind costuri, productivitate,
profit
Durata: 50’

Competenţe generale:
1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizareademersurilor de cunoaştere şi
explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii-problemă, precum şi
în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare;
3.Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor
grupuri;
4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare
5. Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea comunităţii

Competenţe specifice:
4.2. Proiectarea unui comportament raţional şi eficient al producătorului/întreprinzătorului, adecvat raportului
cerere-ofertă, consum-producţie

Competenţe derivate:
- Generalizarea cunoştinţelor privind cost, productivitate, profit
- Diferenţiează tipurile de costuri şi componentele lor
- Rezolvare probleme privind cost, productivitate, profit

Straegia Didactică
Metode şi procedee didactice (Metode de învăţământ): conversaţia, problematizarea, munca
independendă
Mijloace de învăţare: fişe de lucru, tablă, cretă, burete, manual, laptop, internet
Forme de organizare a învăţării : activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe grupe
DESFĂŞURAREA LECŢIE

Etapele Obiective Conţinutul ştiinţific al lectiei Strategii didactice


lecţiei operaţionale Activitatea profesorului Activitatea Metode si Mijloace de Forme de Evaluare
elevilor procedee învăţământ activitate
1 2 3 4 5 6 7 8
1.Moment Asigurarea Salută, Stabileşte o atmosfera Se pregatesc cu Conversaţie Catalogul clasei Frontal
organizatoric condiţiilor propice activităţii didactice cele necesare simplă
optime pentru Verifică prezenţa desfăşurarii orei. Activitate
desfăşurarea frontală
activităţii
2.Precizarea Dirijarea atenţiei Se anunţa titlul lecţiei se Se notează în Discurs Caiet, Tablă
conţinutului, şi focalizarea pe precizează obiectivele acesteia. caiete titlul lecţiei
obiectivelor şi a importanţa noii Producătorii evaluează rezultatele
unui plan de teme activităţii cu ajutorul indicatorilor
recapitulare de eficienţă. Indicatorii economici
sunt expresii numerice ce măsoară
activitatea economică. Indicatorii
de eficienţă la nivelul unei firme
sunt:
- Productivitatea;
- Costul;
- Profitul.
4. Recapitularea Prezintă cu ajutorul planului de Elevii răspund expunerea Caiet Frontal şi Analiza şi
conţinutului pe recapitulare individual aprecierea
explicaţia
baza planului Aduce în atenţia elevilor informaţii corectitudinii
stabilit din lecţiile anterioare prin întrebări răspunsului de
ca manieră orală
1. Cu ce cheltuieli este produs un
bun?
2. De ce realizăm activitate
economică?
3. Care este structura costului de
producţie?
5. Realizarea de Notează Caiet, Tablă
Provocarea
către elevi a unor informaţiile
participării tuturor
lucrări pe baza prezentate în Explicaţia Observatia
elevilor la Stabileşte sarcinile de lucru pe
cunoştinţelor fişele de lucru Frontal, grupal şi Aprecierea
demersul didactic grupe de elevi
recapitulate Conversaţia individual verbală
Fisa de lucru euristică

6.Aprecierea Corectează eventuale erori de Fişe de lucru Frontal, grupal şi Observatia


activităţii elevilor calcul şi interpretare a rezultatelor individual Aprecierea
(evaluare) verbală

7.Încheierea Formulează aprecieri privind Conversatia , Grupal Observatia


activităţii pregătirea elevilor pentru euristica Aprecierea
recapitulare și notează răspunsurile explicatia şi verbală
relevante argumetaţia
Fişă de lucru
Grupaţi următoarele cheltuieli efectuate de firma de confecţii „ Confort „ pentru realizarea de
costume , în costuri fixe, respectiv costuri variabile, plasând un „x” în coloana corespunzătoare.

Cheltuieli cu: CF ( costuri fixe ) CV ( costuri variabile )

Stofa pentru costume

Salariile croitorilor

Salariul managerului

Amortizarea maşinilor de
cusut
Amortizarea atelierului de
producţie
Energia electrică pentru
iluminatul atelierului
Energia electrică pentru
funcţionarea maşinilor de
cusut
Gazul metan pentru
încălzirea unităţii
Salariile confecţionerelor

Aţa şi accesoriile pentru


costume
Chiria pentru spaţiul
destinat desfacerii
produselor
Salariul contabilului
unităţii
Salariile designerilor
Regulament: Pentru a deveni câştigător, trebuie să răspunzi corect la zece întrebări. Fiecare întrebare are un
anumit punctaj. Dacă nu eşti sigur de răspuns, poţi apela la ajutorul unui alt elev, al unui grup de elevi sau la
ajutorul unui profesor.

1.Sunt costuri variabile:


a)chiria
b) amortizare
c) cost de oportunitate
d) cheltuielile cu materiile prime

2. Productivitatea medie a pământului exprimă:


a) eficienţa utilizării pământului
b) eficienţa utilajelor folosite
c) gradul de calificare
d) fertilitatea solului

3. Creşterea productivităţii muncii nu determină:


a) creşterea timpului de muncă
b) sporirea salariului
c) creşterea timpului liber
d) creşterea gradului de satisfacţie a nevoilor

4. Când timpul cheltuit pentru obţinerea unei unităţi de produs creşte, productivitatea muncii:
a) rămâne constant
b) creşte
c) scade
d) fluctuează

5. Utilizarea eficientă a factorilor de producţie se exprimă prin:


a) creşterea inflaţiei
b) creşterea ratei inflaţiei
c) creşterea productivităţii
d) reducerea salariului

6 Productivitatea muncii reflectă eficienţa:


a) muncii celor angajaţi în producţie
b) acţionarului
c) managerului
d) actului de conducere

7. Capitalul circulant consumat în producţie este egal cu:


a) capitalul fix consumat
b) capitalul circulant utilizat
c) cheltuieli salariale
d) cheltuieli materiale

8. Nu sunt costuri fixe, cheltuielile privind:


a) salariile personalului administrativ
b) combustibil folosit în producţie
c) chiria plătită de o firmă
d) amortizarea capitalului fix

9.Cheltuieli care se efectuează şi când producţia este zero


a) amortizarea capitalului fix
b) combustibil folosit în producţie
c) chiria
d) salariul paznicului firmei

10. Costul de producţie reprezintă:


a) suma cheltuită pentru achiziţionarea factorilor de producţie
b) valoarea factorilor de producţie utilizaţi
c) cheltuieli cu producerea şi desfacerea unei mărfii
d) consumul de factori variabili
În tabelul de mai jos se prezintă situaţia ipotetică a trei agenţi economici care produs şi
comercializează bunul economic x în condiţii specifice
a. Calculaţi indicatorii rentabilităţii celor trei fire, completând spaţiile libere cu valorile
determinate:
b. Identificaţi agentul economic u activitatea cea mai rentabilă

Agent Q Q CTM Preţ CA CT Profit Rata Rata


Economic (cantitatea (cantitatea Vânzare Profitul Profitului
obţinută) vândută) la CA ca CT
A
B
C

S-ar putea să vă placă și