Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA:
ŞCOALA
CLASA:
COMPONENTA: Planificarea carierei
TEMA ACTIVITĂŢII: Caleidoscopul meseriilor
OBIECTIV CADRU: Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei
VALORI ŞI ATITUDINI
 Motivaţie şi flexibilitate în elaborarea traseului educaţional şi profesional
 Responsabilitate şi ambiţie pentru decizii şi acţiuni privind cariera
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
 Să prezinte sarcinile şi responsabilităţile asumate în meseria preferată
 Să compare ocupaţii tradiţionale şi non-tradiţionale
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul activităţii elevii trebuie:
O 1. să interpreteze un text dat;
O 2. să explice termeni noi din domeniul profesional;
O 3. să prezinte cât mai multe meserii şi să le clasifice pe domenii de activitate;
O 4. să evalueze profesiile descoperite după un criteriu dat;
O 5. să găsească soluţii la o problema nouă legată de profesie;

STRATEGII DE REALIZARE:
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, brainstorming, ex. joc, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbală.

MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fişe de lucru, chestionare, markere, hârtie colorată, săculeţ,zaruri,imagini.
PRODUSELE ACTIVITĂŢII: afişe, planşe, fişe de lucru.
BIBLIOGRAFIE CONSULTATĂ:
Noi repere privind activitatea educativă, ghid metodologic, Bucureşti, 2002
Ghica, V., Un posibil manual de dirigenţie, Galaţi, 1998
Covey, S., Eficienţa în 7 trepte sau Un abecedar al înţelepciunii, Bucureşti, 1998
Ghidul carierei mele, educaţia 2000 +, Bucureşti, 2002
Caietul elevului, orientare şi consiliere vocaţional , Educaţia 2000 +, Bucureşti , 2000

NR. ETAPELE OB. CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


CRT LECŢIEI OP.
. DOZARE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE RESURSE
ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZA MATERIALE
RE
1. Moment  Se consemnează absenţele. ∙ Răspund la întrebări. conversaţia frontal
organizatoric  Verifică existenţa resurselor
(1 minut) materiale.

2. Motivarea “Îndrăzneşte să devii ceea ce eşti. ∙ Elevii citesc cu atenţie Fişă text
elevilor: Există posibilităţi minunate în fiecare textele şi încearcă o conversaţia frontal
- sensibiliza- fiinţă. Să ştii să spui mereu fără posibilă comentare a Flipchart
rea elevilor încetare:”Nu depinde decât de mine”. acestora.
- captarea (Andre Gide) individual
atenţiei “Viaţa omului este preţioasă numai
(5 minute) atunci când urmăreşte un ideal”
(Liviu Rebreanu)

Decizie si dezvoltare personala


dezbatere frontal
Fiecare om îsi întelege cel mai bine
propria existenta.
Pe parcursul vietii, evenimentele cu
care ne confruntam ne pun în situatia
de „a alege”, de cele mai multe ori,
dintre mai multe alternative.
În timp, se formeaza „capacitatea de a
lua decizii”, trasatura care defineste
personalitatea.

3. Anunţarea Se notează titlul noii lecţii: ∙ Elevii ascultă cu atenţie şi expunerea Tablă
temei şi  ”Caleidoscopul meseriilor” notează tema în caiete
comunicarea  sunt precizate obiectivele individual flilpchart
obiectivelor operaţionale.
lecţiei
(2 minute)
4. Desfăşurarea  explicarea titlului lecţiei ∙ Elevii se implică activ în conversaţia frontal
activităţilor (caleidoscop,meserie) dezbaterea aspectelor
(31minute) propuse.
 activitatea nr.1
“păianjenul” ∙ Explică şi exemplifică brainstorming
sinonim proverb termenul “meserie” Flipchart
sinonim
individual
simbol ∙
meseri
sinonim e
conversaţia
proverb
definiţie

