Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 14.03.2018
PROPUNATOR: Dajbog Daniela
CLASA: a X-a F
OBIECT: Psihologie
SUBIECT: Caracterul. Definire și caracterizare
TIPUL LECŢIEI: Mixt
DURATA: 50 min.

COMPETENŢE GENERALE
● Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de
cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;
● Aplicarea cunoştinţelor specifice logicii în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi
analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare;
● Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor
grupuri;
● Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în
schimbare;
● Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţii.

COMPETENŢE SPECIFICE
1.3. Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii
2.3. Analizarea profilului propriei personalităţi şi a personalităţii celorlalţi
3.2. Exemplificarea, prin cooperare cu ceilalţi, a unor trăsături ale personalităţii necesare
reuşitei în activitate
4.2. Analizarea posibilităţilor de dezvoltare personală din perspectiva cunoştinţelor de
psihologie
5.1. Caracterizarea profilului unui participant responsabil şi eficient la luarea deciziilor în
comunitate

COMPETENŢE DERIVATE
Cd1: Definirea caracterului ca latură a personalității;
Cd2: Enumerarea factorilor care influențează formarea caracterului ca latură a personalității;
Cd3: Selectarea trăsăturilor de caracter pe baza unui text dat;
Cd4: Identificarea trăsăturilor de caracter proprii, ale colegilor de clasă și a clasei ca grup
social.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
 Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, exemplul, povestea,conversaţia euristică,
învățarea prin descoperire, problematizarea, aritmogrif, exercițiu stimulativ, jocul
 Mijloace didactice: fişe de lucru, flip-chart, coli de hârtie, markere, panou Forme de
organizare: mixt

BIBLIOGRAFIE:

 Lupșa, Elena, Bratu, Victor, Psihologie.Manual pentru clasa a X-a, Editura Corvin ,
Deva, 2005;
 Zlate, Mielu, Crețu, Tinca s.a., Psihologie.Manual pentru clasa a X-a, Editura Aramis,
Bucuresti, 2005;
 Buzdugan,Tiberiu, Psihologia pe înţelesul tuturor, Editura Didacticǎ şi Pedagogicǎ,
R.A., Bucureşti, 2007;
 Necula, Adrian, (coordonator), Iacob, Luminița ș.a, Psihologie.Manual pentru clasa a
X-a, Editura Polirom, Iasi, 2008;
 Banea, Silvia, Morărașu, Violanda Cristina, Ghid de resurse practice pentru
activitatea de consiliere şi orientare a elevilor, Editura Performantica, Iaşi, 2009.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. C.
Strategie
Crt Etapele lecţiei D. Activitatea profesorului Activitatea elevului
didactică
.
Moment  Notează absenţele în catalog  Elevul de serviciu numeşte absenţii Conversaţia
1. Organizatoric  Face unele observaţii
(2 min.)
Reactualizarea  Reactualizează cunoștințele predate ora anterioară  Elevii manifestă interes şi curiozitate Explicaţia
noțiunilor-ancoră cu ajutorul unui aritmogrif (Anexa nr.1) în rezolvarea sarcinilor didactice Aritmogrif
(10 min.)  La final, profesorul prezintă elevilor cu ajutorul propuse de profesor Fișa de lucru
2.
video-proiectorului rezolvarea corectă a acestuia  Individual elevii rezolvă aritmogriful nr.1
Individual
Video-proiector
Captarea  Citește elevilor povestea Iadul și Raiul (Anexa nr.  Elevii ascultă cu interes povestea și Povestea
atenției 2) și solicită elevilor să identifice latura personalității răspund întrebărilor adresate de Frontal
(3 min.) Cd1 la care face referire povestea profesor
Cd3  Dirijează discuțiile inițiate în clasă și sistematizează  Manifestă curiozitate epistemică și Conversația
3. informațiile oferite de elevi interes față de morala din povestea euristică
 Completează cu informații suplimentare citită de profesor
 Participă la discuțiile inițiate Frontal
combinat cu
individual
Anunțarea lecției  Anunță titlul lecției și îl scrie la tablă: ″Caracterul.  Notează în caiet titlul lecției și Expunerea
și a Definire și caracterizare″ ascultă competențele Frontal
4.
competențelor  Anunță competențele lecției
(1 min.)
5. Predarea-  Prezintă elevilor etimologia cuvântului caracter și  Notează în caiete Expunerea
învățarea noilor definiția acestuia  Integrează noile cunoștințe în Frontal
conținuturi complexul cognitiv al unității de
(28 min.) învățare curente
 Prezintă caracteristici ale caracterului ca latură a  Notează în caiete
personalității și mecanismele formării acestuia
 Asigură cunoașterea, receptarea și asimilarea Expunerea
corectă a noilor conținuturi  Generează opinii cu privire la Explicația
conceptele puse în discuție Exemplul
Frontal
 Propune elevilor spre rezolvare următoarele situații-
problemă: Problematizare
 Există oameni fără caracter?  Elevii analizează situația problemă Explicația
 Cum ați descrie o persoană cu caracter slab? și vor aprecia că, din punct de vedere Conversația
Dar una cu caracter puternic? psihologic, nu este corectă afirmația euristică
 Fiind o latură a personalității, înseamnă că toți om fără caracter Frontal
oamenii au caracter. Atunci de ce spunem că există și
oameni fără caracter? Explicația
 Apreciază răspunsurile  Puterea caracterului este dată de Exemplul
 Insistă asupra rolului familiei în formarea forța convingerilor, de tăria cu care le
caracterului apărăm și susținem, de constanța și
persistența lor în timp și în
împrejurimi variate, și nu de
încărcătura lor valorică

