Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Bîcu Ion


Disciplina de învăţămînt : Matematica – algebra
Clasa : a V-a
Data:
Durata lecţiei: 45 minute
Capitolul : Fracţii.

Subiectul lecţiei: Aplicaţii practice. Amplificarea şi simplificarea fracţiilor.

Tipul lecţiei: de fixare şi consolidare a cunoştinţelor.


Subcompetenţele lecţiei:
2.2. Identificarea şi clasificarea în situaţii reale şi/sau modelate a fracţiilor ordinare
2.8. Efectuarea calculelor cu fracţii ordinare prin utilizarea operaţiilor şi a ordinii efectuării operaţiilor
Obiective operaţionale:
a) cognitive
OC1. - să utilizeze terminologia aferentă noţiunii de fracţie ( linie de fracţie, numărător, numitor,
fracţii echiunitare, subunitare, supraunitare, fracţii echivalente.)
OC2. - să efectueze simplificări, amplificări de fracţii. ;
OC3 - să utilizeze termenii : fracţie reductibilă şi fracţii ireductibile.
b) afective
OA1. - elevii să fie atenţi;
OA2. - să participe cu interes la lecţie;
OA3. - să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse.
c) psiho-motorii
OP1. - să aşeze corect în pagină
OP2. - să scrie lizibil în caiete şi pe tablă
OP3. - să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii
Stategii didactice:
a) metode şi procedee folosite:
-conversaţia; -explicaţia; -exerciţiul;
- munca independentă;
b) mijloace de realizare:
- fişe de exerciţii; - manualul; - tabla,creta; - planşe didactice.
c) forma de organizare:
- frontală; - individuală; - grupe de elevi
Evaluarea:
a) Forme ,metode , tehnici de evaluare: observarea, aprecierea verbală ( de tipul “bine”, “ foarte bine”),
chestionarea orală
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Secvenţele Tim Obie Activitatea profesorului Activitatea Metode, Evaluarea


crit ecţiei p c elevului procedee
. tive
I. EVOCAREA

1 I. Moment 1 - salut elevii - salută profesorul Conversaţia


organizatoric min - verific rapid starea de curăţenie a clasei, a tablei - prezintă elevii absenţi
- înregistrez elevii absenţi - se pregătesc pentru
- organizez clasa pentru începerea lecţiei . lecţie .
2. Evaluarea 6min OC1 Include rapid toţi elevii în discuţia temei pentru acasă. Pentru Conversaţia Aprecieri
îndeplinirii OC2 determinarea gradului de îndeplinire al sarcinilor propuse, Elevii citesc tema cu . Explicaţia. verbale
temei pentru OA1 efectuez un control frontal, iar în cazul în care nu s-au putut atenţie, corectează unde
acasă. OA2 rezolva exerciţiile acasă, se rezolvă la tablă. au greşit sau
OP2. completează.
3. Captarea 3 OA1 Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi obiectivele. Elevii sînt atenţi Conversaţie
atenţiei min OA2 « Simplificarea şi amplificarea fracţiilor. explicaţia
Aplicaţii practice. »
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
 “Ce este o fracţie?” Observare
 “Ce indică numărătorul? Dar numitorul?” Răspunsuri aşteptate: sistematică
4 Reactualizare 10 OC1  Numiţi tipurile de fracţii pe care le cunoaşteţi. Orice fracţie are forma a atentiei
a min OC2 a Conversaţia
 Care fracţii le numim echivalente? , unde a  N, b 
cunoştinţelor  Ce înseamnă a amplifica şi a simplifica o fracţie. b euristică. Analiza
anterioare OA1 N*.Deoarece împărţirea la Exerciţiul răspunsurilor
OA2 0 nu are sens, numitorul
Evaluarea durabilităţii cunoştinţelor, capacităţilor şi fracţiei nu poate fi egal cu
OA3 competenţelor elevilor se efectuiază prin intermediul Lucrul
OP2 0. individual. Apreciere
următorului mini test (lucru individual) (anexa 1) Tipurile de fracţii.
OP3 verbală
Definitie. Două fracţii
Chestionare
a c
; sînt echivalente orală
b d
dacă a  d  b  c; b, d  0
a c
Vom scrie 
b d
Dacă este nevoie se dau
întrebări ajutătoare.
II. REALIZAREA SENSULUI
6 Stabilirea şi 5 OC1 Propun elevilor să analizeze materialul din rubrica “ Reţineţi” Observare
fixarea min OC2 din manual. sistematică
momentelor OC3 Reţineţi : FRACŢII IREDUCTIBILE Elevii fac notiţe pe a atentiei
esenţiale Definiţie.O fracţie este ireductibilă( nu se poate caiete.
OA2 Analiza
simplifica) dacă numărătorul şi numitorul sunt
OP3 răspunsurilor
două numere prime între ele.
a
IREDUCTIBILA  c.m.m.d .c. a; b   1
b
Pentru a obţine o fracţie ireductibilă , se simplifică
fracţia dată cu c.m.m.d.c al numărătorului şi
numitorului.
Exemplu.
 25
75 3 3
  ireductibi lă
125 5 5
Dacă fracţia poate fi simplificată, ea se numeşte fracţie
reductibilă.

