Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Șef de catedră: ______________Ostapovici Olga


Data: 10.10.2022
Disciplina: Dezvoltare personală
Instituţia: Colegiul „ Mihai Eminescu”, Soroca
Anul I, grupa 18 , specialitatea: Turism
Calificarea: Agent de turism
Tema: Idealul vieții: viziuni și strategii de realizare. Idealul în viața personal și profesională. Rolul
modelelor. Modalități de atingere a idealului: posibilități și limite.
Durata: 45 minute
Profesor: Nosov Victoria

COMPETENȚĂ SPECIFICĂ: Manifestarea unui comportament pro-activ, axat pe integritate și


gestionare eficientă a resurselor, orientat spre sporirea calității vieții.
UNITATE DE COMPETENTA:
2.1. Analiza oportunităților și beneficiilor unei persoane integre, din perspectiva relaționării cu mediul său
de viață;

OBIECTIVE
Elevii trebuie:

O1.să conştientizeze importanţa idealului pentru traiectoria vieţii lor personale;


O2.să-şi propună idealuri etice superioare şi de perfecţionare sub raport moral-caracterial.

MODULUL: Autocunoaştere si dezvoltare personală


METODE: convorbirea etică, exemplul,studiul de caz
MATERIALE FOLOSITE: Dicţionar explicativ, Dicţionar Universal de nume proprii, Colecţie de reflecţii si
maxime
Desfăşurarea activităţii:
Etape Tim Strategii Activitatea profesorului Activitatea
le p didactic elevului
lecţiei e
I.Evo 1m Minidisc -Se pregăteşte clasa pentru desfăşurarea activităţii. Se pregătesc
care 5m uţia ● Elevii pot răspunde în scris la întrebările: pentru
1.Mo -Ce se înţelege prin ideal de viaţă? desfăşurarea
ment 3m Analiza -Cu cine ai dori să semeni în viaţă şi de ce? orei.Pregătesc
organ Joc ● Să alcătuiască un scurt eseu cu tema “Cum mă văd materialele
izator didactic peste zece ani?” realizate acasă în
ic 3m ”Linia Să caute în dicţionar sensul termenilor: aspiraţie, ideal, grup
2.Ana valorilor etic, toleranţă, competenţă etc. -Analizează itemii
liza ” ● Să găsească maxime si aforisme referitoare la ideal. -Notează în caiete
evalu (Lucrările elevilor vor fi citite din timp de diriginte, care
ării Braistor va selecta răspunsurile cele mai semnificative, şi le va
ming folosi cu tact şi discreţie pe parcursul dezbaterii.)

