Sunteți pe pagina 1din 6

CUNOAŞTEREA APTITUDINILOR

PLAN DE LECŢIE

Data:
Clasa a VIII – a
Numele şi prenumele profesorului diriginte:
Obiectul: Consiliere şi orientare
Subiectul: Cunoaşterea aptitudinilor
Scopul: Consolidarea deprinderilor de a se autocaracteriza şi de a-i caracteriza pe ceilalţi
Obiective generale:
1. Autocunoaştere şi dezvoltare personală
2. Comunicare şi abilităţi sociale
3. Managementul informaţiilor şi învăţării
4. Planificarea carierei
5. Calitatea stilului de viaţă
Obiective de referinţă:
- Să cunoască indicatorii de identificare a aptitudinilor
- Să identifice modalităţile de dezvoltare şi valorificare a aptitudinilor
- Să identifice şi să analizeze aptitudinile din perspectiva celorlalţi şi a lor
personală
Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, problematizarea.
Resurse: fişe de exerciţii.
Bibliografie:
 Adriana Băban, Consiliere educaţională. Ghid metodologic pentru orele de
consiliere şi dirigenţie, Cluj Napoca, 2003;
 Consiliere educaţională, „Idei pentru orele de dirigenţie de la clasele V- XII” -
Editura RAABE
 Comportamentul elevului – dilema profesorului - Editura RAABE
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode
Organizarea clasei Elevii stau în bănci şi se discută eventualele probleme ale clasei. Conversaţia
Enunţarea planului - Scrierea pe tablă a temei şi a etapelor lecţiei. Expunerea
şi a obiectivelor - Enunţarea obiectivelor.
Captarea atenţiei Dirigintele scrie pe tablă următoarele citate şi le propune elevilor să le comenteze: Conversaţia
Aptitudinea este un mijloc admirabil de a economisi muncă, este un instrument natural de progres; ea permite să se lucreze
mai bine, cu muncă mai puţină. Alfred Binet – Psiholog
Mulţi au avut aptitudini extraordinare, însă fiindcă n-au avut curaj, ei au trăit ca nişte morţi şi au sfârşit prin a fi îngropaţi
în inactivitatea lor. Baltasar
Gracian
Deosebirea dintre cel ce are aptitudini pentru un lucru şi cel care nu le are stă într-aceea că cel dintâi învaţă uşor, iar al
doilea numai cu greutate.
Platon
Desfăşurarea lecţiei *Dirigintele propune activitatea 1: elevii sunt solicitaţi să lucreze în perechi la exerciţiul de pe fişa 1. li se cere să motiveze Problematizarea
răspunsurile, explicând de ce colegii enunţaţi au aptitudini la disciplinele respective. Sunt încurajate comunicarea Conversaţia
interpersonală şi schimbul de opinii. Atenţia elevilor este dirijată spre căsuţa cu informaţii pentru a-i sprijini în rezolvarea
sarcinii.
* Dirigintele propune activitatea 2: Elevii primesc o fişă – fişa 2 – cu o piramidă desfăcută. Ei trebuie să completeze spaţiile Problematizarea
libere, urmând ca acasă, elevii să decupeze şi să realizeze piramida. Atenţia elevilor este dirijată spre căsuţa cu informaţii Conversaţia
despre piramidă pentru a înţelege asocierea aptitudinilor cu piramida. Ei trebuie să lucreze individual, însă pot să ceară şi
sprijinul colegilor. Elevii sunt antrenaţi să participe la analiza fiecărei piramide.
* Dirigintele propune activitatea 3: Colectivul clasei este împărţit în 3 echipe, fiecare primind câte o fişă. (prima echipă
primeşte fişa 3a, echipa 2 – fişa 3b, echipa 3 – fişa 3c). Un elev va citi textul din căsuţa de sprijin: Aptitudinile se disting prin
rapiditatea şi eficienţa acţiunilor, precum şi prin rezultatele creative, inedite din domeniu. Aptitudinile se pot dezvolta prin
educaţie şi autoinstruire, iar dirigintele va accentua ceea ce este specific aptitudinii: indicatorii sunt rapiditate, eficienţă,
rezultate originale. Pornind de la aceste idei, elevii vor rezolva exerciţiile de pe fişe. Dirigintele va invita câte un elev din
fiecare echipă să prezinte răspunsurile şi le vor analiza împreună, pe rând, antrenând toţi copiii în discuţii şi încurajându-i să
completeze răspunsurile celorlalte grupe. Dirigintele va nota pe tablă profilul fiecărei aptitudini prin prisma celor trei
indicatori şi va accentua diversitatea de domenii pentru fiecare aptitudine, subliniind astfel că fiecare disciplină are aplicaţii în
multe sfere ale societăţii.
Concluzii Se trag concluzii pe baza discuţiilor avute. Discuţiile finale vor sublinia că aptitudinea porneşte de la un fapt ereditar, dar se Conversaţia
educă şi se dezvoltă prin exerciţiu şi muncă multă. Motivaţia pentru autodezvoltare are un rol esenţial, iar autocunoaşterea
este necesară pentru a se putea autodezvolta.
Anunţarea temei Tema lecţiei următoare este Raliul aptitudinilor Conversaţia
lecţiei următoare Dirigintele le cere elevilor să se gândească la întrebări şi subiecte de discuţie pentru lecţia următoare.
FIŞA 1

