Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE PRELIMINARE

DATA: 16 .XI. 2021


ŞCOALA : Școala Gimnazială Cristian
CLASA : a V-a A
ARIA CURRICULARĂ : Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA : Matematică
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII : Operaţii cu numere naturale
TEMA LECŢIEI : Puteri. Aplicaţii
TIPUL LECŢIEI: Fixare şi formare de priceperi şi deprinderi
PROPUNĂTOR : prof. Dram Nicoleta - Andreea

COMPETENŢE GENERALE:

CG1: Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul
în care au fost definite;
CG2: Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în
enunţuri matematice;
CG3: Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală
sau globală a unei situaţii concrete;
CG4: Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii
concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora;
CG5: Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă;
CG6: Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea
cunoştinţelor din diferite domenii;

COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Identificarea caracteristicilor numerelor naturale şi a formei de scriere a unui număr
natural în contexte variate
2. Utilizarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere
naturale
3. Selectarea şi utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) cognitive:
OC1: Să cunoască faptul ca ridicarea la putere este o înmulţire repetată ;
OC2: Să efectueze ridicări la putere ;
OC3: Să scrie un număr natural ca o putere;
OC4: Să aplice în calcule regulile de calcul cu puteri :înmulţirea/ împărţirea a
două puteri cu aceeaşi bază, puterea unei puteri

1
OC5: Să schimbe baza unei puteri pentru a putea utiliza regulile de calcul cu
puteri;
OC6: Să compare puteri care au aceeaşi bază sau acelaşi exponent ;

b) psihomotorii:
OP1: să manifeste interes pentru lecţie;
OP2: să aşeze corect în pagina ;
OP3: Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.

c) afective:
Sub raport afectiv, elevii trebuie:
OA1: să reacţioneze pozitiv, dorind să lucreze şi să fie apreciaţi;
OA2: să manifeste spirit de competiţie, ordine şi disciplină;
OA3: să –şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii .

STRATEGII DIDACTICE:
Principii didactice:
 principiul participării şi învăţării active;
 principiul progresului gradat al performanţei;
 pricipiul conexiunii inverse.
Resurse procedurale:
 Conversaţia euristică:
 Explicaţia;
 Exerciţiul didactic;
 Demonstraţia didactica;
 Descoperirea didactica;
 Învăţarea prin cooperare;
 Munca individuală;
Resurse materiale:
 Manual;
 Culegeri;
 Fişe de lucru;
 Tabla;
 Creta colorata;
 Caietele elevilor;
Forme de organizare:
 Frontal;
 Individual;

LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de clasă


TIMP :50 minute

BIBLIOGRAFIE: Manualul clasa a V-a , Ed. Radical ;


2
Culegere ,, Mate” 2000 +; editura Paralela 45

3
B. ETAPELE LECŢIEI
Secvenţele Obiecti- Activităţi ale lecţiei
lecţiei ve Resurse Timp Metode Evaluare
1.Moment - verificarea prezenţei elevilor şi notarea
organizatoric OA1 absenţelor în catalog; 1`
OA2 - asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna
desfaşurare a orei;
2.Capterea - Se verifică tema pentru acasă, comentându-se Activitate Observare
atenţiei OP 1 ideile de rezolvare enunţate de elevi. 4` comună sistematică a
Se clarifică eventualele nelămuriri verificarea atenţiei
temei elevilor prin sondaj

3. Informarea Anunţ titlul lecţiei: ”Puteri. Aplicaţii” precum şi Explicaţia Observare


elevilor asupra OG1 obiectivele operaţionale . sistematică a
lecţiei noi 1` atenţiei

4.Reactualizarea Verific frontal următoarele noţiuni: Conversaţia Aprecieri verbale


cunoştinţelor OC1 1. Definţia puterii unui număr natural
OC2 2. Reguli de calcul cu puteri 6’
OC4
3. Reguli de comparare a puterilor
OC6

