Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Starea de bine
Profesor:Curjos Diana
Clasa : a V-a
Disciplina : Dezvoltare Personală
Subiectul lecției:Starea de bine

Obiectiv de referință:
-starea de bine a elevilor dezvoltă o stare de bine a profesorului

Obiective specifice:

1. Să definească noțiunea de stare și bine.


2. Să remarce la ce ne ajută starea de bine atât a profesorului cât și a elevului
3. Să descopere starea sa actuală.
4. Să-și exprime opinia în privința stării de bine
5. Să poată descoperi acele momente cânt fiecare din noi are o stare de bine
6. Să creeze orarul propriei stări de bine
7. Să adopte o decizie cât mai bună pentru a se simți bine atât la școală cât și
acasă.

Strategia didactică:

A. Forma de organizare: Frontală, individuală, în grup.


B. Resurse:
-temportale:45 min
-procedurale: definiții, discuții,prezentare PPT, dezbatere, observații, expunere,
lucru în grup,lucru pe planșe, moment surpriză.
-materiale necesare:calculator,lipici, bilețele care se
lipesc,calculator,proiector,marchere,foi albe, ect.

Moment organizatoric: aranjarea clasei și asigurarea climatului socio-afectiv


necesar desfășurării lecției- 2min
Mottoul lecției:,,

Starea de bine a elevilor începe cu starea


de bine a profesorilor˝
O scurtă discuție despre cum ne simțim azi la lecție.
Activitatea 1. Când spunem stare de bine, la ce ne gândim?10-15 min

-elevii fiecare pe rând răspund la întrebarea profesorului,exprimând starea lor de


bine și ce îi face fericiți.
-elevii se gândesc cum ar fi ei daca mereu la școală vor veni supărați.
-cum ar fi dacă profesorul cu care au lecții ar fi mereu într-o stare nu prea bună.
-ce ar putea să afecteze starea de bine a elevilor?
-fiecare elev își expune individual părerea sa.
După ce toți elevii au răspuns, profesorul face o concluzie la cele auzite și încearca
să le aducă la cunoștință ca starea fiecărui din noi depinde atât din cercul de
prieteni din care face cât și din starea sa pe care a pornito de acasa.
-Elevii privesc o prezentarea PPT despre ,,Starea de bine”
După ce privesc această prezentare elevii sunt întrebați ce nu lea fost clar și la ce ar
fi necesar să ne mai oprim.
-Exercițiu practic,, Calendarul stării de bine”
(fiecare elev alege câte 4 foițe la întâmplare si pune starea sa de bine în
dependența de zi și de dorință)
-elevii citesc foițele si le aranjează după dorință.

Profesorul la final de exercițiu face o Totalizare a săptămânii stării de bine.


-Elevii sunt rugați să mai privească o PPT,care ne demonstrează starea de bine a
elevilor în școală.
-Discuții,păreri cu ce sunt de acord elevii ce ar mai adăuga la această
prezentare..ect.
Exercițiu practic:,, Copacul Stării de bine”
-Elevii primesc câte 2-3 foițe cu lipici,la tablă este afișat copacul stării de bine iar ei
lipesc starea de bine a fiecăruia nu doar în ziua respectivă dar starea din fiecare zi a
lor.
După efectuarea acestui exercițiu practic,elevii privesc încurajările stării de bine.
Drept mulțumire pentru receptivitate și o lecție interesantă elevii au parte de un
moment surăriză și anume,,Prăjitura stării de bine”.Fiecare elev primește prăjitura
iar noi ca profesor observăm de fapt ,,Starea de bine” a fiecărui elev!

S-ar putea să vă placă și