Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Enea Grapini"
PROF. ÎNV. PRIMAR: Cacior Andreea
DATA: 27.03.2024
CLASA: Pregătitoare A
ARIA CURRICULARǍ: Limbă și comunicare
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Să învățăm de la micile viețuitoare,,
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECTIEI: Sunetul ,,ț” și literele ,,ț” și ,,Ț”-broscutele țestoase
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: CLR, MM,
TIPUL LECȚIEI: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
DURATA: 45 minute (30+15)
COMPETENŢE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar
3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe suport vizual sau auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate
Muzică şi mişcare

1
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugeratǎ de text

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să identifice imagini ale căror denumiri conțin sunetul ț;
O2 - să citească cuvinte și propoziții date, cu literele învățate;
O3 - să recunoască literele mari și mici de tipar din cuvinte uzuale;
O4 - să formuleze răspunsuri în propoziție la întrebările adresate, participând activ la lecție;
O5 - să coloreze și să reprezinte grafic silabele și sunetele;
O6 - să despartă corect în silabe cuvintele date;
O7 – identifice cuvintele care nu se potrivesc unui criteriu dat
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee didactice: conversația, observația, explicația, exerciţiul, exercitiul grafic, demonstrația, metoda fonetică-analitică-sintetică.
Mijloace de învățământ: planșe, videoproiector, laptop, tablă, , fișe de lucru, recompense.
Forme de organizare: colectivă (frontală), individuală
BIBLIOGRAFIE:
 MEN - Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregătitoare, ed. Sinapsis

2
Etapele Obiective Conținuturi și activități integrate Strategia didactică Evaluare
(Secvențele Metode si Mijloace de Forme de
lecției) procedee învătământ organizare
1. Moment Se asigură cele necesare desfăşurării în condiţii
organizatoric observare
optime a orei de comunicare în limba română:
conversația frontală sistematică
5 min - aerisirea sălii de clasă;
- amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii;
- pregătirea materialului didactic.

2. Captarea
atenției Începem senariul didactic pentru ,,Întâlnirea de conversația
dimineță,,.
5 min frontală
O1
Tranziție: Elevii încep dimineața intonând cântecul explicatia
„Bună dimineața”:
https://www.youtube.com/watch?v=1vSmVEmaDh4 observare
sistematică
Captarea atenției se va realiza cu ajutorul unei exercitiul
O4
prezentări despre litera Ț regăsită în aplicația povestea
digitală ,,Alfabetul din povești,, expusă copiilor cu literelor Frontal
ajutorul videoproiectorului.
După discuțiile pe baza acestei povesti,copiii au cateva conversația
O1
sarcini de rezolvat care au legatura cu materialul observare
prezentat. sistematică
explicatia
3
-identifica câte silabe are fiecare cuvânt sugerat de
exercitiul observare
imagine
O2 conversatia frontală sistematică
-poziția sunetului specificat
3. Anuntarea Voi începe cu o mică ghicioare care v-a anunța tema
temei si a zilei. explicatia
obiectivelor O4 frontală
observare
Copiii vor fi anunțați cǎ vor rezolva o fișă de lucru
2 min conversația sistematică
cu un mic joc al broscuțelor TITI și ȚIȚI.
4. Dirijarea Vor face exerciții pentru încălzirea musculaturii conversația
învătării prezentare
mâinilor:
Power Point frontală
25 min -închidem și deschidem pumnii metoda aprecieri
O1 fonetică- videoproiecto individuale
-stoarcem rufele
analitică- r
-cântăm la pian sintetică individuală
laptop observare
-la vioară
sistematică
O2 -acum la chitară
explicația

Fișa constă în gasirea oualelor pe care sunt scrise fișă de lucru


exercitiul
cuvinte care au sens dacă îl transformă pe T în Ț.
O3
Copiii au de identificat care sunt ale țestoasei ȚIȚI și aprecieri
metoda aplicația individuală individuale
care sunt ale țestoasei TITI.
fonetico- digitală
Vor colora cu galben ouăle lui ȚIȚI și cu portocaliu analitică-
O4 sintetică laptop observare
ouăle lui TITI.
frontalӑ sistematică

videoproiecto
Aceștia ies pe rând la tablă pentru a sorta ouăle și le sunt
r
adresate suplimentar cerinte precum : sa desparta in

4
O4 silabe,să identifice suntetul in cuvânt Iar cei mai conversația
videoproiecto observare
pricepuți vor alcătui o scurtă propoziție.
r sistematică
explicația frontal
laptop
Voi realiza un moment de energizare în care folosesc o
exercitiul individuală aprecieri
scurta Muzicogramă-Youtube. individuale

5 Asigurarea La finalul orei,copiii le vor întâlni pe broscuțele


feed-back- O1 explicatia videoproiecto
țestoase TITI și ȚIȚI si in realitate,prin niște exponate
ului r observare
vi. Vor observa mediul lor de viață,le vor hrăni și vor frontalӑ sistematică
10 min demonstrația laptop
adresa intrebări legate de curozitățile pe care aceștia le
au. individuală aprecieri
conversatia individuale
Vom purta o discuție referitoare și la activitățile
broaște
desfășurate: țestoase
- Ce am învățat azi?
acvariu
- Cum credeți că ați lucrat?
hrana
- Cunoașteți mai bine sunetul ,,ț’ și literele ,,ț,Ț”?
broaștelor
- O să indenficiați mai bine sunetul amintidu-vă de
broaștele noastre țestoase?

6. Încheierea O4 Voi face aprecieri generale și individuale și îl voi aprecieri


activității recompensa pe fiecare copil pentru modul în care a conversatia recompense frontalӑ colective
3 min lucrat.

5
6

S-ar putea să vă placă și