Sunteți pe pagina 1din 11

EDUCAȚIA DIGITALĂ, CLASA I

PROIECT DIDACTIC nr. 15

Daniela State, grad didactic superior


Clasa: I
Disciplina: Educație tehnologică
Modulul: Educație digitală
Subiectul lecției: Depanarea programului
Unități de competență:
3.10. Identificarea componentelor mediului vizual de programare
3.11. Controlul deplasării obiectelor pe ecran
3.12. Formarea secvențelor de instrucțiuni
3.13. Rularea programelor (secvențelor de instrucțiuni) în mediul vizual
Obiectivele lecției:
La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1: să cunoască și să aplice, ghidat, etapele ce trebuie respectate pentru a depana o
secvență de instrucțiune propusă;
O2: să utilizeze elemente ale limbajului aferent mediului de programare;
O3: să identifice erorile comise în secvențele de instrucțiuni și să stabilească, ghidat,
acțiunile pentru a depana programul, pornind de la condițiile prestabilite și secvențele
propuse;
O4: să utilizeze informațiile primite pe parcursul lecției pentru depanarea unor programe
simple propuse;
O5: să manifeste disponibilitate pentru cooperare, răbdare și bună înțelegere, precum și
curiozitate, interes în realizarea sarcinilor propuse.

Tipul lecției: de formare a capacităților de analiză-sinteză a cunoștințelor


Strategii didactice:
- forme: frontală, individuală, în perechi;
- metode, tehnici și procedee didactice: discuția dirijată; observarea dirijată; explorarea;
exercițiul; brainstorming, demonstrația, analiza, compararea, jocul didactic;
- mijloace: tabletă/ calculator, tablă interactivă/ proiector, manualul, boxe, câteva
dispozitive digitale (după posibilitate, preferabil calculatoare), imagini, creioane colorate,
carioci, fișe pentru activitate individuală, în perechi, în grupuri ș.a.;

Strategii de evaluare: evaluare formativă interactivă, evaluare reciprocă, autoevaluare;


Locul desfășurării: sala de clasă, sala de calculatoare;
Bibliografie:
- Curriculum național, clasele I-IV: Chișinău, 2018;
- Ghid de implementare a curriculumului național, clasele I-IV: Chișinău, 2018;
- Educație digitală, Autori: Anatol Gremalschi, Sergiu Corlat, Andrei Braicov, Manual
pentru clasa 1;
- Matei R., Mateiaș D., Informatică pentru ciclul primar, clasele 1–2, Paralela 45,
București, 2011.

1 / 11
SCHIȚA DEMERSULUI DIDACTIC

I. EVOCARE
1. Organizarea clasei.
2. Captarea atenției. Jocul „Soarele strălucește”
a) Li se propune elevilor să se așeze în cerc, ocupând toate scaunele, conducătorul stă în
centru, în picioare. Conducătorul jocului spune: „Soarele strălucește pentru...”. Toți acei ce
corespund afirmației spuse se scoală și caută să se așeze pe alt scaun. Jocul poate continua
până când toți elevii s-au ridicat de pe scaun, cel puțin o dată.
Exemple: „Soarele strălucește pentru cei care au acasă calculator”;
„Soarele strălucește pentru cei care știu să utilizeze calculatorul”;
„Soarele strălucește pentru cei care au acasă tabletă”;
„Soarele strălucește pentru cei care au acasă laptop”;
„Soarele strălucește pentru cei care practică jocuri pe calculator”;
„Soarele strălucește pentru cei care au creat un program/secvență de program”; „Soarele
strălucește pentru cei care nu au greșit niciodată în elaborarea unui program/
algoritm”...
b) În urma jocului se pot formula și câteva concluzii.

II. REALIZAREA SENSULUI


3. Discuție dirijată. Priviți imaginile de mai jos pentru a răspunde la întrebări.
Care dintre greșeli/ consecințe pot fi reparate? Explicați.
Cum credeți, în care dintre situații este vorba despre un program
greșit? În ce situații trebuie elaborat un alt program? De ce?

