Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Director adjunct pentru instruire și educație


Celac Virgilia_________
Disciplina: Dezvoltare personală
Data:
Instituţia: Colegiul „ Mihai Eminescu”, Soroca
Anul I, grupa 18 , specialitatea: Turism
Calificarea: Agent de turism
Subiectul: Tulburările de nutriție. Obezitatea: atitudinea față de oamenii obezi. Bulimia. Anorexia.
Modalități de depășire și de prevenire.
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Durata: 45 minute
Profesor: Nosov Victoria
COMPETENŢE SPECIFICE (din programă):
1.1. Colectarea de informaţii utilizând surse variate în scopul documentării
1.2 Descrierea unor obiecte, fapte şi fenomene din lumea reală
3.1. Identificarea problemelor şi situaţiilor problemă din lumea înconjurătoare
3.3. Justificarea explicaţiilor şi soluţiilor la probleme şi situaţii problemă
5.1. Utilizarea TIC în culegerea informaţiilor şi datelor
5.2. Utilizarea TIC în prelucrarea şi prezentarea datelor
6.1. Exprimarea opiniilor critice şi pertinente în raport cu fenomenele şi procesele studiate
6.2. Evidenţierea relaţiilor de cauzalitate dintre fenomene, procese, obiecte ale lumii reale
7.1. Valorificarea experienţelor dobândite în asigurarea calităţii vieţii
7.3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea de probleme teoretice şi/sau practice în contexte diferite
Obiective operaţionale:
O1 să identifice factori care influenţează calitatea vieţii ;
O2 să identifice cele cinci categorii principale de alimente necesare pentru o dietă sănătoasă privind
definirea piramidei alimentare ;
O3 să alcătuiască ,, floarea sănătăţii’’ cu comportamente, sugestii necesare unei vieţi sănătoase;
O4 să dramatizeze prin joc de rol problemele cu care se confruntă mediul înconjurător;
O5 să identifice deprinderi care contribuie la menţinerea igienei mediului înconjurător.

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupe
TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev - profesor; elev-elev;
TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE : formativă, sumativă, orală
şi scrisă, individuală şi în grup, interevaluarea în cadrul grupului.
RESURSE:
a.) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristică, observaţia, explicaţia , expunerea ,
brainstorming, munca în grup, Ciorchinele, învăţarea prin descoperire,
problematizarea, modelarea.
b.) materiale : fişe de lucru, flipchart, marker, materiale power-point, videoproiector, fotografii cu
diverse alimente, polistiren, fişe de evaluare.
c.) temporale: 45 minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI RESURSE PROCEDURALE metode


De conţinut Metode şi
procedee
Evocarea Profesorul îi informează pe elevii cu privire la tema orei de Conversaţia
dirigenție și anunțarea invitatului la oră în calitatea doamnei euristică
profesoare X, specialitatea biologie și protecția mediului.
Profesorul anunţă tema şi obiectivele:
la sfârşitul acestei ore veţi putea identifica cele 5 categorii
principale de alimente necesare unei diete sănătoase,
elementele necesare unei vieţi sănătoase şi desigur propuneri
de soluţii pentru problemele mediului cauzate de poluare.
Se vor scrie la tabla data şi titlul lecţiei
Realizarea sensului Pentru a afla ce cunoştinţe au elevii despre o viaţă sănătoasă.
a) Prezentarea Se realizează un „brainstorming” cu elevii pornind de la Conversaţia
conţinutului ce urmează cuvântul viaţă sănătoasă. euristică
a fi predat
Ce este Alimentaţia La ce ne Brainstorming
foloseşte

Stil de viaţă
Cum
este Viaţă
sănătoasă

Rol pentru organism


Ciorchinele
Elevii sunt puşi în situaţia de a răspunde la întrebări pe baza
cunoştinţelor asimilate anterior. Notează răspunsurile în caiet

a. Se prezintă la videoproiector un material în ppt. privind


principiile de bază alimentare şi evoluţia piramidei
alimentare sănătoase, eticheta - cartea de vizită a
alimentelor, respectiv motivaţia protecţiei mediului
înconjurător.
Se atrage atentia la bolile influientate de catre o alimentare
nesanatoasa precum: Obezitatea,atitudinea față de oamenii
obezi. Bulimia. Anorexia.
b. Se cere elevilor gruparea în 3 echipe (elevii primesc buline
roşii, galbene şi verzi)