Colegi cu Colegi cu Colegi cu Colegi cu Colegi cu


aptitudini la aptitudini la aptitudini la aptitudini la aptitudini la
........................... ............................ ............................ ............................ ............................
. . . . .

A avea aptitudini presupune să poţi rezolva o sarcină dificilă în scurt timp, cu rezultate
foarte bune, să imaginezi soluţii noi, să observi relaţii ascunse între diferite noţiuni, elemente
sau informaţii. De asemenea, aptitudinile relevă o motivaţie a ta pentru domeniul în care ai
descoperit că ai aptitudini.

FIŞA 2
Aptitudinile pornesc de la zestrea ereditară (sunt moştenite de la predecesori: părinţi,
bunici), se construiesc în timp şi prin exerciţiu pot lua forma talentelor. Descoperiţi ce aptitudini
aveţi rezolvând piramida aptitudinilor. Nu uitaţi că piramida este un corp geometric ce aspiră cu
vârful spre infinit, iar aptitudinile sunt, în mod analog, modalitatea de a vă autodepăşi prin
dezvoltarea lor. Decupaţi piramida după completare şi asamblaţi-o. În pătrat scrieţi ce simţiţi
când ştiţi că sunteţi bun la ...... şi cum vreţi să valorificaţi aptitudinile pe care ştiţi că le aveţi.
Daţi-i un nume!

Prietenii Profesorii Părinţii


mei spun mei spun mei spun Eu spun
că sunt că sunt că sunt că sunt
bun la.... bun la.... bun la.... bun la....
.............. .............. .............. ..............

............................................ ............................................ ............................................ ............................................


............................................ ............................................ ............................................ ............................................
............................................ ............................................ ............................................ ............................................
............................................ ............................................ ............................................ ............................................
............................................ ............................................ ............................................ ............................................
............................................ ............................................ ............................................ ............................................
............................................ ............................................ ............................................ ............................................
............................................ ............................................ ............................................ ............................................
................................... ................................... ................................... ...................................

Orice formă geometrică bidimensională sau tridimensională modifică câmpurile existente


în apropierea lor. O pot face în sens pozitiv sau negativ. Piramida este una dintre formele
geometrice uşor de construit şi cu efecte puternice. Efectul de piramidă grupează de fapt
însuşirile misterioase pe care le au unele corpuri geometrice de a conferi spaţiului din interior şi
din imediata lor vecinătate, proprietăţi pe care acestea nu le au în mod obişnuit. Au fost efectuate
experimente în ce priveşte influenţa pe care o are efectul de piramidă în cazul conservării
alimentelor (fructele păstrate sub piramidă îşi păstrează gustul, lactatele în ambalaje sub formă
de piramidă se conservă) şi asupra plantelor observându-se că acestea cresc mai repede decât în
condiţii normale.
FIŞA 3a
Cum ar putea face aceste
activităţi faţă de ceilalţi colegi
În ce domenii ar putea să
Ce ar putea face un elev fără aptitudini la desen
fie valorificate
cu aptitudini la desen ..................................................
aptitudinile la desen
........................................ ..................................................
........................................
....................................... Ce rezultate ar avea un copil cu
.......................................
aptitudini la desen
..................................................
..................................................

FIŞA
3b

Cum ar putea face aceste


activităţi faţă de ceilalţi colegi
În ce domenii ar putea să
Ce ar putea face un elev cu fără aptitudini la matematică
fie valorificate aptitudinile
aptitudini la matematică ..................................................
la matematică
........................................... ..................................................
...........................................
.................................... Ce rezultate ar avea un copil cu
...........................................
aptitudini la matematică
........
..................................................
..................................................

FIŞA 3c

Cum ar putea face aceste


activităţi faţă de ceilalţi colegi
În ce domenii ar putea să
Ce ar putea face un elev cu fără aptitudini la limba română
fie valorificate aptitudinile
aptitudini la limba română ..................................................
la limba română
........................................... ..................................................
...........................................
.................................... Ce rezultate ar avea un copil cu
...........................................
aptitudini la limba română
........
..................................................
..................................................

S-ar putea să vă placă și