Analiza
7 Consolidarea OC3 Propun elevilor să resolve oral exerciţiul 13 pag. 100, Elevii rezolvă şi enunţă Exerciţiul, răspunsurilor
şi fixarea 20 OC1 ex. 35 pag 102, rezultatele obţinute. explicaţia,
cunoştinţelor min OC2 Se determină conştientizarea materiei ,se indică lacunele Elevii rezolvă şi enunţă Lucrul Analiza
şi OA2 observate şi se iau măsuri pentru lichidarea lor. rezultatele obţinute individual, răspunsurilor
capacităţilor OA3 Cîte un elev la tablă şi restul pe caiete , rezolvă exerciţiile Lucrul cu Apreciere
OP2 Ghidez activitatea elevilor, dau indicaţiile necesare. manualul verbală
OP3

III. REFLECŢIA
8 Prin intermediul unui dialog cu elevii se stabilesc obiectivele
OC1 atinse pe parcursul orei şi se enunţă momentele esenţiale. Se va Elevii răspund la Conversaţia Probe orale
Efectuarea 3 OC2 face o scurtă recapitulare a noţiunilor dobîndite întrebările puse de . Analiza
bilanţului min OC3 profesor răspunsurilor
lecţiei Notez activitatea elevilor , în dependenţă de obiectivele atinse. .
autoevaluarea
şi notarea
Apreciere
verbală
9 Anunţ tema pentru acasă.
Precizarea şi 2 Temă: „Simplificarea fracţiilor.” recapitulare„Fracţii Elevii notează tema. Conversaţia
explicarea min echivalente,amplificări.” .
temei pentru Ex. 43,44 pag. 103
acasă

Anexa 1 (Lucru independent)


1. Să se simplifice fracţiile, obţinînd fracţii ireductibile:
4 8 9 15 14 21 210 12 240 132 65 760 840 462 36
; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ;
6 12 6 6 21 35 280 36 1200 147 143 285 630 322 54
124 24 144 225 128 54 220 2430 1225
; ; ; ; ; ; ; ;
93 420 256 625 288 126 990 3528 700

Sa se amplifice cu 3, 4, 5 fractiile din tabel.


a 3 7 3 5
b 7 9 5 11
3
a
b
4
a
b
5
a
b

1. Să se complecteze tabelul. Scoateţi partea întreagă din fracţii ( unde e posibil).


a 3 8 9 11
b 5 8 4 7
a
b
Lucru independent
1. Să se simplifice fracţiile, obţinînd fracţii ireductibile:
4 8 9 15 14 21 210 12 240 132 65 760 840 462 36
; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ;
6 12 6 6 21 35 280 36 1200 147 143 285 630 322 54
124 24 144 225 128 54 220 2430 1225
; ; ; ; ; ; ; ;
93 420 256 625 288 126 990 3528 700
2. Sa se amplifice cu 3, 4, 5 fracţiile din tabel.
a 3 7 3 5
b 7 9 5 11
3
a
b
4
a
b
5
a
b

3. Să se complecteze tabelul. Scoateţi partea întreagă din fracţii ( unde e posibil).


a 3 8 9 11
b 5 8 4 7
a
b

Lucru independent
1. Să se simplifice fracţiile, obţinînd fracţii ireductibile:
4 8 9 15 14 21 210 12 240 132 65 760 840 462 36
; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ;
6 12 6 6 21 35 280 36 1200 147 143 285 630 322 54
124 24 144 225 128 54 220 2430 1225
; ; ; ; ; ; ; ;
93 420 256 625 288 126 990 3528 700
2. Sa se amplifice cu 3, 4, 5 fracţiile din tabel.
a 3 7 3 5
b 7 9 5 11
3
a
b
4
a
b
5
a
b

3. Să se complecteze tabelul. Scoateţi partea întreagă din fracţii ( unde e posibil).


a 3 8 9 11
b 5 8 4 7
a
b

S-ar putea să vă placă și