Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:11.05 .2018
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială Nr.9, Borşa
CLASA: Pregătitoare A
PROF. ÎNV. PRIMAR: Mihali Claudia Valerica
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Arte vizuale şi Abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Vreau să am o meserie!”
SUBIECTUL:Albinuţa din role de hârtie -tăiere ,decupare,lipire
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECŢIE: Comunicare în limba română


Dezvoltare personală
Arte vizuale şi abilităţi practice
Competențe specifice:

AVAP:

2.4.Transformarea unui material prin tehnici;


1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;

CLR:

2.2. – Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte;

DP:
1.1. – Identificarea unor trăsături personale elementare;

2.1. – Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare;

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Cultivarea sensibilităţii artistice prin audierea unor creaţii muzicale și ilustrarea acestora în lucrǎri plastice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: Să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;


O2: Să precizeze etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrării;
O3: Să aplice tehnici de lucru adecvate ( lipire,asamblare);
O4: Să realizeze lucrările propuse, în mod original;
O5: Să realizeze igienizarea spaţiului de lucru după finalizarea lucrării
RESURSE:
I.Procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstrația, exercițiul, turul galeriei,jocul didactic,dansul
1. II.Materiale: elemente decupate, plansǎ cu ghicitori, plăci de polistiren, laptop,lipici,role de hârtie igienică,hârtie glasată,hârtie de
copt,ochişori,foarfece, machetă viaţa albinelor

III. Umane:22 elevi


IV.Temporale: 35minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese
V. Forme de organizare: frontal, pe grupe mici şi mari.
VI. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, autoevaluarea, aprecieri verbale, aprecierea
corectidunii interpretǎrii.

BIBLIOGRAFIE:
 M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale si Abilitati practice – clasa pregătitoare”, Bucureşti, 2013.
 Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional,
Piteşti, 2013

Desfăşurarea lecţiei
Evenimentul Competenţe Activitatea Activitatea STRATEGII DIDACTICE Evaluare
Metode şi Mijloace Forme de
didactic specifice învǎţǎtoarei elevilor
procedee organizare
Momentul CLR Se creează un cadru necesar bunei Se pregǎtesc Conversaţia Frontal
desfăşurări a orei de abilităţi practice.
organizatoric 1.1 pentru lecţie
Se urmăreşte dacă toţi elevii au toate cele
1 minut necesare orei.
Captarea MM 2.1 Se face pintr-o ghicitoare Inspectează Răspund Conversaţia Frontal Aprecierea
floricele
atenţiei CLR 1.1 si strânge nectar din ele ! Explicaţia Laptop rǎspunsurilor
5 minute MEM 3.2 (albina)

Ce face albinuţa? Interpreteazǎ


Se prezintă câteva informaţii despre melodia
albine.(macheta)
Anunţarea AVAP 1.1, Astăzi o să realizǎm şi noi o albinuţă Ascultǎ cu Explicaţia Frontal Observarea
folosind materialele reciclabile strânse
temei şi a 2.1, 2.2 atenţie comporta-
de noi pe parcursul anului.
obiectivelor CLR 1.1 mentului
2 minute MEM 2.2 elevilor

Dirijarea AVAP 1.1, Rǎspund Conversaţia Frontal Observarea


Fiecare dintre voi a primit materiale pe Tehnici
învăţării 2.1, 2.2 bancă. simple de sistematică
Ce materiale ati primit? prelucrare a
15minute CLR 1.1 Explicaţia,
Din aceste materiale vom realize hârtiei-lipire
MEM albinuţa. Demonstraţia
Se prezintă lucrarea model şi se explică
2.2 Ascultǎ Învăţarea prin
modul de lucru.
descoperire
Rola de hârtie va fi coşuleul pentru nectar
Al albinuţei .
1.Se dă cu lipici pe rolă
2.Se lipeşte hârtia mov Observarea
3.Se decupează hârtia glasată galbenă
executǎrii
după contur (Anexa 1)
4.Se dă cu lipici pe rola de hârtie lucrǎrilor
5.Se lipeşte hârtia galbenă(corpul albinei)
Activitate
6.Se decupează dungile negre
7.Se lipesc pe hârtia galbenă (la distanţe Audiţia individuală
egale
8.Se decupează aripile din hârtia de copt
9.Se lipesc pe spatele albinei
10.Se lipesc ochii şi gura

Calculator

Sa face încălzirea mâinilor:


Ploaia bate neîncetat,
Vârful degetelor bat-pic-pic-pic
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian noi cântăm- Lucreazǎ atent
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca şi o floare!

