Sunteți pe pagina 1din 12

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU”, IAȘI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași

Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460

E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE

DIDACTICĂ

PROFESOR COORDONATOR: Ungureanu Mihaela

PROFESOR METODIST: Baciu Oana

PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PREŞCOLAR: Geantă Camelia/Savin Cristina

ELEV PROPUNĂTOR: Turtiurică Teodora

Grădinița cu program prelungit ,,Cuvioasa Parascheva” nr.23, Iași


Data:17.10.2022

Grupa:Mijlocie B

Domeniul experiențial:Științe

Categoria de activitate:Activitate pe domenii experiențiale (ADE), Cunoașterea mediului

Tema anuală de studiu:,,Cine sunt, suntem? ”

Tema proiectului:,,Independența”

Tema săptămânii:,,Sănătos de mic”

Activitatea:,, Sporturile practicate de copii și importanța alimentației sănătoase”

Mijloc de realizare a învățării:Lectură după imagini

Tipul activității:Activitate de dezvoltare a limbajului și a comunicării

Scopul activității:Dezvoltarea capacității de comunicare orală

Obiective operaționale:

O1:Să numească toate cele 4 sporturi pe care le practică copiii din imagini;

O2:Să identifice alimentele sănătoase pe baza imaginilor prezentate;

O3: Să precizeze importanța consumării legumelor și fructelor și regulile de igienă pe care trebuie să le respecte;
O4:Să precizeze un efect negativ pe care îl poate avea alimentația nesănătoasă și lipsa sportului asupra organismului nostru;

Strategii didactice:

1. Metode și procedee:conversația, observarea, explicația;


2. Mijloace didactice:văcuța Lola, imagini care ilustrează diferite sporturi, alimente sănătoase și nesănătoase, tabla, magneții;
3. Forma de organizare:frontal, semicerc;
4. Locul de desfășurare:sala de grupă.

Durata activității:20-25 de minunte

Bibliografie:Curriculum pentru educaţie timpurie, M.E.N., 2019.


DEMERSUL DIDACTIC

STRATEGIA DIDACTICĂ
NR. SECVENȚELE OB. CONȚINUTUL INSTRUCTIV- Metode și Mijloace Forme de EVALUARE
CRT ACTIVITĂȚII OP. EDUCATIV procedee didactice organizare a
DIDACTICE didactice învățării
1. MOMENT Sunt realizate și îndeplinite condițiile Instructajul Frontal Capacitatea
ORGANIZATORIC optime pentru o bună desfășurare a copiilor de a
activității (scăunelele așezate în semi- respecta și
cerc, materialele didactice necesare, sala urmări cu
aerisită). atenție
Copiii intră, ordonat, în sala de grupă. indicațiile
primite.
2. INTRODUCEREA Introducerea în activitate o voi face cu Conversația Văcuța Frontal Capacitatea
ÎN ACTIVITATE ajutorul văcuței Lola care le va povesti o Lola copiior de a
întâmplare copiilor: asculta cu
,,-Astăzi o vom avea alături de noi pe atenție.
văcuța Lola. ”
,,-Bună copii!Eu sunt Lola, iar astăzi am
venit în vizită la voi.Am auzit că sunteți
cei mai cuminți copii din grădiniță.Vreau
să vă povestesc experiența pe care am
trăit-o la concursul de alergat.Eram
convinsă că o să câștig, dar pentru că în
ultimul timp am mâncat numai cartofi
prăjiți, hamburgeri, dulciuri și nu am
făcut sport, am pierdut concursul. ”
Î:-,,De ce a pierdut văcuța Lola
concursul? ”
R:-,,Văcuța Lola a pierdut concursul
pentru că nu a făcut sport și nu a mâncat
sănătos. ”
3. ANUNȚAREA ,,-Astăzi vom vorbi despre sporturile Explicația Frontal Capacitatea
TEMEI practicate de copii și importanța peșcolarilor de
alimentației sănătoase.” a recepta un
mesaj.
4. PREZENTAREA, Î:,,-Voi ce sporturi cunoașteți? ” Conversația Frontal Capacitatea
EXPLICAREA ȘI R:,,-Noi cunoaștem:fotbal, baschet, volei, preșcolarilor
VALORIFICAREA înnot etc. ” de a formula
CONȚINUTULUI  Analiză parțială răspunsuri
TEMEI NOI Le voi arăta imagini cu diferite sporturi Observarea clare și
pe care le practică copiii. corecte din
Conversația Imagini cu Frontal
Î:,,-Copii,ce observăm în această punct de
imagine? ” diferite vedere
O1 R:,,-În această imagine observăm copii sporturi. gramatical
care fac sport. ” pentru
Î:,,-Ce sport fac copiii din imagine? ” întrebările
R:,,-Copiii fac gimnastică. ” adresate.
Î:,,-Cum ar trebui să ne îmbrăcăm atunci
când face gimnastică? ”
R:,,-Noi ar trebui să ne îmbrăcăm în
trening. ”
Î:,,-Cum se numesc sporturile practicate
de copii în aceaste imagini? ”
R:,,-În această imagine vedem un copil
care înnoată. ” Conversația Frontal
Î:-,,Cum este îmbrăcat acest copil? ”
R:-,,Acest copil este îmbrăcat într-un
costum special pentru înnot . ”
Î:,,-Ce mai observăm că are acest copil? ”
R:,,-Acest copil are și ochelari de înnot. ”
Î:,,-Ce vedem în următoarea imagine? ”
R:,,-În următoarea imagine vedem copii
care practică karate. ”
Î:,,-Cum sunt îmbrăcați acești copii? ”
R:,,-Acești copii sunt îmbrăcați în
costume de karate. ”
Î:-,,Dar în ultima imagine ce sport
practică copiii? ”
R:,,-În ultima imagine copiii joacă
fotbal.”
Î:-,,Dar aceștia cum sunt îmbrăcați? ”
R:-,,Aceștia sunt îmbrăcați în pantaloni
scurți și în tricouri . ”
 Sinteză parțială
Se reiau caracteristicile sporturilor.
Pentru fiecare sport trebuie să avem o
îmbrăcăminte specifică acestui sport.
Observarea Imagini cu Frontal