Grupa I
Sarcina de învăţare: Definirea ,,PIRAMIDEI ALIMENTARE’’
Mod de lucru:
- elevii completează fişa ,,Ce alimente mănânc?’’, raportându-
se la meniul lor zilnic. Anexa 1.
b) organizarea - elevii identifică, selectează şi aşează corect imagini foto de
pentru activitatea pe alimente sănătoase în piramida alimentelor pe cinci nivele
grupe conform unei diete sănătoase folosind un panou din polistiren;
- Se ataşează fişele elevilor pe panou lângă piramida alimentară
şi se verifică împreună în ce măsură se respectă regulile unei
alimentaţii echilibrate folosind Anexa 2 - Ghidul unei
alimentaţii corecte.
Grupa II
Sarcina de învăţare: Ce înseamnă o persoană sănătoasă?
Mod de lucru:
- Elevii primesc cartonaşe colorate sub formă de petale pe care
le vor aşeza în ,,floarea sănătăţii’’. Pe aceste ,,petale’’ elevii
notează sfaturi, sugestii, identifică comportamente pentru
dezvoltarea şi menţinerea unui organism sănătos.
- Se verifică împreună cu elevii ,,floarea sănătăţii’’ cu lista ,,
Ce înseamnă o persoană sănătoasă’’- Anexa 3, în faţa clasei.

Grupa III
Sarcina de învăţare: Iubeşte mediul, iubeşte viaţa!
Mod de lucru:
- Joc de rol ,, Iubeşte viaţa’’
- Elevii identifică şi notează deprinderile care contribuie la
menţinerea igienei vieţii şi a Mediului.
- Se verifică în faţa clasei cu ,,Atitudini despre Mediu’’, Anexa
4

Reflexia Analiza cazurilor de obezitate, bulimie, anorexie și a Problematizare


modalităților de diminuare ale acestora;
OBEZITÁTE s. f. Creștere exagerată a greutății corporale ca Investigaţia
urmare a acumulării de grăsime în țesutul subcutanat și în jurul Explicaţia
viscerelor. – Din fr. obésité.
BULIMÍE s. f. Stare patologică manifestată prin foame Expunerea
excesivă, continuă. – Din fr. boulimie.
ANOREXÍE s. f. Lipsă a poftei de mâncare întâlnită în multe
boli febrile, digestive, cronice etc; inapetență. ◊ Anorexie
mintală = repulsie față de alimente, însoțită de pierderea totală
a poftei de mâncare. – Din fr. anorexie.
Extensiunea În încheierea activităţii se fac aprecieri, se poartă discuţii.
FIŞE DE ÎNVĂŢARE
,,Alimentaţia sănătoasă şi mediul’’
Grupa nr. 1 - ,,Mănânci sănătos eşti voios’’
Fişa de învăţare – ,,Definirea piramidei alimentare’’

I. Completează fişa individuală ,, Ce alimente mănânc?’’


1. Identificaţi și selectaţi din plicul primit produsele sub formă de imagini conform unei diete
sănătoase
2. Așezați și lipiți în piramida alimentelor produsele sub formă de imaginipe nivele conform
unei diete sănătoase

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
,,Alimentaţia şi mediul’’
Grupa nr. 2 - ,,Floarea sănătăţii’’
Fişa de învăţare - ,,Ce înseamnă o persoană sănătoasă ?’’