 Propune spre lecturare Fișa de lucru nr.2 (Anexa 3)  Primesc fișa de lucru și analizează Învățarea prin
pentru a evidenția importanța caracterului, adoptării conținutul acesteia descoperire
unor valori și orientarea după acestea  Oferă soluții la cerințele fișei de Fișa de lucru
lucru nr.2
 Realizează o scurtă discuție pe marginea Pe perechi
răspunsurilor oferite de elevi
 Corectează greșelile și apreciază răspunsurile  Se raportează la aprecierile Conversația
corecte formulate de profesor euristică
 Propune spre rezolvare exercițiul numit Banca Frontal
valorilorși solicită elevilor să aleagă două valori  Elevii aleg valorile preferate, combinat cu
dintr-o listă de valori prezentată de profesor (Anexa argumentează alegerea făcută, în individual
nr. 4) ce/cine ar investi valorile alese Exercițiu
 Realizează o scurtă discuție pe marginea  Participă cu interes și curiozitate la stimulativ
răspunsurilor elaborate discuțiile inițiate în clasă Jocul
 Apreciază răspunsurile elevilor Flipchart
Conversația
euristică
Mixt
Realizarea feed-  Pentru a face elevii să conșientizeze importanța  Elevii lipesc postit-urile pe Postit-uri
back-ului caracterului în adaptarea și integrarea persoanei în fluturele expus de profesor colorate
(7 min.) grupul social, propune elevilor să realizeze un panou Video-proiector
– Fluturaș cu... caracter – în care să atașeze valori  Manifestă interes pentru activitatea Jocul
specifice clasei lor, dintr-o listă propusă de profesor și propusă de profesor Panou
6. Individual
prezentată cu ajutorul video-proiectorului
 Dirijează activitatea de învățare combinat cu
 Solicită elevilor să argumenteze alegerile făcute frontal
 Argumentează alegerea făcută

Tema pentru  Anunță tema pentru acasă: Imaginați-vă un dialog  Notează tema în caiete Conversația
7. acasă pentru următoarea pereche de valori: Muncă/Lene Frontal
(1 min.)

