Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr.192


Data: 16.11.2020
Clasa: I B
Profesor învățământ primar : Anghel Verginia
Aria Curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: Muncim, învățăm, ne jucăm / Secretele corpului omenesc
Subiectul lecţiei: Să ne hrănim sănătos!
Tipul lecţiei: Predarede noi cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE:
 Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine și de ceilalți..

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

AVAP
O1 –să sorteze alimentele după criteriul dat;
O3 -să identifice și să numească alimentele sănătoase pentru organism;
O4 -să diferențieze alimentele sănătoase de cele nesănatoase;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, observația, demonstrația, explicaţia, exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: prezentare Piramida alimentelor, carton alb, fişe de lucru, lipici, foarfeca, tableta, Mentimeter.
Forme de organizare: activitate frontală, individuală.
Bibliografie:
 Programa şcolară pentru clasa I – MEC 2013;
Resurse temporale: 35 minute

Resurse umane: 29 elevi


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
Nr. Secvenţele pedagogice Ob. Conţinuturi Strategii didactice Evaluare
crt. Op.

1. MOMENT Se verifică numărul de copii conectați pe platformă. Conversaţia Frontală


ORGANIZATORIC Explicația
Copiii primesc un link către aplicația Mentimeter unde vor Mentimeter
scrie ziua în care se află.

2. CAPTAREA ATENŢIEI Conversația


Se prezinta piramida alimentelor si se directionează
observația și discuția împreună cu elevii. Observaţia Individuală

În chat și pe fluxul aplicației Classroom copiii vor primi un Explicația


link pentru aplicația wordwall. Acolo vor apăsa învârte iar
roata le va selecta un aliment.

Conversaţia
4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI Se anunță tema pentru ora de dezvoltare personală : Să
A OBIECTIVELOR mâncăm sănătos! Observare
sistematică

Se comunică elevilor că astăzi vor sorta alimentele in Conversația


functie de cât de importante sunt pentru organismal lor. Explicația
Frontală, orală
5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
Vor stabili un set de reguli de igiena ce trebuie respectate
inainte si in timpul mesei. Individuală

Vor realiza meniul lor preferat format din alimentele


sănătoase pentru organism.

Conversația
6. OBŢINEREA Elevii vor primi fișe cu alimente și cu o farfurie. Individuală,
PERFORMANŢEI Explicația formativă
Vor alege doar alimente sănătoase pe care le vor decupa și
le vor pune pe farfurie. Exercițiul

Pe ecrane copiii vor afișa farfuriile lor. Vor primi Conversația Frontală
7. ÎNCHEIEREA aprecieri verbale.
ACTIVITĂŢII

S-ar putea să vă placă și