3. Notează sfaturi, sugestii şi comportamente pe cartonaşele în formă de petale şi aşezaţi-le


în ,,floarea sănătăţii’’.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
,,Alimentaţia şi mediul’’
Grupa nr. 3 - ,,Consiliul ecologiștilor’’
Fişă de învăţare - ,,Iubeşte mediul, iubeşte Viaţa’

1. Realizaţi un proces în ,,Consiliul ecologiștilor’’ în care veţi juca rolul:


 unor elemente din ecosistemul nostru;
 de reprezentanţi ai autorităţii locale, ai comunităţii, ai poliţiei;
 de judecător ce mediază procesul.
2. Notaţi pe cartonaşele colorate în formă de flori, deprinderi care contribuie la menţinerea
igienei mediului înconjurător.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Se cere elevilor grupei a treia, următoarele:


Grupa III
Sarcina de învăţare: Iubeşte mediul, iubeşte viaţa!
Mod de lucru:
- Joc de rol ,, Iubeşte viaţa’’
- Elevii identifică şi notează deprinderile care contribuie la menţinerea igienei vieţii şi a Mediului.
- Se verifică în faţa clasei cu ,,Atitudini despre Mediu’’, Anexa 4
Procesare: A cui este responsabilitatea de a imbunătăţi mediul?

 Liderul grupului prezintă în faţa tuturor elevilor deprinderile identificate;


 Analizarea tuturor deprinderilor
Anexa 1. Ce alimente mănânc? Te raportezi la meniul tău zilnic.

Alimente mic dejun prânz cina gustări număr total


Fructe şi legume
Pâine şi cereale
Lapte
Carne
Altele
Anexa 2.

Ghidul unei alimentaţii corecte

1. Mâncaţi alimente variate


2. Menţineţi-vă greutatea în limite normale
3. Alegeţi un regim alimentar cu multe fructe, legume şi produse cerealiere
4. Alegeţi un regim sărac în grăsimi, saturate şi colesterol
5. Folosiţi produse zaharoase în cantităţi moderate
6. Folosiţi sarea în cantităţi moderate
Pentru a avea un regim alimentar echilibrat zilnic aveţi nevoie de următoarele porţii:

Fructe şi legume: 5
Pâine şi cereale: 5 sau mai multe porţii
Lapte: 3
Carne: 2

Anexa 3.

Ce înseamnă o persoană sănătoasă?

Alege cel puţin 6 afirmaţii pe care le consideraţi cele mai importante calităţi necesare unei persoane
pentru a fi sănătoase.

O persoană sănătoasă este:


 Face regulat exerciţii fizice
 Trăieşte într-un mediu curat
 Evită fumatul, alcoolul şi drogurile
 Are un ten frumos
 Evită mâncarea cu prea mulţi aditivi alimentari
 Mănâncă regulat şi NU SNACK-uri
 Are o siluetă frumoasă
 Nu ia medicamente
 Poate fugi după autobuz fără să i se taie respiraţia
 Merge în excursii în aer liber
 Are o casă confortabilă
 Are o imagine bună despre sine
 Respectă şi are deprinderi igienice
 Evită consumul de dulciuri
 Are o credinţă care o ajută în viaţă
 Combate excesele alimentare
 Se prezintă regulat la medic
 Nu pare deprimată niciodată
 Iese bine din orice situaţie
 Îşi face uşor prieteni
Anexa 4.
,,Atitudini faţă de Mediu’’

1. Existenţa staţiei de epurare a apei – curăţă apele industriale, menajere de poluanţi cu microorganisme, cu
dezinfectanţi (NH3, Cl);
2. Depozitarea gunoiului menajer interzis pe diguri deoarece are efecte distrugătoare asupra ecosistemelor
acvatice şi a calităţii apei;
3.Interzicerea deversării apelor industriale şi menajere în râuri, lacuri, etc.
4. Conservarea biodiversităţii privind echilibrul ecologic.
5. Reglementarea pescuitului numai în anumite perioade ale anului
6. Interzicerea braconajului în perioadele interzise
7. Interzisă folosirea bărcilor cu motor şi a echipamentelor de recreaţie care ar putea duce la declinul
populaţiei de peşti
8. Plantări şi reînverziri în locurile defrişate
9. Ecologizarea mediului de elevi şi de comunitate
10. Interzicerea aruncării peturilor în apă
11. Promovarea unui turism ecologic
12. Cooperarea pe plan local, naţional privind protecţia biodiversităţii de acţiunile antropice.

S-ar putea să vă placă și