Conversaţia
OC1

4
5. Dirijarea OC2 P: Propun elevilor FIŞA 1 la care vor lucra 13’ Aprecieri verbale
OC4 Conversaţia
învăţării individual primele 2 exerciţii iar apoi se vor
OC6
autoevalua. Explicaţia
E: Rezolvă exerciţiile din fişă de lucru

6.Intensificarea OC1 P: Exerciţiile la care se întâmpină dificultăţi se


OC2 Exerciţiul
retenţiei şi rezolvă la tablă. 22’ Aprecieri verbale
OC3
asigurarea E: Notează în caiete.
OC4
transferului P: Propun elevilor FIŞA 2. Explicaţia Autoevaluare
OC5
OA2 P: Exerciţiile se rezolvă la tablă.
OP3 E: Notează în caiete
OC6
OP2

7. Evaluarea OA1 La sfârşit au loc concluziile şi aprecierile profesorului. Aprecieri verbale


performanţei OA3 Elevii îşi exprimă părerea în legătură cu activitatea 2` Conversaţia Notarea în caietul de
susţinută, Explicaţia evaluare
Sunt notaţi elevii care s-au remarcat la lecţie .

8.Tema pentru acasă - exerciţiile rămase din fişă 1` Conversaţia


- indicaţii la temă;

5
PUTERI. APLICAŢII
FIŞA NR : 1

I. Precizaţi valoarea de adevăr a propoziţiilor :


a) În scrierea 59 baza este 5
b) 23 = 6
c) 12012 = 2012
d) 020 < 040
e) 32 35 = 38

II. Completaţi enunţurile următoare astfel încât să obţineţi propoziţii adevărate :


a) Scris sub formă de putere: 2222=2…;
b) 0999 este egal cu………;
c) Calculând 24 se obţine=…… ;
d) Dintre numerele 95 şi75 mai mare este numărul …….;

III. Asociaţi, pe foaia de răspuns ,cifra din coloana A corespunzătoare literei din coloana
B astfel încât să obţinem propoziţii adevărate :

A B
1. În scrierea 69 exponentul este a) 27
2. 710 : 79 b) 9
3. Calculând 33 obţinem c) 7
4. Scris ca o putere 25 este d) 52
e) 0

IV. Alegeţi răspunsul corect:

1) Pătratul lui 6 este :


A) 24 B) 10 C) 36 D) 30

2) Dacă efectuăm [(810)2]0 obţinem :


A) 812 B) 1 C) 0 D) 8 20

3) Rezultatul calculului 62+22 este :


A) 84 B) 82 C) 14 D) 40
PUTERI. APLICAŢII
FIŞA NR : 2
1.. Completaţi tabelul următor:
Puterea
este: 57 11233 87 098
Baza este: 122 1 a

Exponentul 2 23 56
este:
2. Scrieţi sub formă de putere:
a) 7777= 7….. b) 111111= 11…… ; c) 3232= 32……. ; d)17=17…… ; e)222222=2……
3. Scrieţi ca înmulţire repetată:
a)45 = …………………………. ; b)52= ………………; c)73= ………………. ;
d)36= …………………………..; f)87= …………………; g)133= ……………….
4. Comparaţi puterile:
5677 5766 82 43 915 2710
41021 41012 1345 0345 447 831
4552 5442 942002 942020

6723 6732 52 24 284 363


5. Ordonaţi crescător următorul şir de numere naturale: 7770 ; 255 ; 2505 ; 0505 ; 25 ; 25050 ; 25005 .
6.Scrieţi pe : a)13 ca sumă de puteri cu baze diferite
b) 12 ca sumă de puteri cu aceeaşi bază
7. Scrieţi ca o singură putere
a) 518 · 52 = d) 177 : 172 = g) 225 · 2 : 213 = j) (317·33 )2 : (35 ·33 )
b) 66 · 69 = e) 1016 :106 = h) (217)3 =
c) 79 · 49 = f) 125 : 52 = i) [(22)3]4 =

8.Să se calculeze:

a) 72+22 f)
b) 42-32+1109 g)
c)
h)(
2 2 109
d) 4 -3 +1
i)
e) 62-42+02008-12008

S-ar putea să vă placă și