Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala nr 115


DATA: 25.10.2017
CLASA: a III-a
PROPUNATOR: prof. Anescu Ioana
ARIA CURRICULARĂ : LIMBĂ ŞI COMUNICARE
DISCIPLINA: STIMULARE COGNITIVA

TEMA LECTIEI: Sa recunoastem ortogramele ‘’ i-a / ia’’!

TIPUL LECTIEI: de fixare şi sistematizare a cunostintelor

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – să alcătuiască propoziţii cu cuvintele date;;

O2 – Să potrivească corect ortogramele în enunţuri;


O3 - Să introducă corect ortogramele în propoziţii;

O4- să tranforme propoziţiile după modelul indicat;

O5 - să ordoneze cuvintele scrise pentru a obţine un enunţ;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: obervaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, instruirea asistată pe calculator;

RESURSE: - UMANE: elevul, propunătorul

- MATERIALE DIDACTICE SI MIJLOACE DE INVATAMANT: fişe de lucru, planşă cu rebus, calculator

FORME DE ORGANIZARE: individual


NR. EVENIMENTE OB. ACTIVITATEA DIDACTICĂ STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
CRT LE OP.
LECȚIEI ACTIVITATEA PROPUNĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE MIJOACE FORME
DE
ORGANI
-ZARE
1. Moment Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune Elevul îşi pregăteste Conversa
organizatoric condiţii a lecţiei solicitând elevului să materialele necesare; îşi ţia
pregătească materialele necesare, să-şi corecteze corectează poziţia în
poziţia în bancă şi să păstreze ordinea şi bancă.
disciplina.
2. Captatea Voi realiza captarea atenţiei prin intermediul Proba scrisa
atenţiei Elevul răspunde la Completare
unui rebus. Elevul va participa la completarea
intrebarile din rebus,apoi Conversa planşă cu Indivi rebus
rebusului. (Anexa I) completeaza in casute ţia rebus dual

3. Anunţarea Astăzi vom efectua diferite tipuri de exerciţii cu Conversa


temei şi Elevul este atent la ţia
ortograma ,,i-a’’ şi ,, ia’’
enunţarea explicaţii.
obiectivelor
operaţionale Se vor enunţa clar şi pe înţelesul elevului
obiectivele operaţionale.

4. Reactualiza- Voi adresa elevului câteva întrebări din lecţia Proba orala
rea anterioară. Conversa Indivi Raspunsuri la
cunoştinţelor Care sunt regulile de scriere a ortogramei i-a/ia? Elevul răspunde la ţia dual intrebari
învăţate Daţi exemple de propoziţii în care se află întrebări şi formulează
anterior ortograma ,, i-a’’/ ia. propoziţii.

5. Prezentarea
noului Pe parcursul lecţiei de astăzi voi organiza un Elevul ascultă indicaţiile. Conversa
conţinut şi a concurs, iar pentru a câştiga trebuie să rezolvi ţia
sarcinilor de corect cat mai multe exerciţii cu ortograma i-a,
învăţare
la care va trebui să alegeţi varianta corectă de
răspuns, să formulaţi propoziţii, iar la final vei
lucra la calculator
6. Fixarea şi Voi inmana elevului fişa de lucru.
consolidarea
cunostinţe-
lor
Elevul va scrie propozitiile
Voi propune elevului să alcătuiască câte o
Proba scrisa
pe fisa de lucru
propoziţie cu cele doua ortograme. obervaţia Indivi Alcatuire
individuala. conversa dual propozitii
ţia

O3 fişă de
Voi solicita elevului să rezolve singur exerciţiile
lucru
2 şi 3. Voi oferi explicaţiile necesare.

Elevul completeaza pe fisa


O1 După ce va finaliza fiecare exerciţiu va citi
O5
Conversa
rezolvarea. ţia, Proba scrisa
exerciţiul Indivi Completare
propozitii
Elevul rezolvă exerciţiile dual lacunare
individual, apoi citeste
O3 rezolvarea şi îşi corectează Ordonare de
eventualele greşeli. cuvinte

Conversa
ţia,
exerciţiul
indivi
Pentru a rezolva exerciţiul 4,elevul va citi cîte o Proba scrisa
Elevul citeste propoziţiile munca dual Alegerea
propoziţie şi va alege forma corecta a ortogramei indepen variantei
şi alege forma corectă a
i-a/ia. ortogramei i-a/ia. dentă corecte
Conversa fişă de
ţia lucru

explicaţia
Indivi
exerciţiul
dual

citirea
selectivă

8. Asigurarea Voi propune elevului un joc pe calculator. Elevul Proba


feedback- jocul practica
trebuie să completeze propoziţiile.
ului O2 Elevul completeaza didactic calculator
propozitiile la calculator. exerciţiul Rezolvarea
Pentru fiecare răspuns corect elevul va primi exercitiului
recompensa socio-afectiva (bate palma) instruirea din softul
asistată educational
pe
calcula
tor
9. Evaluarea Voi face aprecieri asupra modului în care elevul
performanţe- a participat la lecţie. Elevul participă la discutia Indivi
lor/oferirea Elevul va primi o fata zambitoare. despre desfasurarea lectiei. Conversa dual
feedback- ţia
ului

S-ar putea să vă placă și