Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educaţie civică
UNITATEA TEMATICĂ: Valori morale
SUBIECTUL: Solidaritatea/ lipsa de solidaritate
TIPUL LECȚIEI : comunicare/ însușire de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: Limba şi literatura română; Arte vizuale şi abilităţi practice;
Matematică

COMPETENȚE SPECIFICE:
• 2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni
• 2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană

La finalul lecției, toți elevii vor fi capabili:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să definească solidaritatea/ lipsa de solidaritate, pe baza informaţiilor din textul


lecturat ;
O2 – să identifice situaţii dificile în care este nevoie de solidaritate, pornind de la imaginile
prezentate;
O3 - să precizeze modalităţi de manifestare a solidarităţii, completând ciorchinele cu ideile
potrivite;
O4 – să identifice consecinţele solidarităţii şi ale lipsei de solidaritate asupra relaţiilor
interumane, pornind de la exemple din viaţa cotidiană

STRATEGII DIDACTICE:
-METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, ciorchinele,
cadranele
-MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul fizic şi digital, fişe de lucru, imagini, tablă,
laptop, videoproiector
-FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe
-RESURSE TEMPORALE: 45 de minute
-RESURSE UMANE: 18 elevi

BIBLIOGRAFIE:
-MECTS- Programa pentru disciplina Educaţie civică, aprobată prin ordin al ministrului nr.
nr. 5003 / 02.12.2014, Bucureşti, 2014;
- Bărbulescu Gabriela, Beşliu Daniela, Ioniţă Daniela, Educaţie civică, manual pentru clasa a
IV-a, Editura Litera, Bucureşti, 2021
- https://invbc.files.wordpress.com/2013/02/metode-u015fi-mijloace-moderne-cartea-final-
do-cx.pdf
Anexa 1

Anexa 2

“O furnică însetase și, intrând într-o apă mare ca să bea, o luă repeziciunea apei
și o duse în jos, fiind aproape să se înece. Iar o porumbiță, văzând-o că se îneacă,
aruncă o ramură de copac lângă dânsa, de care furnica agățându-se, îndată a fost
scoasă la mal și astfel porumbița a scăpat-o. De atunci, ele se întovărășiră
amândouă. Și nu după multă vreme se întâmplă că un păsărar întinse pe jos niște
lațuri, risipind pe deasupra lor mei ca să amăgească pe porumbiță și s-o prindă. Dar
furnica, văzând pe păsărarul acela, merse drept la dânsul și-l pișcă de picior așa de
tare, că de usturime sări în sus țipând; iar porumbița atunci se sperie și, fugind,
scăpă de primejdie.”
(Lev Nikolaevici Tolstoi, Furnica și porumbița)

Anexa 3
Anexa 4

Scrieți cinci cuvinte care au Prezentați pe scurt o situație în


legătură cu solidaritatea. care o persoană a dovedit lipsă de
solidaritate.

Completați enunțul: Dovedești Scrieți trei caracteristici ale


că înțelegi solidaritatea dacă... unei persoane solidare.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Momentele Ob. Conținutul activității Strategii didactice Evaluare


Crt lecţiei op. Metode/ Mijloace de Forme de
.
tehnici/ învățământ organizare
procedee a activității

1. Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în


bune condiţii a activității:
organizatoric Conversaţia Frontal
-asigurarea liniştii;
2 min. -aşezarea elevilor ȋn bănci;
-asigurarea materialelor didactice necesare

Întâlnirea de dimineață
Se solicită elevilor să numească ziua, luna, anul.
Scriu data pe tablă. Realizez prezenţa. Se anunță
programul zilei, pe scurt.
2. Reactualizarea Despre ce am discutat data trecută?
1. Ce este responsabiltatea ?
cunoştințelor
anterioare 2. Faţă de cine poate manifesta responsabilitate o Conversaţia Frontal Aprecieri
persoană ? verbale
Individual
4 min. 3. Nerecunoaşterea unei fapte greşite este o dovadă
de responsabilitate ? Dar de ce ?
3. Captarea și Le prezint elevilor o imagine cu muschetarii din
orientarea textul lui Alexandre Dumas şi deviza lor. (Anexa 1)
Conversația Laptop Frontal Aprecieri
atenției
Le solicit să recunoască personajele şi să citească euristică verbale
Videoproiector Individual
3 min. deviza acestora. Explic sensul cuvântului deviză.
Imaginea
Deviza este o expresie sau o propoziție scurtă
simbolică. Ea descrie motivațiile sau intențiile unui
individ sau ale unui grup.
Solicit elevilor să precizeze ce înseamnă Toţi Problematizarea
pentru unul şi unul pentru toti !
Ar putea fi aceasta şi deviza clasei noastre?
4. Anunţarea Precizez subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale Conversaţia Tabla Frontal
temei zilei şi a urmǎrite, în termeni accesibili elevilor.
obiectivelor
Scriu titlul lecţiei pe tablă.
operaționale Explicaţia Caiete
2 min.

