Sunteți pe pagina 1din 12

Unitatea de nvmnt : Disciplina: EDUCAIE ANTREPRENORIAL Clasa:a X- a Nivelul clasei:mediu Data: Profesor:

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvare: Derularea unei afaceri Subiectul leciei : Produsul Conceptul de produs; Categorii de produse; Ciclul de via al produsului. Tipul de lecie: mixt Competene specifice vizate: 1.2: utilizarea adecvat a conceptelor specifice anteprenorului; 2.2: utilizarea unor instrumente adecvate pentru studierea fenomenelor specifice diferitelor piee; 4.3: utilizarea adecvat i eficient a resurselor,in funcie de caractiristicile mediului socio-economic.

Obiective operaionale: La sfritul orei elevul e capabil: O1: s defineasc conceptul de produs, din memorie, n maxim 2 minute; O2: s enumere 3 categorii de produse, folosind schema dat pe tabl, n maxim 3 minute; O3: s prezinte cele 4 etape din ciclul de via al unui produs, avnd ca surs de documentare manualul, n maxim 4 minute; O4: s utilizeze cuvinte specifice acestei discipline,completnd din memorie texte lacunare date, n maxim 4-5 minute. Locul desfurrii leciei : sala de clasa Strategia didactic: A. Resurse procedurale: conversaia, exerciiul,explicaia, jocul didactic, observarea, munca cu manualul-nvarea prin descoperire; B. Resurse materiale: plane, fie de lucru, produse diverse, articole din ziare; C. Forme de organizare: frontal, individual. Modaliti de evaluare: formativ, prin fie de lucru Surse de documentare: Ghid metodic pentru aplicarea programei colare din aria curricular Om i societate-nv.licealCNC, Editura Aramis, Bucureti,2006; Neacu, M.(coord.)-Tehnologii n industria alimentar i nealimentar,Editura Independena Economic, Piteti, 2004; Reviste economice.

DESFURAREA LECIEI Modalit i de evaluare 8

Nr crt . 1 1

Etapele leciei

Ob . op. 3

Tim p

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Strategia didactic

2 Moment organizatoric

4 2

Captarea ateniei (pregtirea psihologic a elevului)

5 Se va urmri: Asigurarea ordinii i a disciplinei; Prezena elevilor (cauza absenelor); Verificarea condiiilor de munc n clas. Expune mai multe obiecte i cere elevilor s completeze un rebus dat pe fia de lucru, scriind corect denumirea

6 Rspunde solicitrilor; Se corecteaz; Pregtete cele necesare desfurrii orei.

7 *conversaia

Completeaz rebusul; Prezint rspunsul; Se corecteaz.

*jocul *oral didactic, conversaia *fie de lucru cu rebusul dat, produse *activ.indiv.

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor

Actualizarea selectiv a cunotinelor

10

acestora pe orizontal (anexa 1) Anun titlul leciei i subtitlurile; Enumer i explic obiectivele operaionale ale leciei; Noteaz titlul; *Ideea ancor: Afacerea ncepe cu o idee care devine concept de produs,transforma t apoi n produs propriu-zis.Nici o afacere nu poate demara n absena unor resurse. Adreseaz ntrebri: - Care sunt cele trei tipuri de

Recepteaz coninutul mesajului; Noteaz titlul;

*expunerea

Rspunde la ntrebri; Completeaz unele

*conversaia, *oral exerciiul. *fia de lucru *activ. individ.

anterioare -Resurse-

O4 5 Comunicare a noilor cunotine 20 O4

resurse necesare derulrii unei afaceri? Enumerai categoriile de capital. Ce presupune programul de aprovizonare Cere elevilor s completeze textul lacunar dat(anexa 2) Utiliznd permanent corelarea cu noiunile nsuite de elevi n leciile precedente, prezint, succesiv, noile noiuni referitoare la produs.

rspunsuri;

Lucreaz pe fi. Noteaz schema; Cere informaii; Urmrete planele cu grafice; Aduce completri, acolo unde pot;

*scris

*explicaia, *oral observarea, munca cu manualul *plane didactice, articole din reviste,produs e diverse, manualul *activ. frontal

O3

Obinerea feed-backului

8 O1

Expune schema leciei,n funcie de punctele anlizate (anexa 3); Dirijeaz nvarea; cere elevilor s completeze schema leciei cu informaii din manual referitoare la ciclul de via al produselor. D sarcini de lucru: a) Privind obiectele utilizate n prima parte a leciei,definii conceptul de produs,din memorie,in

Rezolv sarcina dat,folosind manualul. Se corecteaz.

*activ.indiv

*scris

Rezolv sarcinile; Rspunde; Se corecteaz; Cere informaii suplimentare Verific n manual.

O2

maxim 2 minute; b) Enumerai 3 categorii de produse,folosin du-v de schema dat,n maxim 4 minute. Explic eventualele nenelegeri; Face precizri privind paginile din manual unde pot gsi informaii suplimentare

ncheierea activitii

Cere elevilor s ntocmeasc un referat n care s exemplifice componente le unui produs,la alegere; Precizeaz partea din schem care le este de folos;. Apreciaz activitatea elevilor din timpul orei; Noteaz 2-3 elevi.

Recepteaz recomandrile profesorului; Solicit informaii; Prezint carnetul de note; i exprim aprecierile la adresa muncii colegilor.

*explicaia, conversaia *manualul, reviste

Anexa 1

Completnd corect rebusul, vei descoperi pe verticala AB, titlul leciei de astzi. Fii atent la obiectele de pe catedr i noteaz corect pe orizontal, cum se numete fiecare! Iat ordinea! 1. papuci; 2. rucsac; 3. ochelari; 4. detergent; 5. unt; 6. staniol.

B Anexa 2

Completeaz textul urmtor, folosind cuvinte cheie din lecia anterioar: Resursele economice pot fi.......i ............. Dac fondurile sunt insuficiente, ntreprinztorul se poate.......sau poate s apeleze la .........respectnd anumite condiii Un rol important n reuita unei afaceri l deine............................ (primare, derivate, mprumut, fonduri nerambursabile,viteza de rotaie a capitalului)

Aprecieri: fiecare cuvnt completat corect reprezint 1 punct; pentru nota 10, ultimul rspuns trebuie s fie complet.

Not: Autoaprecierea (Profesorul confirm nota.)

Anexa 3 (Oglinda tablei) PRODUSUL 1. CONCEPTUL DE PRODUS : Produsul: ansamblu de elemente fizice, chimice i de alt care ndeplinesc anumite funcii Componentele produsului: componente corporale; componente acorporale; comunicaii referitoare la produs; imaginea produsului. 2. CATEGORII DE PRODUSE: Produse noi; natur reunite ntr-un tot unitar i

3.

Linii de produse; Reduceri de cost; mbuntiri i revizuiri ale unor produse deja cunoscute; Adugiri la liniile de produse existente deja; Repoziionare. CICLUL DE VIA AL PRODUSULUI: Introducerea: vnzri uor crescute i profituri reduse; Creterea: cretere rapid a vnzrilor i a profitului; Maturitatea: vnzrile scad i profitul se stabilizeaz; Declinul: vnzrile i profitul scad.

NOT: Punctul 3 al schemei va fi completat de elevi, folosind manualul(O3).

S-ar putea să vă placă și