2 / 11
4. Comunicarea subiectului lecției și a obiectivelor. Astăzi, ghidați de către
protagoniștii manualului și de către învățător, vei afla ce înseamnă să DEPANEZI un program
și cum se depanează el.

5. Explorarea informațiilor prezentate, observarea și reflecția.


a) Pentru a afla din ce cauză nu funcționează un program elaborat, elevilor li se propune
să citească/ să asculte recomandările lui Ștefan, BB-8 și a Anei (manual, pagina 54-56).

b) Activitate în grup. Stabiliți cu ajutorul săgeților explicațiile cuvintelor din prima


coloană.
Depanare succesiune de comenzi (instrucțiuni, indicații)
precise care trebuie executate într-o ordine anumită
Program instrucțiune care indică calculatorului ce operație
trebuie efectuată
Algoritm secvență de instrucțiuni, algoritmi, scriși într-un
limbaj înțeles de calculator
înlocuirea, adăugarea sau lichidarea unei/unor
Comandă instrucțiuni, astfel încât după relansare programul
să funcționeze corect.

c) Continuați ideile:
 A depana un program înseamnă…
 E nevoie dă depanăm un program atunci când…
 Pentru a depana programul e nevoie de…

d) Ordonați etapele ce triluiesc respectate pentru a depana un program.


Conectez instrucțiunile la program.
Exclud instrucțiunea greșită din program (trag instrucțiunea greșită în coșul de
gunoi).
Găsesc instrucțiunea greșită.
Execut programul.
Adaug instrucțiunea corectă.

3 / 11
III. REFLECȚIE

Prezentarea/ valorificarea experienței concrete. Elevilor li se vor propune câteva


sarcini, a căror realizare presupune a utiliza informațiile din manual.

Micii programatori. Elevilor li se solicită să aleagă unul dintre atelierele propuse


6.
pentru a realiza sarcina din acest atelier.
Atelier 1. Unește cu linii labirinturile din coloana stângă cu programele care le rezolvă, din
coloana dreaptă. (Anexa 4).
Atelier 2:. Identifică greșelile în algoritmul stabilit. Corectează-le ca să obții figura
din imagine. (Anexa 3)
Atelier 3: Identifică, în fiecare dintre situațiile propuse, erorile din program,
corectează-le, eliminând, înlocuind sau adăugând comenzi (Anexa 5).

7. Evaluare. Autoaprecierea, reflecția.


a) Elevilor li se propune să formuleze concluzii, redând anumite informații, impresii,
emoții, experiențe acumulate în cadrul modulului Educație digitală, relatând:
Cele mai curioase lucruri aflate la aceste
ore; Cele mai interesante informații aflate;
Un aspect încă neînțeles;
O curiozitate rămasă;
O întrebare;

b) Scrie/Numește:
 3 lucruri utile pe care le-ai învățat în cadrul modulului Educație digitală;
 2 lucruri interesante descoperite în cadrul acestui modul;
 1 lucru învățat la orele de Educație digitală pe care ai dori să-l practice/ exersezi în continuare.

4 / 11
Anexa 1

5 / 11
6 / 11
Anexa 2
Restabiliți cu ajutorul săgeților explicațiile cuvintelor din
prima coloană.

succesiune de comenzi
(instrucțiuni, indicații) precise
Depanare
care trebuie executate într-o
ordine anumită

instrucțiune care indică


Program calculatorului ce operație trebuie
efectuată

secvență de instrucțiuni,
Algoritm algoritmi, scriși într-un limbaj
înțeles de calculator

înlocuirea, adăugarea sau


lichidarea unei/unor instrucțiuni,
Comandă astfel încât după relansare
programul să funcționeze corect.

7 / 11
Anexa 3

8 / 11
Anexa 4

9 / 11
Anexa 5

10 / 11
11 / 11

S-ar putea să vă placă și