5. Dirijarea • Citește cu atenție din manual povestirea Furnica


învăţării și porumbița, de Lev N. Tolstoi (Anexa 2).
Conversaţia Manualul Frontal Observarea
20 min. Numesc un elev care citeşte fragmentul. Pe baza sistematică
textului, voi adresa elevilor întrebări :
Exercițiul Individual
Care sunt personajele care apar în text? Autoevaluare
Ce face porumbiţa pentru furnică ?
O1
Oare are ceva de câştigat porumbiţa sau o ajută pe
furnică fără niciun interes ?
• Spune-ţi părerea !
Tu când ai ajutat ultima dată pe cineva? De ce ai
oferit ajutor?
Aprecieri
Numesc 2-3 elevi care vor exemplifica. verbale
Conversaţia Frontal
Asemenea porumbiţei şi tu ai dat dovadă de
Tabla
solidaritate.
Individual
Cu ajutorul elevilor formulez definiţia solidarităţii
şi o notez pe tablă, iar elevii pe caiete : Caiete
O2 Solidaritatea este atitudinea oamenilor de a se
ajuta reciproc în situaţii dificile.
•Completează ciorchinele !

O3 Identifică situaţiile dificile din următoarele imagini.


(Anexa 3) Ciorchinele Laptop
Videoproiector
Cum îi poţi ajuta pe acei oameni? Pe baza
răspunsurilor completează ciorchinele cu cuvinte
potrivite. Completez pe tablă, iar elevii în caiete.
• Spune-ţi părerea ! Aprecieri
verbale
O4 Au oamenii nevoie unii de ceilalţi? Ce se întâmplă Problematizarea Tabla Frontal
dacă oamenii nu se ajută reciproc? Mai pot
rămâne ei uniţi?
Caiete Individual
Notez pe tablă : Lipsa de solidaritate reprezintă
lipsa de înţelegere faţă de problemele celorlalţi.
Notez pe tablă şi mesajul de reţinut la care elevii
vor reflecta :
Solidaritatea este singurul lucru care ne ține uniți.
**Supraveghez constant activitatea elevilor şi ofer
sprijin celor care au nevoie.
6. Obţinerea Ȋmpart colectivul în echipe eterogene de câte 4-5
performanţei elevi.
10 min. Fiecare echipă va primi câte o fișă cu cadrane.
Conversația Fişe de lucru Frontal Observarea
(Anexa 4)
sistematică
Exercițiul
Rezolvaţi cerinţele din cadrane:
O1 Problematizarea Ȋn echipe
1. Scrieţi cinci cuvinte care au legătură cu
Autoevaluare
solidaritatea.

O2 2. Prezentați pe scurt o situație în care o persoană


a dovedit lipsă de solidaritate. Interevaluare
O3
3. Scrieți trei caracteristici ale unei persoane
solidare.
O1
4. Completați enunțul: Dovedești că înțelegi
solidaritatea dacă ...
Solicit elevilor să precizeze asemănări şi deosebiri
între răspunsurile formulate de echipe.

**Voi lucra diferenţiat, repartizând sarcinile


conform nivelului de performanţă al elevilor.
***Grupele vor fi eterogene, pentru a sprijini elevii
care au nevoie de ajutorul colegilor capabili de
performanţă.
7. Asigurarea O3 Despre ce valori morale am discutat astăzi ? Aprecieri
retenţiei verbale
O6 Ce este solidaritatea ? Conversația Frontal
3 min.
Cum îmi exprim solidaritatea faţă de membrii Individual
familiei ? Dar faţă de colegi ? Autoevaluare

8. Ȋncheierea Apreciez global și individual implicarea elevilor în Conversația Frontal Aprecieri verbale
activității şi desfășurarea activității, oferindu-le feedback în Autoevaluare
aprecieri legătură cu ceea ce au reușit pe parcursul activității.
1 min.

S-ar putea să vă placă și