Încheierea  Face aprecieri generale cu privire la participarea  Ascultă aprecierile Conversația


8. activității elevilor la lecție Frontal
(1 min.)  Notează elevii care s-au remarcat
Anexa nr. 1

Numele şi prenumele ……………………………


Clasa: a X-a F
Durata: 7 minute
Se acordă 1 punct din oficiu
Tema: Temperamentul

Fișă de evaluare

Completați următorul aritmogrif, astfel încât pe coloana A-B veți descoperi denumirea
laturii dinamico-energetice a personalității.

A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
B

1. Fiindereditar, temperamentuleste …………………….. .


2. Medic din antichitateagreacă care a realizat prima tipologie a temperamentului
3. Etimologic temperament înseamnă ………………… .
4. Fiziologrus care a stabilitcele 4 tipuri de
activitatenervoasăsuperioarăprincombinareaforței, echilibruluișimobilității.
5. Tip de temperament care se caracterizeazăprinirascibilitateșiimpulsivitate.
6. Denumireatemperamentelor a fostdată de celepatrusubstanțefluide din organism
numite …………………… .
7. Tip de temperament care se caracterizeazăprin optimism șisociabilitate.
8. Tip de personalitate care împrumutăcaracteristici de la introvertitșiextravertit.
9. Tip de temperament care se caracterizeazăprinemotivitateșipesimism.
10. Psiholog care aelaboratclasificareacategorială a temperamentelorînfuncție de
nevrozism.
11. Tip de temperament care se caracterizeazăprincalmitateșilentoare.

6
Convertireapunctajuluiînnotă :

Nota 9 Nota 8 Nota 7 Nota 6 Nota 5 Nota 4 Nota 3 Nota 2 Nota 1


12p 11 -10p 9p 8p 7-6 p 5p 4p 3-2p 1

Numele şi prenumele ……………………………


Clasa: a X-a F
Durata: 7 minute
Se acordă 1 punct din oficiu
Tema: Temperamentul

7
Fișă de evaluare

Completați următorul aritmogrif astfel încât pe coloana A-B veți descoperi denumirea
laturii dinamico-energetice a personalității.

A
1 Î N N Ă S C U T
2 H I P P O C R A T E
3 A M E S T E C
4 P A V L O V
5 C O L E R I C
6 U M O R I
7 S A N G V I N I C
8 A M B I V E R T
9 M E L A N C O L I C
10 E Y S E N C K
11 F L E G M A T I C
B

Anexa nr. 2

Iadul și Raiul

Un om pios stătea de vorbă cu Dumnezeuși i-a spus:

″- Doamne, aș vrea să știu cum e Raiul și cum e Iadul…″

8
Dumnezeu l-a condus pe om către două uși. A deschis una dintre uși, iar omul a
privit înăuntru.În mijlocul încăperii se afla o mare masă rotunda.Pe masă se afla un vas
mare cu tocană, care mirosea foarte bine și care l-a făcut pe om să-i lase gura apă.

Oamenii care stăteau la masă erau slabi și bolnăvicioși. Păreau a fi înfometați.


Țineau linguri cu mânere foarte lungi care le erau legate de brațe și astfel puteau ajunge
la vas pentru a le umple cu tocană, dar din cauza mânerelor mai lungi decâtpropriile
mâini nu puteau duce la gură lingurile pline.

Omul pios s-a înfiorat la vederea suferinței lor… Atunci Dumnezeu a spus:

″Acum ai văzut Iadul.″

Au mers apoi către cealaltă camera și au deschis ușa. Arăta la fel ca și prima. Se
găsea acolo o masă mare și rotundă cu un vas mare de tocană care îți lăsa gura apă.
Oamenii de la masă erau echipați cu același gen de linguri, dar aceștia păreau bine hrăniți
și durdulii, râdeau și vorbeau între ei.

Omul pios a spus: ″Nu înțeleg!″

″- Este foarte simplu″, a spus Dumnezeu.

