Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Școala Gimnazială Mircea Sântimbreanu


București, sector 5
Înv. Andriescu Gabriela Marinela
CLASA: Pregătitoare B
ARIA CURRICULARĂ: Matematica și Științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Vreau să am o meserie!
SUBIECTUL: Corpuri geometrice(cub, cuboid, sferă)
FORMA DE REALIZARE: Integrată
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română / Matematica și explorarea mediului / Arte vizuale și abilități practice/ Muzică și
mișcare
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
2.2. Identificarea unor forme geometrice plane (pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc) şi a unor corpuri geometrice (cub, cuboid, sferă) în obiecte
manipulate de copii şi în mediul înconjurător
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat
COMPETENȚE INTEGRATE:
CLR 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

„Curriculum relevant, educație deschisă pentru toți” - CRED


Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar
AVAP 2.2 Realizarea de compoziţii simple, pe baza interesului direct
MM 2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1– să recunoască corpurile geometrice învățate( cub, sferă, cuboid);
O2 – să numere corpurile geometrice și să scrie în tabel numărul;
O3 – să asocieze corpurile geometrice învățate cu diverse obiectele/imagini;
O4 – să identifice corpurile geometrice învățate respectând un cod al culorilor.
STRATEGIA DIDACTICA:
1. Resurse procedurale:
a. Metode şi procedee:
- Jocul didactic, explicaţia, exerciţiul, conversaţia;
- problematizarea, demonstraţia, algoritmizarea, analiza;
- observarea, munca independentă diferenţiată, exerciţiul de creaţie.
b. Forme de organizare: individual, în perechi, frontală
2. Resurse materiale:
-caiet auxiliar, fișe de lucru, creioane colorate, planşe cu litere/ cuvinte, planşe ilustrative corpuri geometrice, corpuri geometrice, figuri
geometrice, obiecte concrete asemănătoare corpurilor geometrice învățate( minge, măr, cutii, etc.), filme educative, laptop, videoproiector.
3. Resurse umane: 28 elevi
4. Resurse temporale: 45 min
5. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri globale și individuale, recompense.
Bibliografie:

„Curriculum relevant, educație deschisă pentru toți” - CRED


Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020
Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN, nr. 3418/19.03.2013;
Webgrafie: www.youtube.com
www.twinkl.ro

DEMERSUL DIDACTIC AL LECȚIEI


1. Moment organizatoric
Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a orei: aerisirea sălii de clasă; amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii ; pregătirea
materialului demonstrativ .
2. Reactualizarea cunoștințelor
Se prezintă un material PPT și un cântec despre formele geometrice pentru a le reaminti și a le preciza elevilor despre legătura dintre ele
și corpurile geometrice sub forma unei relații de prietenie. Cântecul formelor https://youtu.be/G5pIgoPp-uc
3. Captarea atenției
Se discută despre un personaj dintr-un filmuleț vizionat pentru a descoperi obiectul lipsă( nasul clovnului care are forma unei sfere).
Elevii dau exemple și de alte obiecte din clasă care au forma unei sfere.
Joc didactic,, Surpriza din cutiuțe!” Elevii primesc cutiuțe cu diverse obiecte: mingiuțe,hârtii sub forma figurilor geometrice și corpuri
geometrice din lemn. Se numără obiectele pe categorii.
4. Anunțarea titlului lecției
Se reamintește de povestea citită la CLR,, Doctorul Aumădoare” și despre meseriile învățate completând cu literele lipsă cuvintele scrise
pe planșele lipite pe tablă. Din literele găsite se formează titlul lecției: CORPURI.
5. Desfășurarea lecției
Elevii rezolvă cerințele din caietul auxiliar MEM, pag. 56.
Se prezintă corpurile geometrice și elevii identifică ridicând pe rând cubul, cuboidul și sfera dintre obiectele aflate pe bănci.

„Curriculum relevant, educație deschisă pentru toți” - CRED


Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020
La panou 3 elevi asociază planșele cu corpurile geometrice și cuvintele reprezentând denumirea acestora.
https://docs.google.com/presentation/d/1hFK9cNBGQMO-SiG_CKvA3T9YsjyV6DUZu5oTkphRN_w/edit?usp=sharing
Se rezolvă fișele de lucru(ANEXA 1). Se discută despre culori, mărimea obiectele încercuite( cuvinte cu sens opus), despre forma
geometrică cu care se aseamănă corpurile. Elevii colorează și personalizează cele 3 corpuri geometrice învățate.
Se ordonează 4 cuvinte scrise cu litere mici de tipar pe spatele unor planșe cu niște corpuri geometrice personalizate pentru a forma o
propoziție( El are multe cuburi.).
Elevii modelează din plastilină corpuri geometrice.AVAP
6. Asigurarea feed-back-ului
Elevii precizează care sunt corpurile învățate și se joacă construind castele/ căsuțe /roboței din corpuri geometrice de lemn, plastic,
spumă.
7. Evaluarea activității
Se vor face aprecieri colective/ individuale privind comportamentul şi participarea la oră a elevilor. Recompense- fețe vesele.
Elevii completează oral enunțurile lacunare:
Astăzi mi-a plăcut...
Bine ar fi fost dacă...
Cred că bucuros am fost atunci când...
ANEXA1
FIȘA DE LUCRU

„Curriculum relevant, educație deschisă pentru toți” - CRED


Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020

S-ar putea să vă placă și