Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Instituția:
Clasa: a V-a
Disciplina: Dezvoltare personală
Aria curriculară: Consiliere școlară și dezvoltare personală
Subiectul : Sănătatea – comoara mea.
Competențe specifice:
 Manifestarea comportamentului centrat pe modul de viață sănătos, prin implicare activă în menținerea sănătății proprii.

Obiective operaţionale:
O1-să definească noțiunea de sănătate în baza cunoștințelor anterioare;
O2-să analizeze un factor negativ al sănătății enumerând riscurile acestuia în urma analizei imaginilor ;
O3-să formuleze reguli de menţinere a corpului sănătos după lecura unei poezii;
O4-să argumenteze importanţa sănătăţii pentru viaţa omului la finele orei.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: salutul, conversaţia euristică, expunerea,descoperirea,lectura în lanț, clusteringul, turul galeriei,
problematizarea, jocul didactic, studiul de caz,PPT, analiza.
Forme de organizare: frontal, în grup,independent.
Mijloace didactice:fișe de lucru, imagini, chestionare, prezentare Power Point.
Desfășurarea activității
Etapele Conținutul activității Tehnologia didactică Evaluare

Timpul alocat
operaționale
Activității
Obiectivele

mijloace
metode

forme
Introducere Salutul: La şcoală de ce suntem? /Cunoştinţe să luăm !/ Oaspeţii îi Frontal
Salutul
în activitate salutăm / Şi încet ne aşezăm!
-motivarea (Anexa 1) PPT 2
pentru Joc didactic: Salata de... . Pentru a afla subiectul lecţiei în grup va trebui Joc min
activitate didactic În grup
-enunțarea să preparaţi o salată neobişnuită . Fiecărei legume şi fruct îi corespunde o
obiectivelor silabă . Conform reţetei care o aveţi ,puneţi produsele în ordinea indicată
şi veţi obţine subiectul lecţiei . La semnalul meu deschideţi plicul pe care
scrie Salata de... şi aranjaţi silabele în aşa fel încît să obţineţi subiectul
lecţiei .
1
*Anunţarea temei şi a obiectivelor min

Realizarea O1 - Cum înţelegeţi noţiunea, sănătatea e comoară ?


activității/ -Formulaţi timp de un minut o definiţie a cuvântului sănătate. PPT
obiectivelor Frontal
DEX : SĂNĂTÁTE, s. f. Stare a unui organism neatins de nici o boală, la Conversația
care funcționarea tuturor organelor se face în mod normal și regulat. Euristică PPT
-Cu ce puteţi asocia ,,sănătatea” ? (legume,fruct,crăiasă…) 27
-La noi astăzi a venit Sănătatea întruchipată în zână cu un mesaj pentru min
voi.
Mesajul! Bună ziua, copilaşi!/Sănătatea mă numesc/Şi pe toţi eu vă
iubesc:/
Şcolărei şi şcolăriţe/Băieţei şi voi fetiţe./Hai cu toţi să ne-ngrijim,/ Descoperi-
De microbi să ne ferim,/Casa să o măturăm,/Corpul să ni-l curăţăm,/ rea
Fructe bune să mîncăm,/Sănătatea s-o păstrăm!
-Ce va comunicat Sănătatea? Ce înseamnă a fi sănătos în viziunea
voastră?
(în grup scriu toate ideile completând păianjenul, iar eu acroşez la tablă
O1 ideile pe imagini: legume, fructe, obiecte de igienă...) (anexa 2)
Clustering Foi
cu
a respecta igiena a te dezvolta fizic armonios ima-
gini În grup
a respecta regulile a practica un sport
de securitate
A fi sănătos
a gândi pozit înseamnă a te alimenta
corect

Problema- Frontal
-De ce am ales aceste imagini pentru a acroşa ideile? tizarea
( fructele şi legumile sunt o sursă de sănătate pentru organismul nostru)
PPT
Imagini contradictorii: ( se acroşează imagini în care sunt evidenţiate Turul
nerespectarea regulilor pentru a avea o viaţă sănătoasă) Galeriei
-Priviţi imaginile, ce puteţi să-mi spuneţi?Cu care idee acroşată la tablă se
contrazic sau se opun?