timp 5 min.
 activitatea nr. 2  elevii se grupează
“denumirea grupelor” înainte de începerea frontal
 fiecare grupă va primi activităţii;
o imagine(simbol)  grupa 1: activităţi în explicaţia
aer liber
 grupa nr.2:
timp 1 min. activităţi manuale şi
tehnice
 grupa nr.3: Individual
activităţi comerciale-
bancare
 grupa nr.4:
activităţi educative-artistice
 activitatea nr. 3 “Lumea
Explicaţia Cartoane
meseriilor” colorate
Sunt mii de ocupaţii, zeci de mii de tipuri
Grupe Markere
de locuri de muncă. Ele au fost grupate pe
domenii de activitate, fiecare domeniu
incluzând o gamă largă de activităţi,
cuprinzând toate nivelurile de pregătire
profesională.
O3 Cerinţă: Scrie cât mai multe
meserii din domeniul grupei Elevii completează Descoperirea Grupe
tale. meseriile descoperite pe
Timp de lucru 5 min. cartonaşele primite.
Raportare 5 min. Elevii prezintă la tablă
 activitatea nr. 4 meseriile descoperite(care
O4 vor fi numerotate). Zaruri
„Cazinoul meseriilor”
cerinţă: Spune cât mai multe lucruri  În ordinea grupelor, Ex. Joc
despre meseria…! câte un elev de la fiecare Grupe
Timp de lucru: grupă va da cu zarul şi vor
5 min prezenta tot ce ştiu ei
 activitatea nr. 5 despre meseria cu nr. Fişă de lucru
„evaluarea socială a indicat de zar.
profesiilor”
cerinţă: fiecare grupă va completa
fişa cu avantajele şi dezavantajele
alegerii unei profesii din domeniul  Fiecare grupă problematizarea
grupei completeaă fişa dată şi grupe
Timp de lucru 5 min. prezintă răspunsul.
Raportare 5 minute
5. Obţinerea  Activitatea nr.6  Fiecare elev va problematizarea individual Săculeţ
performanţei Joc” Săculeţul întrebărilor” răspunde la o întrebare frontal Cartonaşe cu
(5 minute) Cerinţă: Fiecare elev va extrage din  Aleatoriu se aleg 5- întrebări
săculeţ o întrebare: “Ce aş face 6 elevi care vor prezenta
dacă…..?” răspunsurile.
Timp 5 min.
6. Evaluarea Chestionar “ALEGEREA  Fiecare elev Evaluare cu individual chestionar
activităţii PROFESIUNII LA CUMPANA completează chestionarul ajutorul
5 min. primit. chestionarului
DINTRE
 Poate fi dat şi ca apreciere
ASPIRATIE SI IMPLINIRE” temă pt. ora viitoare.
7. Concluzii  Concluzii asupra temei şi  Elevii îşi spun conversaţia frontal
(1 minut) asupra desfăşurării activităţii propriile opinii;
individual
8. Anunţarea ∙ Anunţă tema: ”Legea şi temeiul ∙ Notează tema frontal
temei pentru democraţiei”
ora următoare
(1 minut)
Chestionar – Orientare profesională

ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE

Este bine sa iei câteva decizii importante cu privire la viitorul tău. Aceste decizii iţi vor influenta intr-un mod hotărâtor alegerea profesiunii si
construirea carierei tale. Sunt intrebari la care ar trebui sa reflectezi indelung si sa gasesti raspunsul potrivit. Cu alte cuvinte, viata ta depinde de modul
constient si hotarat in care vei sti sa optezi.

1.Ce doresc sa fac in viata?..................................................................................................


...........................................................................................................................................................

2. Care este meseria pe care vreau sa o imbratisez?..............................................


............................................................................................................................................................

3. Cum trebuie sa ma pregatesc pentru a reusi ?......................................................


.........................................................................................................................................................

4. Care sunt calitatile necesare pentru a avea meseria dorită?


........................................................................................................................................................

5. Cine mă poate sprijini in indeplinirea aspiraţiilor mele?..............................


........................................................................................................................................................

DATA COMPLETARII........................................
NUMELE ELEVULUI.........................................
SCOALA..............................................................
CLASA............................................
DIRIGINTE.........................................................
1. Activitate în aer liber
Ţi-ar plăcea o meserie / profesie în care să lucrezi în aer liber, indiferent dacă timpul este favorabil sau nefavorabil? În aer liber înseamnă pe stradă, în construcţii, în
grădină, pe câmp, în pădure, pe ape.
Exemple de activităţi în aer liber: în construcţii, transporturi, turism, agricultură, silvicultură, zootehnie. Acum dă tu alte exemple de activităţi care se desfăşoară, în cea
mai mare parte a timpului, în aer liber şi încearcă să le descrii.

2. Activităţi mecanice şi tehnice


Îţi place mecanica şi tehnica şi ai dori să lucrezi în acest domeniu.

3. Activităţi comerciale

Doreşti foarte mult să lucrezi în comerţ?


Exemple de astfel de ocupaţii le găsim în sfera activităţilor de turism, de asigurări, bancare, publicitare.

4. Activităţi artistice. Activităţi culturale şi literare

Doreşti mult o profesie din domeniul artelor?culturii?

Fişa nr.
Evaluarea socială şi personală a profesiilor
Avantaje Dezavantaje
J L

Utilitate / importanţă
Fişa nr. 3 Ce-ai face dacă?

Ce-ai face dacă?  ai fi bogat?

 ai fi adult? Ce-ai face dacă?



Ce-ai face dacă?  ai căuta şi nu ai găsi un loc de muncă?

 ai avea mulţi bani? Ce-ai face dacă?



Ce-ai face dacă?  ai fi certaret?

 ai avea familie?

Ce-ai face dacă?



 ai avea copii?

Ce-ai face dacă?



 ţi-ai pierde / ţi-ar fi furate acte / cărţi, caiete, obiecte importante si ar trebui sa te
angajezi?

Ce-ai face dacă?



 ai avea o maşină / motocicletă?

Ce-ai face dacă?



 ai fi bolnav?

Ce-ai face dacă?



 ai avea un handicap motor, senzorial?

Ce-ai face dacă?



 ai avea un accident?
“ educăm ţintind spre adevăr, spre bine, spre frumos…”
( V.Lanndsheere)

PROGRAMUL ACTIVITĂŢII
7 noiembrie 2006
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” GALAŢI

16,10 – Lecţie demonstrativă: „ Caleidoscopul meseriilor”


-cl. a V- a D - prof. Simona Dumitriu

17 – 17,15 referat cu tema: „Violenta in scoli” prof. Angela Popovici

17,15 – 17,45 – discuţii

ORGANIZATORI: prof. Simona Dumitriu & prof. Angela Popovici

S-ar putea să vă placă și