Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

a activității publice
Seminar
Metodico-psihologic
,,Starea de bine a elevilor și cadrelor didactice în școală pe
timp de pandemie.,,
Profesor:
Grupul țintă: profesorii IPLTMSG
Scopul:aplanarea panicii dintre profesori și elevi în
legătură cu starea de pandemie.

Desfășurarea activității

Nr Conținutul științific Strategii didactice


. Momentele activității Activitatea Forme de Metode și Mijloace/material
d/o profesorilor organizare procedee didactice
1 Reguli de aur Propunri Frontal Discuție poster
Activitatea PPT
Starea de bine
Aveți pe mese crizanteme de diferite
culori.
Argumentați : De ce vă simțiți bine Argumentează, individual
identificându-vă cu crizantema de expun păreri
culoare...

2 Depășim stările noastre Votează asociind individual


Pășim cu încredere în clasa viitorului starea de bine,
Activitate Emoțiile cu 3
Mentimeter cuvinte
www.menti.com 6647014
(2 slaiduri Anexa N1)

3 Starea de bine Deduc definiția frontal Asalt de idei PPT


calitatea vieții unei persoane, stării de bine
determinând sănătatea,starea
materială, accesul la educație și
servicii de calitate.
4 Emoția
stare afectivă intensă, de durată relativ
scurtă însoțită frecvent de modificări
în starea și functionarea organismului,
oglindind atitudinea individului față
de realitate.

5 La școală pe timp de pandemie, cu Expunerea individual Discuție dirijată


multă grijă pentru siguranță mea și părerilor
a celor din jur.
DE CE?
 Învăț
 Comunic
 Interacționez
 Sunt în siguranță
 Am încredere
 Comfort emoțional
 Atitudine
 Comportament
 Responsabilitate

6 Respectăm vizionare frontal Laptop,proiector


Vizionarea ,, Ai grijă de tine, ai grijă
de mine
,,
https://www.youtube.com/watch?
v=TWKYS3gVqh4
7 ,,Buna dispoziție în clasă trebuie să fie Expunerea frontal discuție
un mijloc; cu alte cuvinte, scopul ei părerilor
este acela de a sprijini atingerea vizionare
obiectivului zilei. De asemenea, ar
trebui să poată fi controlată cu
ușurință.”
Lemov D.
Vizionarea:
https://www.youtube.com/watch?
v=lI66TeL_04c
8 Emoțiile în mediul de învățare Ascultă conversație PPT
Anexa N2 informația
prezentată
9 Elementele stării de bine Improvizează
Exercițiu :Improvizați elementele starea de bine
stării de bine (5 extrag fișe)

10 Starea de bine Deduc starea de individual scriere


a cadrelor didactice bine a colectivului
 Starea de bine a elevilor
 Pregătirea de oră
 Activitatea la oră
 Reușita elevilor
 Siguranță
 Un mediu sănătos (relații
profesor-profesor,
administrație- agajat)
 Sală de odihnă(pauză de
relaxare)
 Salariu
 Condițiile de viață a
profesorului

Care din parametrii enumerați


influențează starea de bine a
colectivului (3 scrim pe foițe, să
vedem ce este prioritar.)

11 Starea de bine deducere frontal Discuție dirijată


a elevilor

12 Ieșirea în natură informare


Cercetările arată că timpul petrecut în
natură poate ajuta copiii să își dezvolte
încrederea în sine, poate reduce
deficitul de atenție, poate liniști copiii
și îi poate ajuta să se concentreze.
De asemenea, poate fi un factor de
prevenire a obezității și a
supraponderalității la copii, oferind
diverse benefici pentru sănătate
13 Împrospătați aerul din clasă
 Este important să ieșiți
afară,pentru a lua o gură de
aer.
 Atunci când sunt expuși la o
cantitate mare de lumină
naturală, elevii au un
randament școlar mai bun
 Potrivit cercetătorilor,
temperaturile cuprinse între
18°C și 23°C sunt optime
pentru învățare.

14 Aduceți muzica în sălile de clasă


În cadrul unui studiu din 2014,
cercetătorii au descoperit că lecțiile de
muzică îi pot ajuta pe elevi să își
îmbunătățească competențele de
scriere și citire și competențele
lingvistice
Putem încerca diverse variante care ni vizionare
se par avantajoase pentru noi și elevi,
în așa fel încât, în cele din urmă, să
profităm de bucuriile și beneficiile
educaționale oferite de introducerea
muzicii.
Vizionare :
https://www.youtube.com/watch?
v=AwIThQSJTuw

15 Aspect estetic Expunerea individual Discuție dirijată PPT


Confortabilitatea mobilierului părerilor
Vizionarea imaginilor
16 Menținerea unui echilibru corect
În timp ce elevii fac multă muncă
independentă, e nevoie, în mod firesc ,
și ca toți elevii să își dezbată ideile și
să colaboreze. Putem menține acest
echilibru corect oferindu-le elevilor
posibilitatea de a le avea pe
amândouă.
De exemplu , unii elevi pot să lucreze
în liniște în bancă, în timp ce alții pot
să se retragă într-un loc din clasă
pentru a primi un feedback sau a
colabora la alte proiecte.