-Cum credeţi,care sunt duşmanii sănătăţii?


Frontal
alcoolul PPT

Bainstor-
tutunul lenevia ming

Dușmanii

undele sănătății
electromag poluarea
netice

alimentaţie
nerespectar
necorespun
ea igienei
zătoare

O2
Lucrul în grup: (fiecare grup va analiza un factor negativ ,scris din timp, Fișă
şi riscurile lui asupra sănătăţii) ( anexa 3) de
-În grup,timp de trei minute, scrieţi care sunt consecinţele sau urmările lucru În grup
unui factor negativ(duşman) asupra sănătăţii.
Gr. I Consecinţele unei alimentaţii incorecte:
PPT
-obezitate -carie dentară -cancer Analiza
-diabet -tensiune arterială -infarct
miocardic
-anorexie - ulcer stomacal
Gr. II Consecinţele alcoolului:
-intoxicaţie -crime -mărirea tensiunii
-accidente -fapte ruşinoase -pierderea
echilibrului
-moarte -ciroză(boală a ficatului) -probleme cu membrii
familiei
Gr. III Consecinţele nerespectării igienei personale:
-infecţii -aspect respingător
-miros neplăcut -boli incurabile
-haine dezordonate,murdare -singurătate
Gr. IV Consecinţele leneviei sau lipsa activităţii fizice:
-pierderea timpului -durere de spate -tulburarile de
somn.
-boli de inimă - pierderea densitaţii osoase
-obezitate - diabetul - postura corporală incorecta
Jocul ,,Eu spun greşit , tu spune corect!”
*Nu mănînc fructe nici legume
Frontal
*Dorm doar 2 ore pe zi
*Nu mă spăl pe mâini
*Sănătatea se cumpără cu bani Jocul
*Fumez câte o ţigară în zi didactic
*Nu mănînc sănătos
*Îmi spăl dinţii foarte rar
*Nu fac gimnastică
*Beau apă rece cînd sunt înfierbântat
*Nu vreau să promovez un mod de viaţă sănătos
*Mănînc fructe şi legume murdare
Realizarea O3 Studiul de caz. Sănătatea mai vine cu un îndemn. Citiţi-l, iar apoi alcătuiţi Studiu de 15
Feedback- reguli ce trebuie respectate pentru a fi sănătoşi, ţinând cont de sfaturile caz PPT În grup min
Descoperi-
ului Sănătăţii. ( anexa 4) rea

-Citim regulile şi ridicăm mânuţa, dacă această regulă se regăseşte şi la voi


pe foaie:
Reguli de menţinere a sănătăţii: Lectura în
lanț
-alimentaţie echilibrată;
-respectă igiena personală;
- fă plimbări în aer liber;
-aeriseşte încăperea înainte de somn; PPT
- dormi suficient (8 -10 ore);
-adresează-te la timp la medic;
-spune Nu fumatului;
-fii prietenos cu cei din jur şi ei te vor ajuta să fii fericit şi sănătos.

-Răspundeți la chestionarului bifând răspunsul corect. (anexa 5 )


O4 Calculează punctajul conform tabelului alăturat. Dacă ai acumulat 25-27 Ches- Indepen-
tio- Dent
de puncte înseamnă că duci un mod de viață sănătos. narul
brainstor-
-Ce concluzii ați tras? Care va fi în continuare atitudinea voastră față de ming
modul vostru de viață? PPT

continuă
Continuă enunţurile: gândul
Plec de la lecţie cu gândul…… Indepen-
Acum mă simt......................... dent
lectura în
Concluzie despre sanătate. Alfabetul sănătăţii.(lectura în lanț) lanț frontal

S-ar putea să vă placă și