Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC/DE LECȚIE

UNITATE DE ÎNVĂȚARE: INIȚIEREA UNEI AFACERI


SUBIECTUL LECȚIEI: EVALUAREA AFACERII. PRINCIPII DE EVALUARE A FIRMEI
DISCIPLINA: EDUCAŢIE ANTREPRENORIALĂ
CLASA: a X-a
Profesor:
Data:
TIPUL LECŢIEI: mixtă, de verificare, de comunicare și transmitere de noi cunoştinţe
TIMP ALOCAT – 50 min

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:


C 1 – Utilizarea adecvată a conceptelor specifice antreprenoriatului.
C 2 – Definirea evaluării și a evaluării unei întreprinderi.
C 3 – Enumerarea principiilor fundamentale de evaluare.
C 4 – Stabilirea nivelurilor de diagnosticare a firmei.
C 5 – Definirea lichidității, solvabilității, a cifrei de afaceri.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE ALE LECȚIEI:


O 1 – Să definească evaluarea unei afaceri.
O 2 – Să enumere principalii indicatori cantitativi de evaluare a unei afaceri.
O 3 – Să enumere principalii indicatori calitativi de evaluare a unei afaceri.
O 4 – Să utilizeze indicatorii cantitativi și calitativi pentru a evalua propria afacere.
O 5 – Să argumenteze necesitatea evaluării permanente a unei afaceri.

Locul de desfășurare a lecției – Liceul I.L. Caragiale

BIBLIOGRAFIE:
Educaţie antreprenorială, manual clasa a X-a, Elena Lupşa şi Victor Bratu, editura Corvin Deva
Educaţie antreprenorială, manual clasa a X-a, Florina Oţet, Alexandru Oţet, editura CD Press
Educaţie antreprenorială, manual clasa a X-a, XXX, editura Sigma
EVENIMENTELE TIMP ALOCAT ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR (ce METODE, MODALITĂȚI
INSTRUCȚIONALE fiecărei etape (activități și acțiuni inițiate și realizate vor face concret în fiecare etapă) PROCEDEE DE EVALUARE
/etapele lecției (minute) în fiecare etapă a lecției) DIDACTICE ȘI (tipul de evaluare,
MIJLOACE DE metoda,
ÎNVĂȚĂMÂNT instrumentul de
UTILIZATE ÎN evaluare folosit în
FIECARE fiecare etapă a
ETAPĂ A lecției)
LECȚIEI
1 3 4 5 6 7
1. Captarea atenţiei 3' -profesorul întreabă elevii „Când este - elevii ascultă și își exprimă - conversaţia - observația
necesară evaluarea afacerii?” părerea; didactică sistematicǎ a
- elevii solicită clarificări elevilor;
/completări

3' - tema lecției: Evaluarea unei afaceri - ascultǎ cu atenţie obiectivele - conversaţia - observația
2. Comunicarea - profesorul comunică elevilor lecţiei; didactică - sistematicǎ a
subiectului şi a obiectivele lecției explicația; elevilor;
obiectivelor lecţiei -tabla,
-creta;
3. Reactualizarea 7' - se va realiza prin întrebări: „Ce este - elevii răspund la întrebări - conversaţia; - întrebări închise /
cunoștințelor anterioare profitul?”; “Ce este costul de deschise;
- întrebări de
producție?”; “Care este legătura între actualizare - evaluare pe
cost, preț și profit?” parcurs

4. Predarea-învățarea 17' - profesorul definește Evaluarea unei - elevii notează definiția evaluării - expunerea; - frontal,
noilor conținuturi afaceri și a evaluării unei afaceri - explicaţia individual;
- enumerarea principiilor fundamentale - elevii ascultǎ ceea ce li se didacticǎ; - se evaluează
de evaluare; comunicǎ; - conversația atenția, impicarea
- stabilirea nivelurilor de diagnosticare a - participǎ la discuţii, notează didactică și înțelegerea pe
firmei parcursul lecției cu
- definirea lichidității, solvabilității, a ajutorul
cifrei de afaceri. întrebărilor: „Care
sunt indicatorii
care masoară
eforturile?”; “
Care sunt
indicatorii care
masoară
efectele?”; “Ce
este pragul de
rentabilitate?”;
“Ce este cash-
flow-ul?”; ”În ce
situție intervine
falimetul?”

5. Obținerea feed-back- 5' Discutăm despre EVALUAREA - elevii participă la discuţie; problematizarea; observarea
ului AFACERII. PRINCIPII DE - ascultǎ ceea ce li se comunicǎ; conversația sistematicǎ a
EVALUARE A FIRMEI -participǎ la discuţii, notează elevilor;
6. Evaluarea 9' - elevii au fost împărțiți în grupe la - elevii utilizează indicatorii - problematizarea; observația
performanței începutul anului școlar (fiecare grupă cantitativi și calitativi pentru a - conversația sistematicǎ a
are propria afacere); evalua propria afacere conform - exericițiu didactic elevilor pe grupe
- profesorul solicită fiecărei grupe să-și fișei de lucru;
evalueze afacerea cu ajutorul -elevii solicită explicații
indicatorilor studiați/învățați (fișă de suplimentare
lucru)
7. Fixarea cunștințelor 3' - recapitularea obiectivelor lecției - elevii participǎ la discuţii, - conversaţia; - observația
schematic pe tablă notează schema lecției sistematicǎ a
- explicația
elevilor
8. Stabilirea sarcinilor 3' - să argumenteze necesitatea evaluării - elevii notează, solicită explicații - expunerea
ptr. activitatea permanente a unei afaceri suplimentare didactică a temei;
independentă a elevilor

ANEXA:
1. SCHEMA LECȚIEI
EVALUAREA UNEI AFACERI

DEFINIȚIE: Evaluarea unei afaceri este un proces complex care constă în compararea eforturilor (cheltuielior) cu efectele (rezultatele) obținute în
măsurarea performanțelor firmei.

INDICATORI CARE MĂSOARĂ EFORTURILE:


 CAPITALUL SOCIAL;
 CAPITAL UTILIZAT;
 VOLUMUL INVESTIȚIILOR;
 COSTUL PRODUCȚIEI.

INDICATORI CARE MĂSOARĂ EFECTELE:


 VOLUMUL PRODUCȚIEI;
 CIFRA DE AFACERI;
 PROFITUL;
 PRAGUL DE RENTABILITATE;
 RATA PROFITULUI;
 FLUXUL DE LICHIDITĂȚI CASH-FLOW;
 FALIMENTUL.
2. FIȘĂ DE LUCRU

EVALUAȚI PROPRIA AFACERE, CALCULÂND URMĂTORII INDICATORI:


 COSTUL PRODUCȚIEI;
 CIFRA DE AFACERI;
 PROFITUL;
 RATA PROFITULUI.

S-ar putea să vă placă și