Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunator: prof. Emanuela Cojocaru


Clasa : a X-a
Tema: Conduita psihosociala. Imaginea de sine si preceptia ei sociala
Tipul lectiei : predare-invatare
Competente generale : Utilizarea conceptelor specifice psihologiei pentru cunoasterea si explicarea unor fapte , evenimente, procese
din viata reala
Competente specifice : La sfarsitul lectiei , elevii vor fi capabili :
1. sa defineasca psihologia sociala ;
2. sa defineasca conceptul de imagine de sine ;
3. sa explice cu cuvinte proprii componenta imaginii de sine ;
4. sa identifice etapele de formare a imaginii de sine ;
5. sa delimiteze termenul de perceptie sociala ;
6. sa evidentieze rolul perceptiei sociale in formarea imaginii de sine .
Metode si procedee : conversatia euristica ; invatarea prin descoperire ; explicatia ; exemplificarea.
Forme de organizare a activitatii elevilor : activitate frontala
Mijloace de invatamant : manualul , fisa cu citate pentru recunoasterea imaginii de sine pozitiva sau depreciativa.
Material bibliografic :
 Stefanescu D, Balan E, Stefan C- « Psihologie-manual pentru clasa a X-a », Ed. Humanitas Educational , 2006
 Radu I. (coordonator)-« Psihologie sociala », Ed.ExeS.R.L., 1994
 Andre C, Lelord F-« Cum sa te iubesti pe tine pentru a te intelege mai bine cu ceilalti »,Ed.Trei, 2003
 Lemeni G, Miclea M (coordonatori)-« Consiliere si orientare-ghid de educatie pentru cariera », Ed.ASCR,2004
DESFASURAREA ACTIVITATII :

1. Captarea atentiei :
Pentru a le capta atentia, profesorul le citeste elevilor un fragment literar care ilustreaza influienta mediului social , a celorlalti asupra
persoanei. (Anexa-A) . De aici intelegem ca psihologia individuala nu poate fi separata de psihologia relatiilor cu altii.
2. Anuntarea subiectului si a obiectivelor lectiei :
Profesorul va prezenta elevilor planul lectiei , pentru ca acestia sa poata urmari desfasurarea ei :
1.Definitia psihologiei sociale
2.Definitia imaginii de sine
3.Formarea imaginii de sine
4.Perceptia sociala asupra imaginii de sine
3. Dirijarea invatarii :
1.Definitia psihologiei sociale :Psihologia sociala studiaza interactiunea umana.Ea se ocupa cu studiul unor teme precum : constructia
sociala a eului, relatiile dintre indivizi, grupurile si comunicarea in cadrul grupurilor, comportamentul prosocial si antisocial,
atitudinea si schimbarea atitudinii , etc.
Primul experiment de psihologie sociala prezinta similitudine cu definirea psihologiei sociale si a fost realizat de Norman
Triplett in 1897.El a pornit de la ipoteza ca prezenta celorlalti influienteaza pozitiv performanta unui subiect. A dat unor copii sarcina
de a rula cat de repede pot o mulineta atasata unei tije asemanatoare unei undite. Subiectii au efectuat 6 incercari : 3 singuri, 3 in
prezenta altora. Concluzia a confirmat ipoteza.
2.Definitia imaginii de sine : Imaginea de sine este reprezentarea mentala a propriei persoane, o structura organizata de cunostinte
despre sine (‘cine sunt eu’, ‘ce pot face eu’).
Profesorul solicita elevii sa raspunda la intrebarea « Cine sunt eu ? ».Raspunsurile vor fi notate pe tabla. Pornind de la aceste
raspunsuri, se vor delimita componentele imaginii de sine :
-imaginea corporala proprie si posesiunile persoanei (imbracaminte, casa, colectie de timbre)- eul fizic ;
-relationare sociala si autoexpresie (modul in care ma fac cunoscut celorlalti)-eul social ;
-valori, aspiratii, aptitudini-eul spiritual.
3.Formarea imaginii de sine : Formarea imaginii de sine parcurge urmatoarele etape :
-construirea eului, a imaginii subiective despre propria persoana, cu ceea ce consideram ca ne este caracteristic. In aceasta etapa are
loc aprecierea proprie asupra imaginii de sine (ne place / nu ne place ceea ce credem despre noi insine ca suntem).Ea depinde de
personalitatea individului ( Doua surori gemene au aceleasi trasaturi fizice , dar una se considera frumoasa , iar cealalta e nemultumita
de infatisarea ei. Acest lucru va influenta atitudinile fata de propria persoana si fata de ceilalti. Prima va avea o gandire pozitiva,
nevoia de a se remarca ; cealalta va manifesta mai putina siguranta in relationare, eventual se va izola.)
-constientizarea judecatilor facute de celalalt asupra propriei persoane care pot sau nu sa coincida cu imaginea construita de noi
insine. Si aceste judecati pot influenta imaginea de sine. ( Daca spunem cuiva in mod repetat ‘Esti frumoasa’ aceasta va ajunge sa
creada acest lucru. Daca exista si fapte care sa sustina aceasta idee –ex. concursuri de frumusete- se va transforma in convingere de
nezdruncinat.)
Elevii vor citi experimentul de la pag 112 ,care demonstreaza influenta celorlalti asupra formarii imaginii de sine.
-raportarea imaginii proprii la judecata celuilalt .Aceasta apreciere poate determina sentimente pozitive sau negative , de multumire
sau nemultumire.Suntem influentati de grupurile in care traim :grupuri primare( familie, colegi de clasa, prieteni) sau secundare( elevii
din acelasi liceu). Cele doua tipuri de grupuri influenteaza diferit formarea imaginii de sine.Ele contribuie la socializarea individului.
In formarea imaginii de sine un rol important il are compararea sociala.( Teoria compararii sociale : ne comparam cu persoane care ne
seamana. Ex : un adolescent cu un alt adolescent)
4.Perceptia sociala asupra imaginii de sine Perceptia sociala as. imaginii de sine se refera la ceea ce gandesc ceilalti despre noi ( cum
aratam, ne comportam, suntem).Ea trebuie analizata din 2 perspective : al celuilalt despre eu (ca reper pasiv sau activ) si al eului
despre parerea celuilalt ( influenta parerii celuilalt asupra eului depinde de : gradul de dependenta, categoria profesionala, nivelul de
educatie, categoria profesionala).
4. Obtinerea performantei :
Se solicita elevilor sa raspunda la urmatoarele intrebari :(vezi Anexa-B)
1. Cum explicati urmatoarele definitii ale psihologiei sociale ? Care sunt asemanarile si deosebirile dintre ele ?
2. Ce este imaginea de sine ?
3. In vorbirea curenta se spune ‘haina face pe om’. De ce ?
4. Cum se construieste imaginea de sine ?
5. Apreciati ce fel de imagine de sine(pozitiva/negativa) au persoanele care afirma....
6. Ce semnificatie are enuntul ‘Imaginea de sine este cheia pentru o viata mai buna.’ ?
7. Cum contribuie punctul de vedere al celorlalti la constructia imaginii de sine ?
5. Asigurarea feed-backului :
Raspunsurile elevilor la aceste intrebari vor indica gradul de intelegere a noilor cunostinte . Daca intampina dificultati ,
profesorul va reveni cu explicatii suplimentare.
6. Asigurarea retentiei si transferului :
Se vor completa impreuna cu elevii ideile principale ale lectiei notate pe tabla (planul lectiei).
ANEXA-A