II.Re 1m Expuner Este anunţată noua unitate de învăţare,subiectul şi Notează


alizar ea obiectivele lecţiei. subiectul lecţiei în
ea 20m -Cu ajutorul dicţionarului se explică noţiunea de caiete.
sensu GPP „Ideal ” -Notează
lui. -Elevii sunt repartizaţi în grupe a cîte 5-6 persoane în caiet definiţia
1.Pre .În cadrul grupelor formate vori vor realiza sarcinile: -Reapartizaţi în
zentar CONŢINUTUL DE IDEI PROPUSE PENTRU grupe vor realiza
ea DEZBATERE: sarcinile
noulu “ Nu există înălţimi de neatins, propuse.
i ci numai aripi prea scurte.”
subie (Giovanni Papini) Discuţia
ct. 1.Ce se înţelege prin ideal de viaţă? poate debuta cu
2.Pre relevarea
darea Concluzia dirigintelui: Modul în care omul aspiră, doreşte preocupărilor
noulu să-şi trăiască viaţa , un model mental de conduită( de a fi, pentru viitor a
i de a munci, de a se comporta) pe care isi propune sa-l adolescenţilor; ei
conţin urmeze toate acestea constituie preocupari pentru un încep să se întrebe
ut. ideal. ce vor să devină,
Metaforic, idealul a fost comparat cu un “far”, cu “o cum ar dori să fie
busolă”, cu “o stea polară” de către elevi (se pot da ca oameni, cu
exemple din lucrările elevilor). cine ar dori să
Se explică elevilor că idealul de viaţă are mai multe semene etc. Cu
aspecte: alte cuvinte încep
-idealul profesional(ce voi fi, ce profesiune voi avea, cum să-şi schiţeze un
o voi realiza); ideal de viaţă.
-idealul moral sau etic(cum voi fi ca om, cum mă voi
comporta cu ceilalţi);
-idealul afectiv (privind familia);
-idealul material.
Dirigintele va sublinia faptul că la varsta lor elevii trebuie
să-şi contureze în special idealul profesional şi cel etic.
2. De ce este important să ne propunem un ideal?
Interventia dirigintelui:
Omul nu poate trăi la întamplare, fără un ideal. El îşi
anticipează viitorul, îl gandeşte, îl proiectează în minte şi
aceasta îl ajută să lupte, să acţioneze, să muncească
pentru realizarea lui.
Pentru susţinerea acestor idei se pot comenta reflecţiile
următoare:
“Unii trăiesc fără nici un ideal, fără nici o ţintă; trec prin
viaăa ca nişte fire de paie pe un râu. Nu merg ei, ci
curentul îi duce.” (Seneca)
“Nu pentru şcoală ci pentru viaţă învăţăm.” (Seneca)
“E înălţător să-ţi alegi un ţel, şi apoi trecând prin foc, să
ajungi la el.” (Ibsen)
“Viaţa omului numai atunci este preţioasă când urmăreşte
un ideal.” (Rebreanu)
“Mă simt fericit ori de câte ori reuşesc să mă ridic
deasupra unui obstacol.” (Bethoven)
“Numai cel ce luptă câştigă.” (Saint-Just)
Dirigintele poate concretiza ideea forţei mobilizatoare a
idealului cu exemple cunoscute de elevi din istorie,
literatură, ştiintă, cultura românească.
3. După ce criterii ne orientăm în stabilirea
idealurilor?
Idealul moral este
Să ne propunem idealuri profesionale realiste, în acord cel mai
cu necesităţile sociale şi cu aptitudinile şi nivelul de important , el
pregătire . influenţându-le pe
            De aceea este foarte important să nu visăm undeva toate
prea sus, ca mai apoi să fim dezamăgiţi de eşecul nostru celelalte( determi
şi cel mai important să gândim pozitiv. În viaţă nu se nă atitudinea faţă
întâmplă mereu aşa cum plănuim şi de multe ori ne lovim de muncă, de
de obstacole, iar pentru a face faţă este nevoie de un profesiune, modul
psihic sănătos. cum vom agonisi
bunăstarea
Prin dialog şi exemple adecvate, din realitate, din mass- materială).
media, se demonstrează elevilor că valoarea omului nu Deci să ne
depinde de: titlu, funcţie, nivelul calificării sau al stării propunem
materiale ci de modul cum înţelege el să muncească, de idealuri morale
dăruirea cu care îşi exercită profesia, de calităţile lui de generoase “să nu
om. facem umbră
pământului
4.Este uşor drumul înfăptuirii idealului? degeaba”
urmărind doar
Nu este suficient să ne făurim idealuri ci trebuie să ne scopuri meschine.
străduim să le şi realizăm;
Discuţiile vor evidenţia munca, învăţătura temeinică,
lupta cu obstacolele şi dificultăţile apaăute, descurajarea,
teama, neincrederea, tentatiile de tot felul.
Este important să ne cunoaştem forţele, slăbiciunile şi să
ne propunem ţeluri realizabile pentru posibilităţile
noastre. Să discernem între iluzie şi realitate.
Dirigintele subliniază importanţa alegerii unor modele
demne de urmat !!!
III.R 8m Discuţia Va atrage atentia elevilor să nu confunde popularitatea , Participă
eflecţ euristică notorietatea unei persoane (din lumea muzicii, a sportului în cadrul discuţiei
ii. etc. ) cu valoarea ei socială si morală. răspunzînd la
1.Con 1m Trebuie să-i facem pe elevi să înţeleagă faptul că sute de întrebările
solida expunere persoane anonime, nu se bucură de popularitate, dar propuse.
rea a merită cel puţin tot atata stimă si admiraţie pentru viaţa, -Notează
cunoş munca , cinstea, demnitatea lor (exemple concrete). tema
tinţel
or. CONCLUZII:

-idealul este o expresie a năzuinţei omului spre


perfecţiune;
Exten -se clădeşte prin autocunoaştere, autoexigenţă, prin
siune discernămant şi receptivitate la sfaturile şi influenţele
a bune.

Dorinţa de a fi folositor celor din jurul nostru trebuie să


ne călăuzească în întreaga viaţă pentru că: “Omul cel mai
fericit este acela care face fericiţi pe cat mai mulţi
oameni.”
Minieseu: Idealul vieții: capriciu personal sau
necesitate vitală?

S-ar putea să vă placă și