Cer elevilor să înceapă realizarea


lucrărilor.
Supraveghez elevii, dând indicaţiile
corespunzătoare acolo unde este cazul;
Se audiază cântece de primăvară.
Analiza AVAP 1.1, Fiecare elev va expune lucrarea . Asambleaza Cooperarea Activitate Expunerea
lucrǎriii în
lucrărilor 2.1, 2.2 lucrǎrile Conversaţia individuală
10 minute CLR 1.1 Se face turul galeriei şi se aleg cele mai Turul galeriei faţa clasei
MEM 2.2 frumoase lucrări.
Aprecierea
corectitu-
dinii
MM
lucrǎrilor
2.1
Activităţi CLR 1.1 ALBINUTA SI FLORILE(joc didactic) Ascultă Flori din Activitate Observarea
sistematică
recreative Un copil va fi albinuta iar ceilalti vor fi regulile jocului hârtie glasată frontalǎ și
15 minute MM.2.1 flori.La semnal ,albina va zbura si toti canta Conversaţia individualǎ
si bat din palme;,,Albinuta a zburat/Sa
culeaga miere/Pe-o floare s-a asezat/ Si
nectar ii cere/ De ghicesti cum o chema/ Desenează
Albinita draga/ Cu tine o vei lua/ Albinita Lipesc
draga”
Motivează
Albina trebuie sa ghiceasca numele florii
.Daca ghiceste ,copiii canta:Ai ghicit,ai
ghicit/ Floarea cea aleasa/ Fericit,
multumit/ Ai s-o duci acasa” si albina
danseaza cu floarea.

Daca raspunsul nu este correct se canta:N-


ai ghicit, n-ai ghicit/ Ce bine ne pare/ De
acum ai sa fii/ Ca si noi o floare.”

Elevii vor desena, sub formă de floare, Plansa cu


feţe vesele sau triste în funcţie de cum s-a gradina de
simţit fiecare pe parcursul acestei zile şi le flori
vor lipi în grădina de flori a albinuţei.

Fiecare va motiva desenul realizat

Încheierea CLR 1.1 - În finalul activității se fac Elevii se Analiza Recompense Activitate Aprecierea
aprecieri asupra modului de muncii
activităţii autoevalueazǎ Explicaţia frontalǎ
comportare și participare al copiilor
2 minute copiilor.

Stiati ca...

Albinele sunt insecte care traiesc in stupi. Ca toate insectele, albinele au sase picioare, corp impartit in 3 parti ( cap, torace si abdomen), o
pereche de antene si ochi.

Albinele pot zbura in jur de 24 km/h. Ele mananca nectar (un lichid dulce facut de flori) pe care il transforma in miere. Albinele, zburand din
floare in floare, aduna polenul in parul de pe piciorusele lor, asa numitele “cosuri de polen”. O parte din acest polen pica din aceste “cosuri” pe
flori sau pe unde ele zboara si asa are loc polenizarea florilor care apoi duce la producerea semintelor. 

Albinele din acelas stup sunt inrudite unele cu altele. In stup sunt trei tipuri de albine:
Regina care depune ouale;
Albinele lucratoare (femeile) care procura mancarea, fac mierea, construiesc cele sase faguri de miere, unele depun si oua, si pazesc stupul de
raufacatori.
Trantorele care se imperecheaza cu regina.
Albinele sunt supuse unei totale metamorfoze: 
Regina depune un ou intr-una din celulele fagurelui. Oul se cloceste si se transforma intr-un vierme ca larva, care in cele din urma devine o alta
albina.

SABLONUL CORP SI ARIPI

S-ar putea să vă placă și