 Analiză parțială Conversația fructe

Le voi arăta apoi imagini cu fructe și


O2
legume.
Î:,,-Ce vedem în acestă imaginie? ”
R:,,-În această imagine vedem fructe. ”
Î:,,-Ce fructe observați în imagine? ”
R:,,-În imagine observăm mere, pere,
struguri și nuci. ”
Î:,,-Ce putem obține din fructe? ” Observarea Imagini cu Frontal
R:,,-Din fructe putem obține dulceață, Conversația legume
compot, salată de fructe, suc etc. ”
Î:,,-Dar în această imagine ce observați? ”
R:,,-În această imagine observăm legume.

Î:,,-Ce legume observați în imagine? ”
R:,,-În imagine observăm un morcov, o
roșie, un ardei, usturoi, cartof, porumb,
O3 brocoli și o ciupercă.. ”
Î:,,-Dar din legume ce putem obține? ”
R:,,Din legume putem obține salată,
ciorbă, zacuscă, etc. ”
Î:,,-Ce trebuie să facem înainte de a
consuma legumele și fructele? ” Observarea Imagini cu Frontal

R:,,-Înainte de a consuma legumele Conversația carne

trebuie să le spălăm. ”
Î:,,-Dar în această imagine ce vedeți? ”
R:,,-În această imagine vedem carne. ”
Î:,,-Ce mâncăruri sănătoase putem face
folosind carnea? ”
R:,,-Din carne putem face ciorbă, grătar Observarea Imagini cu Frontal
etc. ” Conversația lapte
Î:,,-Copii, dar în această imagine ce
observăm? ” Imagini cu Frontal

R:,,-În această imagine observăm lapte. ” dulciuri


Î:,,-În ultima imagine ce observăm? ”
R:,,-În ultima imagine observăm dulciuri.
Î:,,-Ce fel de alimente sunt dulciurile? ”
R:,,-Dulciurile sunt alimente nesănătoase.

Î:,,-Ce se întâmplă dacă mâncăm multe Conversația Frontal
dulciuri? ”
R:,,-Dacă mâncăm multe dulciuri ni se
cariază dinții. ”

,,-Legumele, fructele, carnea și laptele


sunt bogate în vitamine și sunt foarte
sănătoase. Vă recomand cu mare
încredere să consumați cât mai des aceste
alimente. În schimb dulciurile nu ne fac
bine organismului dacă sunt consumate în
exces. ”
O4  Sinteză parțială
Se reiau caracteristicile alimentelor
sănătoase și a celor nesănătoase.

Î:,,-Ce se întâmplă dacă nu mâncăm


sănătos și nu facem sport? ”
R:,,-Dacă nu mâncăm sănătos și nu facem
sport ne vom îmbolnăvi. ”

,,Pentru o viață sănătoasă trebuie să


consumăm alimente sănătoase, bogate în
vitamine, să le evităm pe cele
nesănătoase și să facem sport. ”

5. EVALUAREA Se realizează prin întrebări: Conversația Frontal Capacitatea


Î:,,-Copii, despre ce am vorbit noi astăzi? Individual copiilor de a
” răspunde la
R:,,-Astăzi am vorbit despre sport și întrebările cu
despre mâncarea sănătoasă. ” privire la
Î:,,-Ce alimente trebuie să consumăm activitate
pentru a fi sănătoși? ”
R:,,-Noi trebuie să consumăm fructe,
legume, carne și lapte. ”
Î:,,-Și ce trebuie să mai facem pentru a fi
sănătoși? ”
R:,,-Pentru a fi sănătoși trebuie să facem
și sport. ”
6. ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri generale și individuale Conversația Stimulente Frontal Aprecieri
ACTIVITĂȚII asupra comportamentului copiilor și Individual verbale
asupra participării acestora la activitate.
Le voi oferi copiilor stimulente.

S-ar putea să vă placă și