Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Profesor:
Data:
Clasa: a VIII-a B
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Tema generală: Reflecții asupra lumii
Unitatea de învățare: Ce este adevărul?
Subiectul: Realizări propoziționale ale unor funcții sintactice :Completiva directă
Tipul lecţiei: predare-învățare-evaluare
Timp alocat: 40 de minute

Competenţe generale:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

Competenţe specifice Domenii de conţinut/Conţinuturi


4.1. Folosirea achizițiilor privind structuri
morfosintactice complexe ale limbii române
literare, pentru înţelegere corectă şi exprimare Elemente de construcție a comunicării: realizări
nuanţată a intenţiilor comunicative; propoziționale ale unor funcții sintactice:
4.2. Aplicarea achiziţiilor lingvistice pentru completiva directă;
înţelegerea şi producerea unor texte diverse.

Obiective operaționale
O1: să realizeze expansiunea complementelor directe în propoziție subordonată corespunzătoare (corelare
cu C.G. 4 și C.S 4.2);
O2: să definească propoziția completivă directă; ( corelare cu C.G 4 și C.S 4.2)
O3: să identifice elementele regente propoziției completive directe (corelare cu C.G 4 și C.S 4.1);
O4: să precizeze elementele relaționale specifice propoziției completive directe (corelare cu C.G 4 și C.S
4.1);
O5: să recunoască topica și punctuația propoziției completive directe; ( corelare cu C.G 4 și C.S 4.1)
O6: să identifice propoziția completivă directă în diverse contexte date. ( corelare cu C.G 4 și C.S 4.1)

Activităţi de învăţare:
A1: activitați de expansiunea a complementelor directe în propoziție subordonată corespunzătoare (corelare
cu O1 și CS 4.2)
A2: exerciții de definire a propoziției completive directe; ( corelare cu O2);
A3:activități de identificare a elementelor regente propoziției completive directe (corelare cu O3);
A4: exerciții de identificare a elementelor relaționale specifice propoziției completive directe (corelare cu
O4);
A5: activități de recunoaștere a topicii și punctuației propoziției completive directe ( corelare cu O5);
A6: exerciții de identificare a propoziției completive directe în diverse contexte date ( corelare cu O6);

1
STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: expunerea, exerciţiul, învățarea prin descoperire, conversaţia euristică.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală a răspunsurilor, autoevaluarea, aprecierea cu note.

Resurse:
a. umane: 26 elevi ai clasei a VIII-a B, cu ritmuri apropiate de învăţare;
b. materiale / mijloace de învăţământ: catalogul școlar, imagini, manualul, caietele elevilor,
tablă, marker, fișă de lucru, laptop ,videoproiector, platforma educațională Google Classroom-
Meet.
c. de timp: 40 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE

1. ILIE, Emanuela, 2014, Didactica limbii și literaturii române, Iaşi: Polirom.


2. PAMFIL , Alina., 2003, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
București :Editura Paralela 45.
3. PANĂ, Dindelegani, Gabriela (coordonator), 2019, Gramatica limbii române pentru gimnaziu,
București: Editura Univers Enciclopedic Gold
4. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN, Anca,
CORCHEŞ, Horia, 2020, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, , Bucureşti:
Editura Art Klett.
5. TROFIN, Eliza- Mara ( coordinator), 2020, Gramatică. Fișe de lucru, București :Editura Paralela 45

*** Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, 2017,
București.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUME
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ NTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de Metode/


procedee învăţământ organizare a intrumente
activităţii de evaluare
Salutul; Elevii se pregătesc pentru Conversația Catalogul Activitate
1. Moment Asigurarea unui climat începerea orei de limba şi euristică școlar frontală
organizatoric adecvat desfăşurării lecţiei; literatura română.
1’ Notează absențele în catalog,
dacă este cazul.
Verifică înţelegerea Elevii răspund întrebărilor. Exercițiul Caietele Activitate Aprecierea
cunoştinţelor dobândite de elevilor frontală verbală a
elevi despre complementul răspunsurilor
2.Verificarea,
direct, prin următoarele
reactualizarea,
întrebări:Ce este complementul
sistematizarea şi
direct?; La ce întrebări
esenţializarea
răspunde complementul direct?.
cunoştinţelor
Verifică, prin sondaj, modul Citesc rezolvarea temei și
3’
de efectuare a temei pentru corectează eventualele greșeli.
acasă.

