Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

COLEGIUL TEHNIC “ANGHEL SALIGNY” BACĂU


PROFESOR: ing. Carmen Tatiana Blaj
CLASA: a IX-a Ep
DATA: 08.03.2017
DISCIPLINA:Materii prime si material tehnologice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Materiale pentru slefuire
LECȚIA: Materiale abrazive
TIPUL DE LECŢIE: Lecție de transmitere și însușire de noi cunoștințe
DURATA: 50 minute
LOC DE DESFĂȘURARE: Cabinetul de prelucrare a lemnului

COMPETENŢE GENERALE:
CG1. Cunoașterea și înțelegerea terminologiei, a conceptelor și a metodelor specifice domeniului;
CG2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbajului tehnic în diferite situaţii de comunicare.

COMPETENŢE SPECIFICE:
CS4: Recunoaşterea materialelor folosite la slefuirea lemnului masiv si a panourilor furniruite

COMPETENȚE DERIVATE/ OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. COGNITIVE:
OC1. Să definească materialele abrazive;
OC2. Să prezinte și să analizeze alcătuirea materialelor abrazive;
OC3. Să recunoască tipurile de materialele abrazive în funcție de granulatie;
OC4. Să identifice și să descrie partile componente ale materialelor abrazive;
OC5. Să precizeze criteriile de alegere a materialelor abrazive;
OC6. Să formuleze concluzii.
B. AFECTIVE:
OA1. Să manifeste interes faţă de conţinutul lecţiei;
OA2. Să-şi fixeze preferenţial atenţia asupra anumitor secvenţe din lecție.

C. MOTRICE:
OM1. Să-şi reprime tendinţa de a realiza mişcări inutile în timpul desfăşurării orei;
OM2. Să foileteze în condiţii de igienă şi securitate materialul utilizat.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

A. METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, dialogul, conversația euristică, explicația științifică, observarea dirijată, analiza
comparativă, problematizarea, învățarea prin descoperire, învățare în grupuri mici.

B. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, fișă de documentare, fișă de lucru - rebus, videoproiector - prezentare PPT, foi
flipchart, esantioane material abrazive diverse granulatii.

C. FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: activitate frontală, activitate individuală, activitate în grupuri mici.

D. BIBLIOGRAFIE:
Materii prime și materiae tehnologice, manual pentru clasa a IX-a, Editura Aramis, 2004.

DESFĂȘURAREA DEMERSULUI DIDACTIC


Nr. Secvenţele Activitatea de învățare Strategia didactică Evaluare
crt. / lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijlloace de Forme de
Timp procedee învăţământ organizare
a activităţii
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Moment Salutul, scurtă conversație de Răspund solicitărilor Conversația Condițiile Activitate Observarea
2 min. organizatoric acomodare, verificarea prezenței, profesorului. Dialogul materiale și frontală sistematică
asigurarea celor necesare lecţiei. ambientale din
cabinet
2. Anunțarea Face o scurtă incursiune privind Ascultă cu atenţie; Conversația Condițiile Activitate Observarea
3 min. temei, scopului materialele utilizate la slefuire; Notează în caiete; euristică materiale și frontală sistematică
lecției și a Prezintă tema și enunță obiectivele Răspund solicitărilor Explicația ambientale din Investigația
competențelor lecției; cabinet
derivate Adresează întrebări: De ce este Tabla
important să studiem această temă? Caiete de
Ce știți despre acest subiect? notițe
3. Prezentarea Prezintă informația însoțind Sunt atenți la Explicația Videoproiector Activitate Evaluare
30 conținutului și expunerea de prezentare în power- explicații; științifică Fișă de frontală orală
min. dirijarea point și de explicații: Notează informația; Învățarea prin documentare Observarea
învățării - definește materialele abrazive; Se concentrează și, descoperire Tabla sistematică
- prezintă componentele și rolul lor folosindu-se de Conversația Caiete de Investigația
in alcatuirea materialelor abrazive; noțiunile învățate la euristică notițe
- clasifică materialele abrazive și alte discipline, Observarea
prezintă principalele caracteristici; colaborează cu dirijată
- realizează o analiză comparativă profesorul. Analiza
între proprietățile materialelor comparativă
abrasive folosite la slefuirea Problematizarea
lemnului masiv si cele folosite
pentru slefuirea panourilor
furniruite;
- apelează la cunoștințele dobândite
la alte discipline.
4. Fixarea Indică elevilor modul de lucru; Sunt atenți la Explicația fișă de lucru – Activitate Observarea
8 min cunoștințelor Dă informația și împarte fișele de explicații; Învățarea în rebus frontală sistematică
și dezvoltarea lucru (rebus) pe grupe de elevi, Se concentrează și, grupuri mici fișă de Activitate Evaluare
competențelor dând indicații; folosindu-se de Conversația documentare pe grupe scrisă
prin efectuarea Direcționează elevii să completeze noțiunile învățate, Problematizarea Activitate Fișă de
unor activități fișa. completează rebusul; individuală lucru
aplicative Trag concluzii.
5. Realizarea Întreabă: Răspund. Dialogul Activitate Evaluare
3 min. feed-back-ului „Care este cuvântul “cheie” al Explicația Fișă de lucru frontală orală
rebusului?” Conversația Foaie flipchart Observarea
sistematică
Investigația
6. Evaluarea Face aprecieri, evidențiază și, dacă Sunt atenți la Dialogul Catalog Activitate Observarea
3 min performanței este cazul, notează elevii, motivând aprecierile Explicația frontală sistematică
notele. profesorului; Conversația Evaluare
Își autoevaluează finală
activitatea.

7. Transmiterea Propune următoarea temă: Notează tema; Dialogul Videoproiector Activitate Observarea
1 min sarcinii de „Explicați, într-un scurt eseu Cer indicații Explicația Caiet de notițe frontală sistematică
lucru criteriile de alegere a materialelor referitoare la temă. Conversația
abrazive’

S-ar putea să vă placă și