Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecie

Unitatea scolar: Liceul Teoretic George Clinescu Bucureti


Disciplina: Educaie antreprenorial
Profesor: Diaconescu Gabriela
Clasa: a 10-a A
Nr ore/sapt: 1 ore
Anul scolar: 2014-2015
Unitate de invatare: Riscul si reusita n afaceri
Lecia: Tipuri de risc
Tipul lectiei: de comunicare de noi cunotinte
Durata lectiei: 50 min
Data : 13 05 2015
Competene specifice
1.5. Identificarea unor tipuri de risc n situaii diferite, specifice iniierii i derulrii unei afaceri
Competente derivate

C1 S explice termenii cheie: riscul n afaceri, riscul pur, riscul speculativ, riscul
economic,riscul comercial, riscul tehnologic, riscul financiar, riscul politic.
C2 S enumere cele mai importante riscuri ale antreprenorului
C3 S clasifice tipurile de risc n funcie de caracterul lor, n funcie de natura lor, n
funcie de domeniul n care se manifest.

.
STRATEGII DE REALIZARE
Metode:conversaia euristic, explicaia, expunerea, dezbaterea
Mijloace didactice: tabla, creta, laptop, video-proiector, fise de lucru
Forme de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe
Resurse materiale: power point,manualul,fisa de lucru
Resurse procedurale: conversaia euristic, dialog, dezbaterea, expunerea cu lmurirea unor
noiuni mai puin cunoscute, comparaia, problematizarea.
Bibliografie : Educatie antreprenoriala - manual pentru clasa a X-a, Autor(i): Elena Lupsa
Editura: Corvin

Timp

Evenimentele
instruirii.
Coninuturi

Activitatea profesorului

Moment
organizatoric

Face prezena elevilor , face observaii i


recomandri, dac este cazul.

Captarea
ateniei

Se prezint citatele:
Lumea te va recompensa daca vei risca pentru
ea. Shakti Gawain
Lucrurile marete se fac de obicei cu riscuri
foarte mari. Herodotus
Daca nu risti nimic riscul este si mai mare. Erica
Jong
Se adreseaz ntrebarea: Credei c riscul este
important n via, dar n afaceri? Mai multe
vom nva n cadrul leciei de astzi.

Anunarea
titlului leciei i
a obiectivelor +
Reactualizarea
cunostintelor
anterior
dobandite,
necesare
invatarii care
urmeaza

15

Propune elevilor o noua situaie (lecie) Tipuri


de risc n afaceri, ndrumandu-i pe elevi s
urmreasc , n timp ce prezint, momentele
leciei din prezentarea power point:
Definirea riscului n afaceri
Clasificarea riscurilor n afaceri

Activitatea elevilor

M
in

Se pregtesc pentru lecie, pentru a lucra


ntr-o atmosfer destins, n care toi elevii
sunt ,,tratai la fel.

Con

Rein
aprecierile,
recomandrile.

observaiile

Ascult i devin interesai de propunerea


fcut.
Urmresc pe suportul de curs i prezentarea
power point; i noteaz n caiete titlul i
etapele leciei.
Fac comentarii referitoare la desfasurarea
lectiei

Pentru facilitarea procesului de descoperire a


noilor noiuni, elevii sunt stimulai prin ntrebri
de tip ghid:
Fa de cine, firma i poate manifesta principiile
etice?

Sunt ateni la ntrebrile adresate


Ofer rspunsuri scurte

Care erau principiile etice fa de clieni,


furnizori sau angajai?
Etica n afaceri trateaz relaiile profesionale
dintr-o singur perspectiv?
Nerespectarea principiilor etice poate s aduc
riscuri firmei?
Putei oferi un exemplu de risc pentru fiecare
categorie?
Observm c riscurile sunt elemente ce vin din
exterior, spre deosebire de principiile etice ce
reprezint aciuni din interior ctre exterior.

Sunt ateni la cerine, discut, lucreaz n


echipe.

Cu cine mai construiete firma relaii etice? La


un nivel mai amplu?

Raspund
Fac completari, argumenteaza, explica

Alte riscuri mult mai exterioare firmei pot s


provin i din partea progresului tehnic, dar i a
schimbrilor politice i legislative.
Fisa de lucru Anexa 1Elevii lucreaza pe
echipe la urmatorul proiect: Elevii impartiti in
echipe isi vor desemna un lider .Impreuna ei
trebuie sa noteze situaiile sau tipurile de risc
specifice fiecrei categorii menionate n tabel.
Liderul fiecrei grupe de elevi va prezenta
rezultatele clasei. Se selecteaza raspunsurile
elevilor si se corecteaza acolo unde este cazul.

Con

Exp
Exp
Obs
Con

Comunicarea
noulul continut
+ dirijarea
invatarii

15

Pe baza informatiilor descoperite prin rezolvarea


fisei de lucru anexa 1, se traseaza concluzii
privind tipurile de risc in functie de caracterul
lor, in functie de natura lor si in functie de
domeniul in care se manifesta.

Urmresc pe suportul de curs i n


prezentarea power point; si noteaz pe
caiete.

Elevi sunt ndrumati s urmareasc explicatiile,


n timp ce riscurile sunt prezentate in power
point.

Elevii sunt ateni i noteaz n caiete

Exp
Exp
Obs
Con

- Raspund
- Fac completari, argumenteaza, explica
Elevii isi vor exprima propriile idei, dirijati
de profesor.

Se explica diferenta dintre riscul pur si riscul


speculativ .
Se explica componentele riscului privind piata,
privind proprietatea, privind personalul si
privind clientii
Se prezinta cu ajutorul aplicatiei Power Point ce
presupun riscurile economice, comerciale,
tehnologice, financiare si politice.
Se explica la tabla pe baza unei scheme tipurile
de risc.
La finalul lectiei se prezinta toate clasificarile
riscurilor sub forma unui ciorchine ANEXA 2
pentru a fixa structura lectiei predate.
Pe baza notiunilor teoretice,elevii vor rezolva

Asigurarea feedback-ului
Secventa final
Evaluarea
performantei +
Aprecierea
desfurrii
leciei

10

Fisa Riscurile pentru afacerea mea Anexa 3.


Acestia sunt pusi in situatia de a-si imagina ca
sunt antreprenori la o firma, fiecare grupa isi va
alege un domeniu de activitate din 5 variante
posibile si va identifica riscurile posibile
specifice pentru domeniul ales.
La final vor prezenta clasei rezultatele
descoperite. Unde este cazul se revine cu
explicatii.
Elevii vor rezolva un Test de evaluare anexa
4 cu intrebari de tip grila, adevarat/fals si
completare text lacunar.
Formuleaz aprecieri, observaii i recomandri.
Apreciaz prin note rspunsurile elevilor
motivandu-le.

Raspund
- Fac completari, argumenteaza, explica
Elevii isi vor exprima propriile idei, dirijati
de profesor.

Elevii rezolva testul

Exp
Obs

Rein aprecierile, observaiile i


recomandrile.

Con

S-ar putea să vă placă și