Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Structura proiectului didactic

Data :20.03.2023
Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza" Bacău
Clasa: a III-a B
Propunător:Pal Irina
Aria curriculară:Matematică și științe ale naturii
Disciplina :Matematică
Unitatea de învățare:Rezolvarea de probleme
Subiectul lecției: Ordinea efectuării operațiilor și folosirea parantezelor rotunde
Tipul lecţiei:consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
Competențe specifice:
2.1 Recunoașterea numerelor naturale din concentrul 0-1 000 000 și a fracțiilor cu
numitori mai mici sau egali cu 10, respectiv egali cu 100;
2.3 Ordonarea numerelor naturale în concentrul 0 – 1 000 000 şi respectiv a fracţiilor
care au același numărător sau același numitor, mai mic sau egal cu 10 sau numitor egal cu
100;
2.4 Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 – 1 000 000
sau cu numere fracționare;
2.5 Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 – 1 000 000 când factorii au cel
mult trei cifre și de împărțiri la numere de o cifră sau două cifre.

Obiective operaţionale:
Cognitive:

OC1: să rezolve probleme după regulile învățate;

OC2: să identifice corect ordinea operațiilor;

OC3: să formuleze o problemă după datele date;

OC4: să analizeze corect datele problemelor.

Afective:
OA1:vor participa cu interes la activități;

OA2: vor interacționa cu învățătoare și cu ceilalți colegi.

Psihomotrice:
OPM1:să păstreze poziția corectă în timpul sarcinilor de lucru;

OPM2:să folosească în mod corespunzător instrumentele de lucru.


Resurse:
A. Metodologice
a. Strategia didactică: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
b. Metode și procedee :conversația, observația, explicația, exercițiul.
c. Mijloace de învățământ: tablă, manual, laptop,videoproiector, caiete, baloane.
d. Forme de organizare: frontală, individuală.
e. Forme și tehnici de evaluare:observare sistematică a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale.
B. Resurse umane: 39 de elevi
C. Temporale :50 minute
D. Spațiale: sala de clasă

Bibliografie:
 Manual pentru Matematică,cls a III-a,Mariana Mogoș,Art Klett 2021
 Programa școlară pentru Matematică,clasa a –III-a.
Scenariul didactic
Strategia didactică
Obiective
Etapele activităţii Conţinuturi Metode Mijloace Forme de Evaluare
operaţionale
organizare
1. Captarea şi orientarea Doamna învățătoare are în fața clasei 5 Conversația Baloane Frontală Evaluare
atenţiei baloane colorate iar înnăuntru diferite frontală,orală
OA1 sarcini.(Anexa 1)

OPM1
2. Enunțarea temei şi a OA2 Învățătoarea anunță elevii că astăzi vor Explicația Tablă Frontal
obiectivelor OPM1 rezolva exerciții și problema unde vor Caiete Individual
efectua ordinea corectă a operațiilor și
folosirea parantezelor rotunde.
Se va nota pe tablă și în caiete titlul
lecției.
3. Actualizare Elevii împreună cu învățătoarea își Exercițiul Tablă Frontal Aprecieri verbale
cunoştințelor însuşite OC1 reamintesc ordinea efectuării Caiete Individual
anterior operațiilor,iar în fața clasei sunt umflate Baloane
OC2 5 baloane cu câte un exercițiu.5 elevi
vor fi numiți pe rând să spargă câte un
balon iar la tablă se va rezolva
exercițiul.
4. Prezentarea optimă a OPM2 Conversația Videoproiec Frontal
conținuturilor Cu videoproiectorul se prezintă tor Individual
conținutul lecției din manual iar apoi la Caiete
OA1 reținem elevii vor nota în caiet că într- Explicația Manual
un exercițiu unde avem paranteze
rotunde (),se efectuează mai întâi
operațiile dintre paranteze și apoi
celelalte operații respectând ordinea lor.
5. Dirijarea învățării OC1 Învățătoarea va da elevilor să lucreze Explicația Manual Individual Evaluare scrisă
OC2 din manual, individual ,exerciții și Exercițiul
OC3 probleme cu ordinea efectuării
OC4 operațiilor și folosirea parantezelor
rotunde.Anexa 2
6. Obținerea performanței OA1 Învățătoarea împreună cu elevii vor rezolva Explicația Tablă Individual Evaluare orală
OA2 la tablă exercițiile date și va verifica dacă
copiii au înțeles.
7. Feedback OPM1 Doamna învățătoare întreabă copii cum li s- Conversația Individual Aprecieri verbale
a părut lecția și modalitatea prin care au Frontal
lucrat exercițiile și dacă au înțeles ceea ce
au lucrat.

Elevii apreciază lecția desfășurată.


8. Evaluarea OA1 Doamna învățătoare face aprecieri verbale Explicația Frontal Evaluare orală
asupra participǎrii elevilor la lecţie. Individual
Elevii ascultă și primesc aprecierile
doamnei învățătoare.
9. Retenția OA2 Doamna învățătoare adresează elevilor Conversația Frontal Evaluare orală
OPM1 întrebǎri legate de conţinutul lecţiei în Individual
vederea fixǎrii cunoştinţelor.

Elevii răspund în mod disciplinar la


întrebările adresate de către doamna.
10. Transferul OA1 Doamna învățătoare spune elevilor că în Conversația Frontal Evaluare orală
OPM1 cadrul următoarelor lecții vor mai face Individual
exerciții asemănătoare și le dă temă pentru
acasă.

Elevii vor avea de fǎcut ca temă pentru


acasă un model de problemă folosind
operațiile și parantezele rotunde.
Anexa 1

a) 164-24+59= b) 2*12:6= c) 32:8*9= d)25:5*0*3= e) 7*10-8=

74+36-67= 40:2*6= 24:4*2= 2*11*3:3= 18:3+9=

Anexa 2

S-ar putea să vă placă și