Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 23 martie 2010


Şcoala cu clasele I-VIII “Avram Iancu”
Clasa: a VI-a C
Profesor: Pavel Mirela
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de îvăţare: Opera epică
Subiectul: Amintiri din copilărie de Ion Creangă
Tipul lecţiei: transmitere de noi cunoştinţe

I. Competenţe specifice:

 Cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referire specială asupra universului epic al operei Amintiri din copilarie de Ion
Creangă

II. Competenţe derivate:

a) Cognitive:
C1: să prezinte date despre viaţa şi opera lui Ion Creangă;
C2: să emită păreri proprii despre tema operei şi să le argumenteze;
C3: sa răspundă la întrebări despre conţinutul textului Pupăza din tei;
C4: să identifice în text pasaje care să evidenţieze caracteristicile personajului principal;
C5: să-şi exprime opinia despre o anumită problemă dată ;

b) Psihomotorii:
C6: să-şi formeze deprinderile de comunicare scrisă şi orală;
C7: să-şi dezvolte gândirea şi limbajul;
C8: să-şi dezvolte atenţia concentrată, distributivă, spiritul de observatie;

c) Afective:
C9: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
C10: să participe cu interes la activitate;
C11: sǎ se autoevalueze corect.
III. Condiţii prealabile:

 clasă de nivel mediu


 elevii au formate priceperi, deprinderi şi capacitatea de a comenta un text epic, lucru în echipe.

IV. Evaluarea

Se distribuie elevilor fişe de lucru care vor fi completate pe parcursul demersului didactic şi care vor umări implicarea elevilor şi modul de
aplicare a cunoştinţelor cât şi folosirea tehnicilor de lucru specific; fişe de autoevaluare prin care fiecare elev îşi va face evaluarea sa.

V. Resursele şi managementul timpului:

 Capacităţi normale de învăţare ale elevilor;


 Timp de lucru : 50 minute;
 Resurse materiale: fişe de lucrcru, videoproiectorul, calculatorul.

VI. Metode, procedee de lucru: conversaţia euristică şi catihetică, lucrul pe echipe, demonstraţia, exerciţiul, explozia stelară, oglinda
caracterelor, delphi.

VII. Bibliografie :

 Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române, Ed. Polirom, Iaşi, 2008 ;


 N. Eftenie, Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române, Piteşti, Editura Paralela 45, 2001.
 Şerban, Anca, Şerban, Sergiu, Limba Română- manual pentru clasa a VI-a, Ed. All, Bucureşti, 2005;
DEMERSUL DIDACTIC
Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei organizare
Moment 1 min Am grijă ca elevii să-şi Se pregătesc Conversaţa Catalogul Frontală -
pregătească materialele pentru lecţie; Discuţia Caietele Individuală
organizatori
necesare orei de literatură Numesc absenţii; elevilor
c română.
Respectă indicaţiile
Notez elevii absenti în
profesorului
catalog (dacă sunt, absenţii);
Asigur liniştea şi
disciplina clasei pentru o
bună desfăşurare a
activităţii didactice.

Verificarea 2 min Verific tema atât Prezintă caietele; Conversaţa Caietele Frontală Controlul temei

temei. cantitativ, cât şi calitativ; Citesc tema elevilor Individuală şi analiza


acesteia
Captarea 6 min Propun elevilor să Ascultă cu atenţie Audiţia Casetofonul frontală iniţială

atenţiei audieze un fragment din înregistrarea cd-ul


Amintiri din copilărie.
Ce titlu are fragmentul Recunosc cu uşurinţă
ascultat? fragmentul şi
răspund: Pupăza din
tei.

Enunţarea 1 min Anunţ titlul lectiei şi -urmăresc cu atenţie Conversaţia Planşe cu frontală Urmăresc

obiectivelor afişez obiectivele -notează în caiete euristică obiective comportamentu


titlul lecţiei l elevilor
Actualizare 3 min Când şi unde s-a născut -răspund la întrebări Conversaţia frontală iniţială
a Ion Creangă? catihetică şi

cunoştinţelo Ce mai ştiţi despre marele euristică


scriitor?
r
Din operele sale pe care
le-aţi citit, cum vi se pare
copilăria sa?
Dirijarea 28 1.Le spun elevilor că -urmăresc cu atenţie Prezentarea Continuă

învăţării lecţia prezentarea powerpoint Caietele Frontală


se va desfăşura în paralel elevilor Individuală
cu prezentarea ei în
poverpoint.
În timp ce programul -noteză în caiete Conversaţia
rulează, le expun date datele esentiale din
despre scriitorul Ion viaţa lui Ion Creangă
Creanga. -răspund la întrebare
Ce opere ale scriitorului
aţi citit? -patru părţi
Câte părti are opera
Amintiri din copilărie?
2. Împart clasa în patru -fiecare grupă Lucrul în În echipe
grupe. Fiecare grupă va lucrează echipă Fişe de lucru
primi cate o fişa de lucru.
(Anexa1) Elevii vor
rezolva exerciţii de
vocabular. -încearcă să
3 Pentru a înţelege cât mai formuleze cât mai
bine textul lecţiei, voi multe întrebări
aplica metoda Explozia Explozia Individual
stelară. Explic elevilor stelară Fişe de lucru frontal
această medodă. Fiecare
elev va scrie minim două
întrebări legate de textul
studiat, pornind de la
întrebările scurte aflate în
colţurile stelei.
Aleg, aleator, câţva elevi
şi le cer să citească
întrebarile. Răspunsul
acestor întrebări va fi dat
fie de cel care le-a
compus, fie de cei din
clasă.
Obţinerea 5min Pornind de la -rezolvă cerinţele Oglinda Fişa de lucru Individual continuă

performanţe caracterizarea schematică caracterelor


a personajului principal, frontal
-lor
elevii trebuie să selecteze
fragmente din text care
evidenţiază caracteristicile
acestuia.
Evaluarea 2 min Elevii primesc o fişǎ de iesire – Anexa nr.5 – pe fişǎ de iesire Fişa de auto- Activitate Autoevaluare
care o completeazǎ. evaluare
individualǎ Aprecierea
Se fac aprecieri legate de modul şi gradul de rǎspunsurilor
participare a elevilor la lecţie, de calitatea elevilor prin
rǎspunsurilor, aprecieri generale şi individuale. note sau / şi
calificative

Retenţia şi Explicaţi proverbul: A fi prins cu cioara vopsită . Notează în

Transferul Credeţi cǎ este corect să ne însuşim lucruri ce nu caiete.


ne aparţin? De ce?

S-ar putea să vă placă și