Sunteți pe pagina 1din 8

Colegiul Național Pedagogic ,,Vasile Lupu”, Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
Email: secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROFESOR COORDONATOR: Ungureanu Mihaela;

PROFESOR METODIST: Comănescu Ramona;

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Musteață Silvia;

ELEV PROPUNĂTOR: Huțanu Elena Raluca;

CLASA: a XII-a A.

Școala Gimnazială nr. 23 „Titu Maiorescu”, Iași


DATA: 28.11.2023;
CLASA: I B;
ARIA CURRCIULARĂ: Limbă și comunicare;
DISCIPLINA: Comunicare în limba română;
SUBIECTUL: Sunetul și literele o, o, O, O;
TIPUL LECȚIEI: De dezvoltare de priceperi și deprinderi;

SCOPUL: Consolidarea și aprofundarea priceperilor și deprinderilor de citire-scriere a literei o, O de tipar și de mână și de corelare a fonemului
cu semnele lui grafice de mână și de tipar.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să enumere cuvinte ce au sunetul o la început, în interior și la sfârșit, folosind cunoștiințele dobândite anterior;
O2- Să formuleze două propoziții pe baza imaginilor ;
O3- Să despartă corect în silabe cuvintele care conțin sunetul o, punând mâna sub bărbie;
O4- Să transcrie cuvintele date cu ajutorul literelor de mână.
O5- Să scrie corect, lizibil și estetic cuvintele și propozițiile, după dictare.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
A. METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul;
B. MIJLOACE DIDACTICE: laptop, televizor, manual, stilou, marker, fișă de lucru, prezentare power point, caiet;
C. FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual;
D. LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă;
DURATA LECȚIEI: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

 Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a – Comunicare în limba română, 2013;
 Metodica studierii limbii și literaturii române în ciclul primar, Editura AS’S, Iași, 2003;
 https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20I/Comunicare%20in%20limba%20romana/RURVIFNPRlQgTUFSS0V U/
SCENARIUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

Nr. Secvențele Lecției Ob. Conținut Instructiv-Educativ Scenariu Didactic Evaluare


Cr Op. Metode Și Mijloace Forme De
t. Procedee Didactice Organizare
1. MOMENT Sunt realizate și îndeplinite condițiile optime pentru o Materialul Capacitatea
ORGANIZATORIC bună desfășurare a activității: didactic. de
 Aerisirea sălii de grupă; organizare a
 Pregătirea materialului didactic; elevilor.
2. VERIFICAREA a. Verificarea temei scrise
ATRIBUȚIILOR Se verifică din punct de vedere calitativ și cantitativ Conversația. Caietele Frontal,
ANTERIOARE tema pentru acasă. de temă, individual. Capacitatea
Î: „Ce temă ați avut pentru astăzi?” tablă. de
autoevaluar
b. Verificarea conținuturilor anterioare Individual. e.
Se verifica cunoștințele anterioare ale școlarilor prin
intermediul întrebărilor din tema pentru acasă.
Î: „Despre ce ați învățat ora trecută?”
R: „Ora trecută am învățat despre sunetul și literele O, O
(de mână)
3. PREZENTAREA,
3. EXPLICAREA ȘI
VALORIZAREA
CONȚINUTULUI
RECAPITULATIV:
a) Introducerea în Introducerea în activitate o voi realiza cu ajutorul unui Conversația. Roată Frontal, Capacitatea
activitate joc de mimă, voi distribui o roată aleatorie, iar un elev Jocul aleatorie, individual. elevilor de a
pe care îl voi numi va trebui să mimeze acțiunea. didactic. joc mima
https://wordwall.net/ro/resource/7183693/mim%C4%83 wordwall. acțiunea.
.

b) Anunțarea temei Astăzi, la lecția de comunicare în limba română, vom Conversația. Frontal. Capacitatea
recapitulative și a rămâne tot la sunetul și literele o (de mână) și O (de Individual. elevilor de a
obiectivelor mână), vom face exerciții și în final vom scrie o mică recepta un
compunere. mesaj.

c) Dirijarea Pentru început le voi cere copiilor exemple de cuvinte Conversația. Frontal. Capacitatea
recapitulării ce conțin „o” la început, în interior și la sfârșit. elevilor de a
Î: „Când scriem cu literă mare?” răspunde la
R: „ Scriem cu literă mare atunci când cuvântul se află întrebările
la începutul propoziției și când denumește nume de
persoane, de animale, de țări, de râuri, orașe. adresate.
Î: „Ce cuvinte conțin o la început? Dați exemple.”
O1 R: „Cuvinte ce conțin o la început sunt: Oana, Ovidiu,
Olt, Oltenia, Olanda, Olga, oală, ornitorin, omidă etc.
Î: „Foarte bine! Acum dați exemple de cuvinte ce conțin .
un singur o în interior.”
R: „Cuvintele care conțin un singur o în interior sunt: .
copac, colac, roade, bogat.”
Î: „Ce cuvinte conțin o la sfârșit?”
R: „Cuvintele ce conțin o la sfârșit sunt: acolo, cacao,
studio, încolo.”

Vom face exerciții pentru încălzirea musculaturii


mâinilor.

Le voi da elevilor câte o fișă de lucru pe care o vom


rezolva atât împreună cât și individual. Conversația. Fișă de Frontal, Capacitatea
Explicația. lucru, individual. elevilor de a
1. Formulează două propoziții pe baza imaginilor. suport rezolva
O2 power- exerciții.
2. Despărțiți în silabe următoarele cuvinte: point.
O3 ornitorinc -
omidă -
copac - .
motocicletă -
acolo -
cacao –

3. Continuă rândurile trasând cu atenție litera. .


O4

4. Continuă rândurile trasând cu atenție litera.

5. Transcrie următoarele cuvinte, folosind litere de


mână.
- Oana, Onu, Roma, Ioana, oaie, ouă, moară.

După ce exercițiile de pe fișă vor fi rezolvate, elevii vor Dictare.


O5 deschide caietele de tip 1, pentru a scrie o mică dictare. Conversația. Frontal. Capacitatea
Individual. elevilor de a
Textul dictării: scrie după
Oana are o oaie. dictare.
Ioan e morar.
Onu are miei.

Fixarea temei o voi realiza pe baza unui joc numit „Ce Imagine
d) Fixarea temei încape într-o valiză.” Conversația. valiză. Frontal. Capacitatea
Reguli: Elevii trebuie să enumere obiecte, viețuitoare și elevilor de a
lucruri care să conțină sunetul și literele o. numi
Spre exemplu: carioci, creion, corn etc. obiecte ce
încap într-o
valiză.
.
EVALUAREA Se oferă aprecieri individuale și generale asupra Conversația. Frontal,
acitivității școlarilor. individual.
4. ÎNCHEIEREA Tema pentru acasă. Conversația. Frontal,
ACTIVITĂȚII Le voi da să scrie câte două rânduri de o mic de mână să individual.
două rânduri de O mare de mână.

S-ar putea să vă placă și