Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Prof.
Unitatea de învățământ:

Data: 12.12.2023
Clasa a IV-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: “Clinchete de zurgălăi”
Tema lecţiei: Textul narativ ”Povestea unui fulguleț răzleț” după Maria Ioana Vasiloiu
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe

Obiective operaţionale:
O1. Să citească corect, fluent și expresiv un text la prima vedere, pe baza cunoștințelor acumulate anterior. Obiectivul se consideră realizat dacă
toți elevii citesc corect, fluent și expresiv un fragment din text;
O2. Să alcătuiască propoziții cu expresiile și cuvintele noi , pe baza explicațiilor de vocabular. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii
alcătuiesc cel puțin două enunțuri în care introduc cuvintele și expresiile noi;
O3. Să formuleze întrebări și răspunsuri, pe baza textului narativ: ”Povestea unui fulguleț răzleț” după Maria Ioana Vasiloiu.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii reuşesc să formuleze cel puțin trei întrebări și răspunsuri pe baza textului citit.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, lectura explicativă, exercițiul, observația, problematizarea, joc didactic, metoda” Explozia
stelară”, Cadranele.
Mijloace de învățământ: material video, aplicații online, manual, caiete, planșa „ Povestea unui fulguleț răzleț”, fișe de lucru.

v Forme de organizare: frontal și individual


v Forme și tehnici de evaluare: evaluare orală, evaluare scrisă, observarea sistematică, aprecieri verbale
v Resurse:
A) umane: 29 elevi
B) temporale: 50 minute
Strategii didactice
ETAPELE Ob Conținut instructiv-educativ Metode şi Mijloace
LECŢIEI Op. procedee de Forme de Evaluare
învățământ organizare
1. Moment Se asigură condițiile necesare pentru buna desfășurare a lecției: Conversația Frontal
organizatoric pregătirea materialului didactic, așezarea mobilierului, aerisirea
sălii de clasă, stabilirea ordinii și a disciplinei.
2.Captarea atenţiei https://www.youtube.com/watch?v=FjVSZWnTDLQ Conversația Laptop, Frontal
Audiție cântecul „Fulgi de nea”. Exercițiul boxe Aprecieri
Conversație despre anotimpul iarna. verbale

3.Anunţarea temei și Conversația Frontal


a obiectivelor Este anunțată tema lecției noi. Explicația
operaționale Se scrie titlul textului pe tablă: ”Povestea unui fulguleț răzleț”
după Maria Ioana Vasiloiu.
Se enumeră obiectivele pe înțelesul elevilor.

4.Reactualizarea O1 Sunt reactualizate cunoștințele despre părțile de vorbire studiate Tabla Frontal
cunoştinţelor cu ajutorul jocului: Conversația Aplicații Aprecieri
Explicația online verbale
https://wordwall.net/ro/resource/3039860/p%C4%83r Problemati
%C8%9Bi-de-vorbire zarea
Sunt reactualizate cunoștințele despre anotimpul iarna cu Exercițiul
ajutorul jocului:
https://wordwall.net/ro/resource/8263584/comunicare/denume
%c8%99te-imaginile-iarna

5 Dirijarea învăţării Se citește textul în gând (șoaptă) și se subliniază cuvintele


necunoscute. Frontal Evaluare
O1 Pentru verificarea modului de citire conștientă a noului text sunt Tablă orală
adresate următoarele întrebări: Explicația
Care este titlul lecției?
Cine este autorul? Demonstrația Laptop
Când are loc întâmplarea? Lectura Video
Unde se petrece acțiunea? explicativă proiector
Care sunt personajele care iau parte la acțiune? Observarea
Manual Frontal sistematică
Sunt explicate toate cuvintele necunoscute. Acestea sunt Exercițiul
introduse în enunțuri noi. Conversația
O2 Exerciții variate de citire: citire în lanț, citire selectivă, citire pe
roluri. Problematizar
Se enumerate semnele de punctuație întalnite în text. ea Evaluare
Se analizează oral un substantiv, un verb, un adjectiv și un orală
pronume personal.
O3 Se prezintă planșa ”Povestea unui fulguleț răzleț”. ANEXA1
Elevii vor avea ca sarcină să formuleze întrebări pe baza textului
folosind întrebările de pe steluță. Cu ajutorul întrebărilor „cheie” Metoda Planșa
elevii vor formula întrebări și răspunsuri referitoare la conținutul „Explozia „Povestea
textului: stelară” unui Aprecieri
1. Cine...? fulguleț Frontal verbale
2. Unde...? răzleț”
3. De ce...?
4. Când...?
5. Ce...?

6.Fixarea Se propune elevilor rezolvarea fișei de lucru pentru înțelegerea Explicația Fișă de Individual Evaluare
cunoștințelor textului „ Povestea unui fulguleț răzleț” ANEXA 2 Metoda lucru scrisă
cadranelor
7.Asigurarea Se desprinde mesajul textului. Conversația Caiete Frontal Evaluare
retenției și Individual orală și
transferului scrisă
8. Încheirea Se fac aprecieri generale și individuale asupra participării Frontal Aprecieri
activității elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului pe verbale
parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și