Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC CLASA: a V a Planificarea carierei - Caleidoscopul meseriilor

PROIECT DIDACTIC
DATA:

SCOALA Gimnaziul-grădinișă ,,Constantin Stere” s. Chircani

CLASA: a V a

COMPONENTA: Planificarea carierei

TEMA ACTIVITATII: Caleidoscopul meseriilor

OBIECTIV CADRU: Dobandirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei

VALORI SI ATITUDINI

Motivatie si flexibilitate in elaborarea traseului educational si profesional


Responsabilitate si ambitie pentru decizii si actiuni privind cariera

OBIECTIVE DE REFERINTA

Sa prezinte sarcinile si responsabilitatile asumate in meseria preferata

Sa compare ocupatii traditionale si non-traditionale

OBIECTIVE OPERATIONALE:La sfarsitul activitatii elevii trebuie:

O 1. sa interpreteze un text dat;

O 2. sa explice termeni noi din domeniul profesional;

O 3. sa prezinte cat mai multe meserii si sa le clasifice pe domenii de activitate;

O 4. sa evalueze profesiile descoperite dupa un criteriu dat;

O 5. sa gaseasca solutii la o problema noua legata de profesie;


STRATEGII DE REALIZARE

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, dezbaterea,  brainstorming, ex. joc, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbala.

MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fise de lucru, chestionare, markere, hartie colorata, saculet,zaruri,imagini.

PRODUSELE ACTIVITATII: afise, planse, fise de lucru.

BIBLIOGRAFIE CONSULTATA

Noi repere privind activitatea educativa, ghid metodologic , Bucuresti, 2002

Ghica, V Un posibil manual de dirigentie, Galati, 1998

Covey, S Eficienta in 7 trepte sau Un abecedar al intelepciunii , Bucuresti, 1998


Ghidul carierei mele, educatia 2000 +, Bucuresti, 2002
NR. ETAPELE OB. CONTINULTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI STRATEGIA DIDACTICA
LECTIEI
CRT. DOZARE OP. ACTIVITATEA PROPUNATOAREI ACTIVITATEA METODE SI FORME DE RESURSE Caietul
ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZARE MATERIALE elevului,
1. Moment Se consemneaza absentele. ∙ Raspund la intrebari. conversatia frontal orientare
si
organizatoric
consiliere
Verifica existenta resurselor
(1 minut) materiale.
2. Motivarea "Indrazneste sa devii ceea ce ∙ Elevii citesc cu atentie conversatia frontal Fisa text
elevilor: esti. Exista posibilitati minunate in textele si incearca o
fiecare fiinta. Sa stii sa spui mereu posibila comentare a dezbatere individual Flipchart
- sensibiliza- fara incetare:"Nu depinde decat de acestora.
mine". frontal
rea elevilor
(Andre Gide)
- captarea
atentiei "Viata omului este pretioasa numai
atunci cand urmareste un ideal"
(5 minute)
(Liviu Rebreanu)

Decizie si dezvoltare personala

Fiecare om isi intelege cel mai bine


propria existenta.

Pe parcursul vietii, evenimentele cu


care ne confruntam ne pun in situatia
de "a alege", de cele mai multe ori,
dintre mai multe alternative.

In timp, se formeaza "capacitatea de


a lua decizii", trasatura care
defineste personalitatea.
3. Anuntarea Se noteaza titlul noii lectii: ∙ Elevii asculta cu atentie expunerea individual Tabla
temei si si noteaza tema in caiete
"Caleidoscopul meseriilor" flilpchart
comunicarea
obiectivelor sunt precizate obiectivele
lectiei operationale.

(2 minute)
4. Desfasurarea explicarea titlului lectiei ∙ Elevii se implica activ in conversatia frontal Flipchart
vocational , Educatia 2000 +, Bucuresti , 2000

Chestionar - Orientare profesionala

ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE

Este bine sa iei cateva decizii importante cu privire la viitorul tau. Aceste decizii iti vor influenta intr-un mod hotarator alegerea profesiunii si construirea carierei
tale. Sunt intrebari la care ar trebui sa reflectezi indelung si sa gasesti raspunsul potrivit. Cu alte cuvinte, viata ta depinde de modul constient si hotarat in care vei
sti sa optezi.

1.Ce doresc sa fac in viata?..

2. Care este meseria pe care vreau sa o imbratisez?.


3. Cum trebuie sa ma pregatesc pentru a reusi ?

4. Care sunt calitatile necesare pentru a avea meseria dorita?

5. Cine ma poate sprijini in indeplinirea aspiratiilor mele?

DATA COMPLETARII.

NUMELE ELEVULUI..

SCOALA..

CLASA..

DIRIGINT

S-ar putea să vă placă și