Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

• CLASA A IX-a B

• ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ Nr.10

• ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii

• DISCIPLINA: Cunoasterea si igiena corpului uman

• SUBIECTUL LECTIEI:” Minte sanatosa in corp sanatos!”

• TIPUL LECTIEI- consolidare și sistematizare de cunoștințe, priceperi si deprinderi

• DURATA 45 minute

OBIECTIVE CADRU
✓ Cunoasterea propriului corp prin intermediul actiunilor de explorarea senzoriala
✓ Dezvoltarea capacitatii de a intelege a transformarilor ce au loc in propriul corp
✓ Exersarea comportamentelor si atitudinilor formate in activitati de tip integrativ/
OBIECTIVE DE REFERINȚA
❖ Recunoasterea starilor de boala si prevenirea imbolnavirilor
❖ Cunoasterea si aplicarea regulilor unei vieti sanatoase pentru organismul uman
❖ Consolidarea unor comportamente adecvate la modificarile calitative ale stimulilor din mediu.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:
OBIECTIVE COGNITIVE:
O1: Sa denumeasca fructele si legumele din cosul prezentat de profesor.
O2: Sa cunoasca importante consumului de fructe si legume in alimentatie.
O3: Sa recunoasca comportamente sanatoase si comportamente de risc
O4: Sa completeze rebusul.
O5: Sa índice cateva activitati necesare pentru a avea un corp sanatos
OBIECTIVE PSIHOMOTORII
O5: Sa participe cu placere la activitate
OBIECTIVE AFECTIVE
O6 : Sa manifeste interes pentru activitate prin participarea activa.
• STRATEGII DIDACTICE

➢ Metode didactice observația, explicația, demonstrația, conversația,exercitiul,


➢ Mijloace didactice : cos de legume cu fructe, jocuri online
➢ Resurse umane: colectivul cl. a IX- a B (elevi cu grad de deficiență grav , asociat si moderat)
➢ Materiale bibliografice: programa scolara clasa a I- X- a „CUNOASTEREA SI IGIENA CORPULUI UMAN ”,M.E.C.T, Bucuresti ,
2008, planificare calendaristica clasa a IX-a B

• FORME DE ORGANIZARE A LECŢIEI: frontală, individuală, evaluare orala realizată online, prin platforma Meet/Zoom.

• LOCUL DEFĂŞURĂRII LECŢIEI: sala de clasă

• DURATA LECŢIEI: 45 minute


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. EVENIMENTELE Dur OB. STRATEGII DIDACTICE
crt SCENARIULUI ata OP CONTINUT ACTIVITATII DIDACTICE Metode Mijloace EVALUARE
DIDACTIC didactice didactice
1. Moment organizatoric 1’ Asigurarea ambientului necesar desfăşurării optime a
activitatii: se pregăteşte materialul didactic şi se
creează un cadru emoţional pozitiv pentru
participarea elevilor la activitate in sistem online.
2. Captarea atenției 5’ Profesorul le va prezenta elevilor un cos cu legume si Observatia Cos cu legume
fructe si va incepe o discutie pe baza acestora cu Conversatia si fructe
O1 privire la importanta lor asupra organismului.

3. Anunțarea temei si a 1’ Profesorul anunţă tema şi obiectivele activităţii: Conversatia


obiectivelor “ Minte sanatoasa in corp sanatos’’ Explicatia

4. Dirijarea activitatii 30’ Profesorul le va propune elevilor cateva jocuri online. Explicatia Eleviii raspund la
O4 Un prim joc online este un rebus intitulat “Mancam Jocuri online intrebari
sanatos!” in care elevii vor raspunde la intrebari pentru Observatia
O2 a afla raspunsul corespunzator. Elevii identifica
Un alt joc intitulat “Sunt sanatos daca...”, elevii vor Converstia alimentele
identifica alimentele sanatoase si le vor diferentia de sanatoase si pe
cele nesanatoase. Exercitiul cele nesanatoase.
Iar un ultim joc care se numeste “Vreau sa fiu
O3 sanatos”, elevii vor raspunde cu “Adevarat” sau Elevii raspund cu
“Fals” cu privire la diverse obiceiuri alimentare. “Adevarat” sau
“Fals”
5. Evaluare 7’ O2 Profesorul le va prezenta elevilor jocul “Sunt sanatos” Exercitiul Jocuri online Evaluare orala
O5 in care acestia vor spune oral ce activitati sunt indicate Conversatia
sa desfasoare pentru a fi o persoana sanatoasa. Explicatia
6. Incheierea activitatii 1’ Profesorul face aprecieri generale si individuale
asupra modului de comportare si cooperarea a
elevilor pe parcursul activitatii.

S-ar putea să vă placă și