« Individualismul e moderat de privirea vecinului sau de ochii ulitei, care te vede cand pleci de acasa si cand te intorci ... Toata lumea
stie cum iti cresti copiii , cum te porti cu parintii , cum iti iubesti nevasta. Caracterul devine mai ferm .... ceilalti iti corecteaza pasii
prin simpla existenta colectiva. » M. Preda

ANEXA-B exercitii

 Cum explicati urmatoarele definitii ale psihologiei sociale ? Care sunt asemanarile si deosebirile dintre ele ?

Psihologia sociala consta in incercarea de a intelege si explica in ce mod gandurile, sentimentele si


comportamentele individuale sunt influentate de prezenta imaginara, implicita sau explicita , a celorlalti.
GORDON ALLPORT

Psihologia sociala este domeniul cercetarii stiintifice care studiaza modul in care comportamentele, sentimentele
sau gandurile unei persoane sunt influentate sau determinate de comportamente sau caracteristici ale celorlalti.
R.BARON, D.BYRNE

 Ce este imaginea de sine ?

 In vorbirea curenta se spune ‘haina face pe om’. De ce ?

 Cum se construieste imaginea de sine ?

 Apreciati ce fel de imagine de sine(pozitiva/negativa) au persoanele care afirma :

« Nu cunosc pe cineva mai inutil si mai inutilizabil de cat mine. » (E. Cioran)
« Ei, cititorii sa asculte confesiunile mele, sa geama la josniciile mele, sa roseasca la mizeriile mele. » (J.J.Rousseau)
« Cred in Dumnezeu si in mine. » (Napoleon)
Anecdota: “ Stekel se scuza la Freud pentru descoperirile sale , cu o oarecare modestie:
-Un pitic cocotat pe umerii unui urias poate vedea mai departe decat uriasul insusi.
Freud replica ironic :
-Poate ca asa este,dar nu atunci cand este vorba de un paduche de pe capul unui astronom »

 Ce semnificatie are enuntul ‘Imaginea de sine este cheia pentru o viata mai buna.’ ?

 Cum contribuie punctul de vedere al celorlalti la constructia imaginii de sine ?

S-ar putea să vă placă și