Sunteți pe pagina 1din 9

Gimnaziul „Victor Ciutac” s.

Șirăuți

Proiect didactic
la
DEZVOLTAREA PERSONALĂ
clasa a IV-a,
subiectul:

Modul de viață sănătos.


Managimentul clasei: abordări
situaționale concrete.

Învăţător, GDD: Musihin Snejana


16.02. 2023
PROIECT DE LECȚIE

Data: 16.02.2023
Clasa: a IV-a
Învățător: Musihin Snejana
Aria curriculară: Consolidare și dezvoltare personală
Disciplina: Dezvoltarea personală
Numărul lecţiei în modul:(conform proiectării de lungă durată )
Timpul: 45 min.
Unitatea de învăţare: Modul sănătos de viață
Subiectul: Modul de viață sănătos. Managimentul clasei: abordări situaționale concrete.
Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
Unități de Obiective operaționale Produsul Criterii de evaluare
competențe La sfârșitul lecției, elevul va fi lecției
capabil:
3.3. Aprecierea O1- să identifice acîiuni pe
importanţei dozării
care le-ar interprinde pentru Lucrul în C1. M-am implicat
echilibrate a efortului grup C2. Am fost
fizic și mental, în modul de viață sănătos
dependenţă de O2- să completeze pagina de respective la
particularităţile de jurnal prin argumente în baza întrebările colegilor
vârstă C3. Am argumentat
subiectului
O3- să colaboreze în echipă la cu calmitate
elaborarea concluziilor și propriile idei
simularea unor întâmplări
O4- să participle cu interes la
toate etapele lecției

Metode şi procedee didactice: exercițiul, diamantul, conversația, explicația, joc de rol, etc.
Mijloace de învăţământ: ghicitoare, tablă, fișă de lucru, manual, caietul elevului, etc
Forme de organizare: ☺ frontal, ☺ individual, ☺ în perechi, ☺ în grup
Strategii de evaluare (ECD)
Tipuri de evaluare: EFP, autoevaluare, evaluare reciprocă.
non-instrumentală
Bibliografie:
1. Curriculum national. Învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar.
Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori, clasele I-IV.
Chișinău: MECC, IȘE, 2019.
4. Repere metodologice privind organizarea procesului educațional în
învățământul primar în anul de studii 2020-2021. Chișinău: MECC,
2020.
Secvențele Elemente de conținut Strategiidi Evaluare
lecției dactice
Evocare  Salutul
Haideți să rostim în cor Activitatea de observarea
Ce frumoasă este viața socializare sistematică
Și să spună tuturor „Bună ziua”
Activitatea
 Cum vă simțiți? „Termometrul
 Ce emoții trăiți în acest moment? Unde vă emotional”
regăsiți pe termometrul emotional? (anexa 1) Explicația
 Explicați proverbul:
Conversația
Sănătatea depinde de echilibrul dintre alimentație și
activitate fizică. (Hipocrate)
 Anunțarea subiectului și a obiectivelor: Modul Echilibrul-
de viață sănătos. Armonie,
stabilitate
Realizarea  Să ne amintim de ce depinde modul de viață
sensului sănătos? (Anexa 2)
 Lucrul în grup Anunțarea criteriilor
Elevii se impart in grupuri conform jetoanelor extrase
din acvarium, se formează trei grupe.

Sarcina echipa I: MEDICII Imaginează-ți că esti


medic, invitat la o emisiune TV a cărei temă este
Cum ne îngrijim sănătatea?
Lucru în
De unde ne informăm despre sănătate?
grup
Sarcina echipa a II-a: AVOCAȚII enumerați
drepturile copiilor în raport cu sănătatea
Bifează activitățile care indică munca în beneficiul
copilului.

Sarcina echipa a II-a: NUTRIȚIONIȘTII restabilește


piramida alimentară. Trasează corespondența.

Reflecție  Jocul Bingo. Găsește pentru fiecare rubricăa


tabelului câte 2 colegi care…

Se spală pe Mănâncă Are grijă de Îi plac Mănâncă rar


dinți zilnic igiena legumele chipsuri
dimineața fructe mâinilor
și seara
Consumă Menține Își spală Face Comânsumă
dulciuri în ordine părul ordine în regulat
moderat banca săptămânal camera lactate
lui

 Probleme serioase
 Corabia sănătății
 Autoevaluarea cu ajutorul descriptorilor
Extindere  Audierea cântecului Nu uitați
https://youtu.be/e8eGMvx7SNY

 Cum v-ați simțit la lecție?


 Revenim la mascotele de la termometrul
emotional.
medicii
nutriționiștii
avocații

medicii
nutriționiștii
avocații

medicii
nutriționiștii
avocații

medicii
Sfaturi. Mod de viață sănătos:

1.
2.
3.
o A merge la școală
o A lucre la o fabrică
o A mătura curtea
o A culege fructe
o A ajuta la activitățile casnice
o A lucre în câmp o zi întreagă
o A paste vitele 10-12 ore în zi
o A uda plantele din grădină
BINGO!
Se spală pe Mănâncă zilnic Are grijă de Îi plac Mănâncă rar
dinți fructe igiena mâinilor legumele chipsuri
dimineața și
seara

Consumă Menține în Își spală părul Face ordine în Consumă


dulciuri ordine banca săptămânal camera lui regulat lactate
moderat

Fișă de autoevaluare
Disciplina: Dezvoltarea personal
Clasa: a IV-a
Produsul evaluat: Colaborarea în echipă
Numele, prenumele elevului ____________________________ Data:______________
Nr Criterii de succes Independent, Cu mici Cu sprijinul
. fără greșeli corectări învățătorului
C1 M-am implicat
C2 Am fost respective la întrebările
colegilor
C3 Am argumentat cu calmitate
propriile idei

Cheia evaluării: Bifează variant care te reprezintă


BINGO!
Se spală pe Mănâncă zilnic Are grijă de Îi plac Mănâncă rar
dinți fructe igiena mâinilor legumele chipsuri
dimineața și
seara

Consumă Menține în Își spală părul Face ordine în Consumă


dulciuri ordine banca săptămânal camera lui regulat lactate
moderat

S-ar putea să vă placă și