3. Captarea Prezintă câteva imagini și Observă imaginile și alcătuiesc Expunerea Imagini Activitate Aprecierea
atenţiei şi solicită elevilor să alcătuiască enunțuri. Laptop frontală verbală a
asigurarea câte un enunț pentru fiecare Notează enunțurile în caiet. Videoproiector răspunsurilor
climatului fotografie în care verbului
3
afectiv indicat să îi fie subordonat un
4’ complement direct.
Anexa 1
4. Anunţarea Notează la tablă data şi titlul Ascultă, apoi notează titlul lecţiei Expunerea Tabla Activitate
temei şi a lecţiei: Realizări în caiete. Marker frontală
obiectivelor propoziționale ale unor Caietele
operaționale funcții sintactice :Completiva elevilor
2` directă.
Prezintă obiectivele
operaționale într-o formă
accesibilă elevilor.
5. Dirijarea În cadrul acestei secvențe Elevii ascultă cu atenție Exercițiul Caietele Activitate Aprecierea
procesului de didactice, profesorul valorifică indicațiile profesorului și rezolvă Învățarea prin elevilor frontală verbală a
consolidare a noțiunile dobândite despre sarcina de lucru. descoperire Laptop răspunsurilor
cunoştinţelor/ de complementul direct. Videoproiector
dezvoltare a A1
competenţelor Solicită realizarea expansiunii
10’ complementelor directe, din
propozițiile notate anterior, în
propoziția subordonată
corespunzătoare.
A2
Folosind analogia și având în
vedere echivalența dintre Notează în caiet definiția
complementul direct și propoziției completive directe.
propoziția completivă directă,
profesorul solicită elevilor să
definească propoziția
completivă directă.
A3
Solicită elevilor să identifice
elementele regente ale
Elevii răspund solicitării.
propoziției subordonate
completivă directă.
Anexa 2

6 Obţinerea A4 *Răspund solicitării. Exercițiul Caietele Activitate Conversația


performanţei Solicită elevilor să precizeze elevilor frontală examinatoare
4
10’ elementele relaționale Laptop
specifice propoziției Videoproiector
completive directe.
Știu că ai lipsit de la
antrenament.
Zicea cum că ar venit la
petrecere.
Am văzut cum te-ai descurcat.
Am aflat ce ai primit.
Am aflat ce cadou ai primit.
Ascult orice îmi spui.
Ascult orice lucru îmi spui.
Anexa 3

A5 Observă frazele și răspund


Solicită elevilor să observe
solictării.
frazele date, precizând topica
și punctuația propoziției
completive directe.

Vreau ca toți să fie multumiți.


„Ce voi fi spus atunci nu ştiu.“

7. Asigurarea A6
feedbackului Distribuie o fișă de lucru, Elevii rezolvă sarcina după Exercițiul Fișă de lucru Activitate Autoevaluare
7’ solicitând elevilor să identifice indicaţiile profesorului. individuală
propoziția completivă directă
din frazele date.
Am ghicit cine este autorul
citatului.
A uitat de unde vine și încotro
merge.
Anexa 4 Elevii se autoevaluează pe baza
Prezintă soluţiile sarcinii de răspunsurilor oferite de profesor.
lucru şi solicită elevilor să se
autoevalueze.
8.Intensificarea Profesorul anunță tema pentru Elevii sunt atenți la explicațiile Explicația Manual Activitate
procesului de acasă, explicând sarcinile de oferite de profesor. frontală
5
retenţie şi lucru. Notează tema pentru acasă.
transfer Tema 1. Completează enunțurile
2’ următoare, conform
modelului dat.
Citesc -o carte.
-ce mi-a indicat tata.
• Povestitorii știu … .
• Poftim … .
• Elevii au înțeles … .
• Profesoara ne învață ….

Tema 2. Corectează enunțurile


din următoarele fraze:
·Vreau ca să mergem la film.
• Cred căci merită puțină
atenție.
• S-au hotărât că să învețe
împreună.
• Vreau pentru ca să spun
întreaga poveste.
• M-a întrebat că cine sunt eu.
• I-am spus că să nu mai vină.
• Mi-a amintit că ce bine era în
vacanță.
8. Evaluarea Solicită elevilor să precizeze Elevii formulează opinii cu Expunerea Catalogul Activitate Aprecierea
activităţii un aspect pozitiv și unul privire la desfășurarea activității școlar frontală cu note
didactice negativ al lecției. didactice.
1’ Apreciază global şi individual
aportul elevilor la lecţie.
Notează elevii cu participare
semnificativă la activitate.

Anexa 1

6
A DORI A VEDEA A IUBI

Anexa 2
1. Identifică elementele regente ale propoziției completive directe:

a. A vrut să plece mai devreme.

b. A ținut minte ce i-am spus.

c. Iată ce ți-am adus.

Anexa 3

7
1.Precizează elementele de relație prin care poate fi introdusă propoziția completivă directă.

a. Știu că ai lipsit de la antrenament.


b. Zicea cum că ar venit la petrecere.
c. Am văzut cum te-ai descurcat.
d. Am aflat ce ai primit.
e. Am aflat ce cadou ai primit.
f. Ascult orice îmi spui.
g. Ascult orice lucru îmi spui.

2. Observă frazele date și precizează topica și punctuația propozițiilor completive directe.

a. Vreau ca toți să fie multumiți.


b. „Ce voi fi spus atunci nu ştiu.“

Anexa 4

Fișă de lucru
1. Desparte frazele de mai jos în propoziții, precizând felul acestora și indică raporturile dintre ele.

a. Am ghicit cine este autorul citatului.


b. A uitat de unde vine și încotro merge.

S-ar putea să vă placă și