″- Este nevoie de abilitate. Acești oameni au învățat să se hrănească unii pe alții, în timp
ce ceilalți se gândeau doar la ei înșiși.″

Anexa nr. 3

Povești moralizatoare

1. Om bogat, om sărac

9
Într-o zi, un om bogat i-a dăruit unui sărac un coș plin de gunoi, să-și bată joc de el.
Omul zâmbi și plecă, ținând în mână coșulețul primit. Ajuns acasă aî nceput să-l curețe,
să-l spele și l-a umplut cu cele mai frumoase flori. S-a întors la omul bogat și i-a înmânat
acestuia coșulețul.
Omul, surprins, întrebă:
″- De ce mi-ai dat atâtea flori frumoase, când eu ți-am dat doar gunoi?″.
Cel sărac îi răspunse:
″- Fiecare dăruiește ceea ce are în inimă!″.

2. Alegeri negândite…
Într-o mare companie franceză din zilele noastre, managerul general a făcut într-o
zi un lucru neobișnuit: a venit într-o dimineață la service și și-a convocat de urgență toți
angajații. Printre aceștia se afla și unul renumit pentru piedicile pe care le punea colegilor
care erau pe punctul de a fi promovați. Managerul auzise și el de acest individ și s-a
gândit să se convingă el singur dacă nu cumva cei care îl informau erau rău intenționați.
L-a pus să se ridice în picioare pe împricinat, iar apoi a mai ridicat un tânăr foarte
ambițios care avea șanse de a ajunge director de departamanet. Apoi, i-a adresat celui
invidios următoarea întrebare:
″- Uite, eu te las să îți alegi singur o recompensă pentru munca pe care o depui de
atâția ani în compania noastră. Alege o promovare, o mărire de salariu, un concediu
prelungit…Ce vrei tu. Dar să știi că, indifferent ce ai alege, acest coleg al tău va primi
dublu față de ceea ce ai primit tu.″
Atunci fața invidiosului se întunecase brusc.Toți angajații se uitau uimiți unii la alții
neînțelegând de ce făcea șeful lor acest gest.
″- Am nevoie de timp de gândire″, răspunse angajatul chestionat.
″- Te așteptăm″, răspunse managerul calm.
″Dacă cer o mărire de 20%, celălalt primește 40%. Dacă cer o promovare, pe el îl
va promova și mai mult și, culmea, îmi ajunge șef direct…Nu, nu, nu!″.
″- Știu ce îmi doresc: să îmi tăiați 50% din salariu și să mă chemați și sâmbăta la service
fără să mă plătiți.″
Cei prezenți erau șocați. Managerul nu putea crede ce aude!
″- Iar cu colegul tău ce vrei să fac? Să-l concediez?″

10
″-Exact!″,a răspuns triumfător angajatul. ″Iar luna asta să-l chemați și sâmbătă și
duminică la service fără să-l plătiți.″
Bineînțeles că managerul nu a dat curs cererii sale, dar a vrut să le dea o lecție
angajaților săi și să le arate că dacă se vor lăsa copleșiti de idea rivalității, vor ajunge și ei
asemenea acestui coleg al lor pe care toți l-au calificat drept nebun când i-au auzit
cererea.

 Indentificați trăsăturile de caracter la care fac referire cele două povești.


 Care sunt lecțiile de viață pe care le putem învăța din cele două povești?

Anexa nr. 4
Banca valorilor

Sinceritate, Iubire, Fericire, Bani, Credință, Prietenie, Speranță, Curaj, Modestie,

Hărnicie, Responsabilitate, Disciplină, Altruism, Iertare, Politețe, Toleranță, Ordine,

Sprijin.

11
Numește două valori din cele enumerate mai sus, pe care dorești să le împrumuți
din banca universală a valorilor și specific în cine/ce ai investi acele valori pentru
care aioptat.

12

S-ar putea să vă placă și