Sunteți pe pagina 1din 6

MINISTERUL EDUCAŢIEI, CULTURII ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

CENTRUL DE EXCELENȚĂ ÎN ENERGETICĂ ȘI ELECTRONICĂ

Aprobat
Director adjunct pentru educație
Mariana Barladean ____________

“___” __________2018

PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE EXTRACURICULARĂ

Disciplina: Ora de dirigenție


Subiectul: „Nevoia de-a supravieţui şi nevoile spirituale.”

Coordonat Elaborat
Șef catedră dirigenție Țarălungă Iurie, profesor discipline de specialitate
Aurelia Berdiev_____________ Grad didactic întîi
Chișinău, 2018
PROIECT DIDACTIC

Instituţia: Centrul de Excelență în Energetică și Electronică


Disciplina: Dirigenţie
Capitolul: Cultura dorinţelor. Omul – fiinţă socială.
Grupa AT0116
Data 05.03.18
Subiectul: „Nevoia de-a supravieţui şi nevoile spirituale.”
Timpul: 45min

Competenţe specifice:
• compararea situaţiilor din viaţa reală cu cele ideale;
• analiza diferitor comportamente şi modele de personalitate;
• realizarea unor relaţii interpersonale bazate pe normele morale, atitudini deschise şi comportament
empatic;

Obiective operaţionale:
O1 să recunoască nevoile omului de a supravieţui ,într-o societate contradictorie;
O2 să definească nevoile spirituale ale omului, axate pe valorile morale;
O3 să numească aspecte din viaţa personală în raport cu noţiunile discutate;
O4 să analizeze exemple de bune practici, demnitate şi curaj întru promovarea valorilor personale;
O5 să distingă valori esenţiale ale vieţii în exemplele oferite;
O6 să perpetueze eforturile profesorilor/părinţilor/colegilor întru asigurarea formării unei
personalităţi integre;
O7 să conştientizeze importanţa valorilor morale pentru o viaţă decentă,demnă a tinerilor de azi.
Strategii didactice şi resurse educaţionale: Dezbatere, discuţie dirijată,problematizare, analiza surselor
vizuale, exerciţii creatoare, argumentul, activitate în grup, în perechi. Proiect didactic,
înregistrări audio, video, citate, aforisme, fişe de lucru, PC.

I. Evocare:
Se propune elevilor ,,cuvinte-chee.”
Se cere fiecărui elev să citească afirmaţia şi să argumenteze dacă se potriveşte sau nu experienţelor
personale trăite.

Motto:,,Doamne Dumnezeule...
Ce putem noi azi vedea
Pe feţele din jur?
Îngrijorare,
Tristeţe,
Furie,
Resemnare,
Prostie,
Demenţă,
Cînd omul se zbate zi şi noapte,
Luptînd
Pentru supravieţuire,
Sufletul se retrage,
Amuţeşte,
Înţepeneşte.”
(I.Druţă)
Se anunţă subiectul orei:
„Nevoia de-a supravieţui şi nevoile spirituale.”
II. Realizarea sensului:
Organizez grupuri de lucru.
Se propune grupurilor în baza unui studiu de caz să analizeze situația „nevoia de a supravețui ”avînd ca
repere noțiunile de nevoi:
- materiale
- fiziologice
- valori morale
- relații interpersonale

Se oferă sarcini de lucru:


1. Scrieţi definiţia din dicţionar a acestui cuvînt/.
2. Ce asociații vă trezete acest cuvînt?
3. Imaginaţi-vă că sunteţi autorii unui Dicţionar de simboluri. Doriţi să introduceţi acest cuvînt în
dicţionar. Ce veţi scrie?

Cuvîntul Scrieţi definiţia din Ce asociații vă trezete acest Imaginaţi-vă că sunteţi autorii unui
dicţionar a acestui cuvînt? Dicţionar de simboluri. Doriţi să
cuvînt. introduceţi acest cuvînt în dicţionar. Ce
veţi scrie la semnificaţiile acestuia.

După anumite secvenţe ale discuţiei, se propun spre vizionare fragmente de film.
Elevii vor formula mesajul transmis de film / impresii personale.
Se prezintă elevilor piramida nevoilor după Maslow.
Se discută despre:
1. viață
2. familie
3. emoție
4. valori
5. apropiați
(se vizionează fragmentul de film) timp: 4.45 – 7.30) (se poate de propus şi în engleza, rusă,etc.)

https://www.youtube.com/watch?v=Lq3D4oPtEYs (se discută despre semnificaţia faptelor, a


vorbelor, a timpului,…)
1. relații
(se vizionează fragmentul de film – Lecții pentru viață 3)
https://www.youtube.com/watch?v=WJlCXwF_efE
Se concluzionează!!!

III. Reflecţie:
Se propune elevilor:

https://www.youtube.com/watch?v=R9CD7uj2TL0

Întrebare pentru final: obiective pentru colectivul grupei:


Se vizionează fragmentul„Pentru fii și fiice”

S-ar putea să vă placă și