17 Creați situații reale de învățare


-Atunci când educația din sala
de clasă seamănă cu educația
din lumea reală, copiilor le
este mai ușor să înțeleagă
finalitățile activităților
școlare.
-Obiectivul principal este să le
dezvoltăm elevilor
sentimentul că învățarea lor
are cu adevărat un sens, lucru
care, le va provoca bună
dispoziție

18 Încercați să cunoașteți mai bine vizionare


fiecare copil
Stați la ușa clasei și salutați fiecare
elev pe nume, pe măsură ce intră.
Practicarea acestor obiceiuri ne
permite nouă, cadrelor didactice, să
arătăm fiecărui elev că l-am
recunoscut, dându-le tuturor de înțeles
că îi vedem și ca indivizi, nu doar ca
pe un grup de copii.
Vizionare:
https://observator.tv/extern/profesor-
copii-198030.html

19 Consolidați sentimentul de informare


apartenență
-Încercați să cunoașteți mai bine
fiecare copil
-Jucați-vă împreună cu elevii
Dumneavoastră
-Sărbătoriți realizările elevilor
-Puneți capăt hărțuirii între elevi
-Încurajați elevii să se sprijine
reciproc
20 Sărbătoriți realizările elevilor
-Puteți rezerva câteva minute, la
finalul unei lecții, pentru citirea mai
multor lucrări create de elevi, în fața
clasei
-Puteți organiza o serată școlară, în
cadrul căreia elevii își vor putea
prezenta lucrările
-Puteți înfința un blog de discuție a
clasei.

21 Încurajăm starea de bine pe timp de


pandemie
 Comunicăm asertiv
 Vizionăm filme despre
sistemul imunitar
 Citim,coasem,jucăm jocuri
 Lecturăm
 Respectam restricțiile

22 Recomandări în diverse
situații,precum și cea pandemică
-Să vă supravegheați propriul
comportament
-Să menţine-ți conexiunea virtuală cu
grupul dvs. social
- Să cereți sfatul unui profesionist din
domeniul sănătăţii mentale
- Să lăsăm copiii să îşi trăiască
emoţiile şi să îşi accepte propriile
emoţii
- Să practicăm zilnic exerciţii de
respiraţie controlată
- Să adoptăm o rutină a somnului
- Să menţinem o alimentatie
echilibrată
- Să limităm timpul de expunere la
canalele de ştiri
-Să facem mişcare în aer liber sau
antrenamente zilnic
- Să practicăm exerciţii de meditaţie
mindfulness
- Să se concentrăm pe aspectele
pozitive ale vieţii.

23 Activitate Alcîtuirea unei


Alcătuiți o poveste povești
Starea de bine în clasa mea
Timp 5minute

24 Ce poate face carul didactic pentru Deduc


starea de bine a elevilor
-Poate fi un model de fericire
-Își poate controla frustările și
nemulțumirile
-Poate să laude, să apricieze.
-Poate să nu critice.
-Poate să încurajeze punctele forte ale
elevului ,chiar dacă performează slab
la materia lui.
-Poate să nu îi compare, să nu-i
jignească,să nu-i pedepsească.
-Poate să-i învețe responsabilitatea.
-Poate să-i iubească și să-și iubească
profesia.

25 Reține informare
-să tragi adânc aer în piept atunci când
primești un e-mail lung și tăios de la
un părinte supărat și să nu faci nimic
până când nu te simți tu pregătit să
raspunzi
-să ai încredere în competențele
proprii
Ești un profesionist, poartă-te ca
atare!
În zilele grele(de care toți avem parte),
putem uita cu ușurință să facem din
buna dispoziție o prioritate la cursurile
noastre.
Putem avea tendința de a ceda în fața
cererilor nerezonabile, de a îndemna
elevii să lucreze întruna, fără pauze,
fără a sărbători realizările elevilor.
Însă buna dispoziție este cea care ne
ajută să nu ne dăm bătuți și ar trebuie
să o transformăm într-o prioritate
indiferent unde predăm.

26 Mulțumesc pentru activitate

Anexa N1
Anexa N2

Ce emoție simte Ce gândește copilul Cum are loc învăța


copilul
Prococare /curiozitate ,,Încep să înțeleg,devine Copilul face progrese
interesant,, înțelegerea și învățarea
noțiuni
Bucurie / împlinire ,,Am reușit să învăț,, Copilul a atins un obie
invățare
Nedumerire , ,,Nu înțeleg,nu pot să Copilul nu a îndeplinit
insatisfacție,dezamăgire învăț,, obiectiv de învățare
Speranță, bucurie ,,Cred că voi reuși,, Copilul anticipă succe
anticipată
Mândrie ,,Sunt bun. Sunt mai bun Copilul reușește o perf
decât ceilalți,, (ia o notă mai bună sau
premiu)

Anxietate ,,Dacă nu voi reuși,, Copilul anticipă eșecu


Frustrare ,,Alții au fost mai buni Copilul nu reușește să
decât mine,, performanța dorită
Ușurare ,,Am scăpat,am evitat o Copilul reușește să
notă proastă,, eșecul
Rușine ,,Am arătat că sunt Copilul nu reușește
incomprtent,, eșecul

Anexa N3

S-ar putea să vă placă și