Sunteți pe pagina 1din 6

LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA

Învățător: Popescu Adriana Georgiana

PROIECT DIDACTIC
DATĂ: 25.05.2022
CLASA: a IV-a D
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare;
OPȚIONAL: PRIETENI CU LIMBA ROMÂNĂ;
SUBIECTUL LECȚIEI: Text narativ, text suport „Amintiri din copilărie” după Ion Creangă
TIPUL LECȚIEI: Însușire de noi cunoștințe;
SCOPUL LECȚIEI: Familiarizarea elevilor cu un text literar narativ.
COMPETENŢE SPECIFICE:
ü Limba și literatura română:
1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar simplu;
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului;
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia;
3.4. Evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte-cheie și alte aspecte importante
ale acestuia;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1► să citească corect, cu intonație textul narativ: „Amintiri din copilărie” după Ion
Creangă.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii citesc corect și expresiv textul narativ;
O2► să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor şi expresiilor noi;
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev alcătuiește cel puțin câte o propoziţie cu fiecare
expresie nouă.
O 3► să formuleze întrebări și răspunsuri, pe baza textului: „ Amintiri din copilărie” după
Ion Creangă;
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii reuşesc să formuleze întrebări și răspunsuri pe
baza textului citit.
O4► să desprindă învățătura textului „ Amintiri din copilărie”;
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii reuşesc să extragă învățătura textului narativ;
STRATEGII DIDACTICE:
v METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, explicația, lectura explicativă, expunerea,
exercițiul, observația, problematizarea, joc didactic, metoda Explozia stelară,
Brainstormingul.
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: puzzle, aplicație online Wordwall, aplicație online
Wordart, manual digital, caiete, imagine „STELUȚA CURIOASĂ”.
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
Învățător: Popescu Adriana Georgiana

v FORME DE ORGANIZARE: frontal și individual.


v FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: evaluare orală, evaluare scrisă, observarea
sistematică, aprecieri verbale.
v RESURSE:
A) umane: 25 elevi
B) temporale: 50 minute

\
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
Învățător: Popescu Adriana Georgiana

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Etapele lecției Ob. Conținut instructiv – educativ Strategii didactice Evaluare
Op. Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment  Pregătirea materialelor didactice necesare.
organizatoric  Asigurarea conexiunii la internet și conectarea în platforma a
elevilor.
 Asigurarea unui climat educațional favorabil desfășurării
activității, în condiții optime.

2.Reactualizarea  Elevii vor primi un joc didactic „ Tu știi”, de tipul Wordwall. Conversația Evaluare
cunoștințelor Elevii vor avea ca sarcină să enumere cuvinte care denumesc Explicația orală
ființe, lucruri, fenomene ale naturii, acțiuni, și însușiri. Aplicație Frontal
Problematizarea online Aprecieri
https://wordwall.net/ro/resource/1776138 Exercițiul Wordwall verbale

3.Captarea  Elevii vor avea de realizat un puzzle în urma căruia vor Expunerea
atenției descoperi titlul lecției.
Conversația puzzle Frontal Aprecieri
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0a9cd4bcf127 verbale

4.Anunțarea  Prezint obiectivele pe înţelesul elevilor şi precizez faptul că


temei și a la ora de Limba și literatura română, vor învăța o lecție Conversația Frontal
obiectivelor nouă, textul narativ: „Amintiri din copilărie”, după Ion Explicația
Creangă.

5.Dirijarea  Se scrie titlu pe tablă și în caiete de către elevi. Explicația Caiete


învățării  Citirea integrală a textului cu explicarea cuvintelor Evaluare
O1 necunoscute, de către învățătoare. Demonstrația orală
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
Învățător: Popescu Adriana Georgiana

 Exerciții variate de citire: în lant și selectiv.


 Se explică și se scriu pe caiete cuvintele noi întâlnite; Lectura
 Alcătuirea unor enunţuri orale, pe baza cuvintelor noi. explicativă Observarea
Frontal sistematică
O2 Exercițiul
Conversația
 Se prezintă elevilor imaginea: „ STELUȚA
CURIOASĂ”. Imagine
Problematizarea
 Elevii vor avea ca sarcina să formuleze întrebări pe baza „STELUȚĂ” Evaluare
O3 textului folosind întrebările de pe steluță. (ANEXA 1) Metoda orală
Caiete
„Explozia
Aprecieri
stelară”
verbale

Frontal
Individual
O3  Cu ajutorul întrebărilor „cheie” de pe steluță, elevii vor
formula întrebări și răspunsuri referitoare la conținutul Problematizarea
textului: Conversația
1. Cine este personajul principal? Exercițiul
2. Unde a șparlit-o Nică? Evaluare
3. De ce nu a mai rezistat Nică să stea ascuns după scrisă
gard?
4. Când se petrece acțiunea?
5. Ce ar fi trebuit să facă băiatul acasă??
6.Fixarea O4  Joc didactic „Descrie-l pe Nică!” Joc didactic Aplicație Frontal Evaluare
cunoștințelor  Cu ajutorul aplicației Wordart.com, elevii vor reuși să Brainstorming online orală
exprime cuvintele care-l caracterizează pe Nică și Explicația Wordart.com
acțiunile acestuia.
Problematizarea
7.Asigurarea O4  Se desprinde învățătura textuluistudiat: „Trebuie să Conversația Caiete Frontal Evaluare
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
Învățător: Popescu Adriana Georgiana

retenției și asculți sfaturile celor din jurul tău și să nu îi păcălești că Individual orala și
transferului s-ar putea ca tu să o pățești.”. scrisă
8.Încheierea  Fac aprecieri generale și individuale asupra participării Conversația Frontal Aprecieri
activității elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului pe verbale
parcursul orei.
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
Învățător: Popescu Adriana Georgiana

ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și