Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.III.2017
Clasa: a III-a A
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea tematică: Primăvara
Subiectul lecţiei: Semnele de punctuaţie
Tipul lecţiei: formare şi dezvoltare de competenţe
Competenţe specifice:
2.5. adaptarea vorbirii la diferite situaţii de comunicare în funcţie de partenerul de dialog;
4.1 aplicarea regulilor de ortografie şi de punctuaţie în redactarea unui text;

Obiective operaţionale:
O 1 să explice folosirea semnelor de punctuaţie în situaţii concrete date;
O 2 să formuleze întrebări pe baza răspunsurilor date;
O 3 să transforme propoziţiile enunţiative în propoziţii interogative sau exclamative;
O 4 să completeze propoziţii/texte cu semnele de puntuaţie corespunzătoare în funcţie de necesitate;
O 5 să intoneze corect propoziţiile respectând semnele de punctuaţie;

Strategii didactice:
•Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, jocul didactic, observaţia, munca independentă, problematizarea;
•Resurse materiale: planşe, fişe de lucru, videoproiector, calculator, CD;
•Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.

Bibliografie:
 *** Programe şcolare pentru clasa a III-a, M.E.N., Bucureşti, 2014;
 Mirela Mihăescu şi colectivul, „Metode activ-participative aplicate în învăţământul primar”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti,
2010;
 Ioan Şerdean – „Metodica predării limbii române în învăţământul primar”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2005

Nr. Momentele Obiective Strategii didactice


crt. lecţiei Conţinutul învăţării Metode şi Resurse Forme de Evaluare
procedee materiale organizare

1. Momentul Elevii îşi pregătesc cele necesare desfăşurării conversaţia manuale colectiv
organizatoric în bune condiţii a activităţii. dirijat cu
Se asigură ordinea şi liniştea în clasă. sarcini
frontale

2. Verificarea O4 Voi verifica tema pentru acasă, atât conversaţia caiete colectiv
temei cantitativ, cât şi calitativ. dirijat cu
sarcini
frontale

2. Captarea
atenţiei O1 Captarea atenţiei se face printr-un rebus, conversaţia planşă colectiv
verificând câteva cunoştinţe teoretice referitoare fişă dirijat cu observare
la semnele de punctuaţie. Dezlegând rebusul se va sarcini sistematică
obţine cuvântul PUNCTUAŢIE. (ANEXA 1) frontale

3. Anunţarea
temei şi a Anunţ elevii că vor rezolva exerciţii conversaţia colectiv observare
obiectivelor referitoare la semnele de punctuaţie învăţate şi explicaţia caiete dirijat cu sistematică
intonaţia propoziţiilor. sarcini
Se scrie titlul la tablă şi pe caiete: Semne de frontale
punctuaţie.

4. Reactualizarea Voi verifica cunoştinţele teoretice referitoare la conversaţia colectiv


cunoştinţelor folosirea semnelor de punctuaţie. dirijat cu
sarcini
frontale
5. Consolidarea Se va viziona un film cu exerciţii CD
cunoştinţelor O5 interactive despre semnele de punctuaţie. („În conversaţia videpreoiector
vizită la mătuşica răchită”). exerciţiul calculator colectiv
dirijat cu
Se notează în caiet propoziţiile completate sarcini
cu semnele de punctuaţie. explicaţia frontale

Următoarele exerciţii vor fi proiectate la


tablă, iar elevii le vor scrie pe caiete: exerciţiul
observare
O2 1. Formulează întrebări, al căror răspuns să fie sistematică
propoziţiile următoare:
Întrebare: Cine __________________________ calculator
Răspuns: Lizuca s-a rătăcit prin dumbravă.

Întrebare: Ce ____________________________ conversaţia videoproiector


Răspuns: Patrocle a căutat adăpost pentru
stăpâna sa. explicaţia material PPT
frontal
O3 Întrebare: Unde __________________________
Răspuns: Cei doi s-au adăpostit în scorbura unei
răchite. exerciţiul

Întrebare: De ce __________________________
Răspuns: Lizuca se temea de întuneric.

2. Reformulează următoarele propoziţii, astfel


încât ele să devină exclamative, apoi interogative,
schimbând ordinea cuvintelor:
Model: problematizarea
 Noaptea e înfricoşătoare şi rece.
Ce înfricoşătoare şi rece e noaptea! observare
E înfricoşătoare şi rece noaptea? sistematică

explicaţia
O4  Pe cer lumina se stinge încet. frontal
_________________________________ exerciţiul
_________________________________

 Zgomotul zilei a încetat brusc.


__________________________________
__________________________________

3. Subliniaţi cuvântul care arată o strigare şi


folosiţi semnul de punctuaţie potrivit:
 Radu de ce eşti trist?
 Nu vă jucaţi pe stradă copii!
 Fii atentă Ioana la folosirea virgulei!

6. Obţinerea Se distribuie o fişă de lucru, care va fi conversaţia observare


performanţei rezolvată împreună. (ANEXA 2) sistematică
O4 explicaţia
1. Completaţi cu cuvinte ale persoanelor date şi fişe
folosiţi semnul două puncte acolo unde trebuie:
 Mama îl sfătuieşte
________________________________ exerciţiul
 Scufiţa Roşie îi spune lupului
________________________________
 Învăţătoarea îl laudă problematizarea
________________________________ colectiv
dirijat cu
sarcini
2. Scrieţi cuvintele potrivite şi folosiţi semnele de frontale
O4 punctuaţie corespunzătoare:
 Andrei are o mulţime de jucării ________
______________________________________ exerciţiul
 La fermă am văzut multe animale
domentice ________________________
_______________________________________
 __________________________ au luat
premiul întâi.
O4
3. Completaţi cu semnele de punctuaţie care
lipsesc:

Doamna învăţătoare i-a întrebat pe elevi


Ce asemănări găsiţi între oraşele
cunoscute de voi problematizarea
Un elev răspunde
În toate oraşele găsim blocuri
fabrici magazine spitale şi alte instituţii

7. Evaluarea Elevii vor căuta propoziţiile scrise într-un conversaţia observare


O4 careu, apoi le vor transcrie în caiete, completând fişe în perechi sistematică
semnele de punctuaţie corespunzătoare. exerciţiul
(ANEXA 3)

Joc didactic „Săculeţul fermecat” : Le voi


cere elevilor să dea săculeţul din mână în mână. joc didactic săculeţ cu frontal
La semnalul STOP va veni câte un elev în faţa bileţele
O5 clasei şi va intona câte o propoziţie extrasă din explicaţia
săculeţ. El va numi un coleg care va preciza
semnul de punctuaţie potrivit propoziţiei enunţate.

8. Intensificarea Voi face aprecieri verbale asupra activităţii


retenţiei şi desfăşurate. conversaţia colectiv aprecieri
asigurarea Temă : exerciţiile 1 şi 2 pag. 102 din dirijat cu verbale
transferului culegere. sarcini
frontale recompense

S-ar putea să vă placă și