Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lectie

Data: 7.02 2018


Clasa: XF
Obiectul: Psihologie
Unitatea de invatare:Procese psihice reglatorii
Subiectul lectiei : Limbajul
Tipul lectiei : Transmitere de noi cunostinte
Proopunator: Dajbog Daniela
Durata :50 minute

COMPETENŢE GENERALE
● Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente,
procese din viaţa reală;
● Aplicarea cunoştinţelor specifice logicii în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi analizarea posibilităţilor personale de
dezvoltare;
● Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri;
● Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare;
● Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţii.

COMPETENŢE SPECIFICE
1.3. Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii
2.3. Analizarea profilului propriei personalităţi şi a personalităţii celorlalţi
3.2. Exemplificarea, prin cooperare cu ceilalţi, a unor trăsături ale personalităţii necesare reuşitei în activitate
4.2. Analizarea posibilităţilor de dezvoltare personală din perspectiva cunoştinţelor de psihologie
5.1. Caracterizarea profilului unui participant responsabil şi eficient la luarea deciziilor în comunitate

1
COMPETENTE DERIVATE:
-recunoasterea polaritatii starilor afective
- intelegerea importantei comunicarii
- identificarea componentele comunicarii
- analiza functiilor limbajului

Strategii didactice :
1.Metode si procedee
- conversatia, observatia, problematizarea, jocul de rol,expunerea didactica, explicatia,demonstratia

2.Mijloace de invatamant

-manuale,caiete,creta,creioane/pixuri,fise de lucru ,tabla

3.Forme de organizare
activitate frontala,activitate individuala

4.Sisteme de evlauare
-observarea curenta,chestionarea orala,aprecierea verbala

5.Forme de evaluare
-evaluare curenta

Bibliografie
 Paul Popescu Neveanu, (1998), Psihologie, editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti
 Bonchis Elena, (1999), Metodica predarii psihologiei in liceu, editura Imprimeriei de Vest, Oradea
 Cosmovici Andrei, (1999), Psihologie, editura Polirom, Iasi
 Dafinoiu Ion, (2000), Psihologie, editura Institutului European, Iasi

2
DESFASURAREA LECTIEI

Momentul lectiei Competente Activitatea didactica Timp Obs.

Creeaza conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei. Pregateste 3 ‘


materialele necesare lectiei;Notez absentii.
Momentul Cer elevilor sa se aseze in banci si sa se pregateasca de inceperea orei de
organizator psihologie. Stabilesc regulile de disciplina.

Verific cunostintele anterioare. 7’


Verificarea Care sunt expresiile emotionale pe care le-ati identificat ?
cunostintelor 1.1 Fisa de lucru »Cum te simti astazi »
asimilate anterior
Care sunt proprietatile proceselor afective ?
1.2 Ce exprima fiecare dintre ele ?

3
Captarea atentiei 2’
Le citesc elevilor povestea Scufitei Rosii-varianta moderna Elevii sunt itrebati
ce il deosebeste pe om –fiinta rationala de celelalte fiinte .Limbajul

Se noteaza pe tabla titlul: -Limbajul


Ce intelegeti prin limbaj?

Anuntarea
subiectului lectiei si
a competentelor
vizate 1.1 Limbajul= este o activitate de comunicare interumana realizata prin
1.2 intermediul limbii si a tuturor resurselor ei. 3’
2.2
De ce anume ne folosim pt a denumi anumite obiecte?

Limbajul desemneaza capacitatea de a utiliza semne si simboluri, ca inlocuitori


ai obiectelor si de a opera cu acestea pe plan mintal.

B).Dar comunicarea cum credeti ca poate fi definita?


Transmitere noilor Comunicarea este un proces de transmitere de informatii 25’
cunostinte
Notam codul este un sistem de semne prin care se transmit sau recepteaza
3.1 mesajele informationale.
4.1
Sistemul de semne constitue ceea ce numim limba.
Limba este un produs al istoriei si indeplineste funcitia de principal mijloc de
comunicare.
Codarea
-atunci cand un emitator doreste sa transmita o anumita informatie se exprima
prin semne (litere, sunete) adica isi transpune gandurile in semne,le codeaza. La
fel ,atunci cand receptorul primeste informatia transmisa de emitator trebuie sa
faca acest lucru intelegand si interpretand literele, sunetele, cuvintele-adica
codul transmis.

4
Un alt element, conditie a comunicarii este mesajul.
Ce intelegeti voi prin mesaj ?
Notam -Mesajul este continutul informational transmis de un emitator.

Vom nota in continuare functiile limbajului.


Prima este functia de comunicare
La ce credeti ca face trimitere aceasta functie ?
Se intreaba la fiecare functie a limbajului ce inteleg elevii oferindu-se date
suplimentare. Acestia noteaza in caiete functiile limbajului.
1.Functia de comunicare= este cea de transmitere a unui continut de la o
perosoana la alta
2. Functia cognitiva = de intelegere, de integrare a gandirii, cu ajutorul careia
ne imbogatim si clarificam cunostintele.
3.Functia expresiva = de exprimare a unui continut prin intermediul intonatiei,
mimicii, pantomimicii dar si prin cuvinte.
4. Functia de convingere = limbajul ne ajuta sa transmitem altor persoane
ideile noastre dar si starile emotionale.
5. Functia ludica.(de joc)
Presupune asociatiile verbale de cuvinte, ritmica mergand pana la combinatii
artistice (de ex. Poezii,piese de teatru.)
Fixarea
cunostintelor si 10’
realizarea feed- Despre ce lectia am discutat astazi?
back-lui Ce este limbajul?
1.1
4.1 Fisa de lucru care evidentiaza relatia gandire-limbaj .Identificati continutul
semantic din urmatoarele mesaje.

5
6
7
8
Fiecare dintre noi poate sa aiba perceptii foarte diferite si deci, realitati foarte diferite. Aceste diferente cauzeaza adesea neîntelegeri si
conflicte.Ati auzit povestea Scufitei Rosii? Suntem siguri ca da. L-ati ascultat vreodata pe lup? Probabil ca nu.Ascultati-l pe lup, va
rugam, doar pentru câteva momente. Sa vedem ce are el de spus.

Padurea era casa mea. Traiam în ea si tineam foarte mult la ea. Într-o zi, pe când curatam padurea de gunoaiele pe care un turist le-a
lasat în urma, am auzit niste pasi. M-am strecurat în spatele unui copac si am vazut o fetita care venea pe carare si care ducea un
cosulet. Am început sa o privesc cu suspiciune pentru ca era îmbracata destul de ciudat: avea hainele rosii si ceva pe cap, ca si cum n-ar
fi vrut sa fie recunoscuta. Bineînteles ca am oprit-o, ca sa vad ce e cu ea. Am întrebat-o cine era, unde merge si de unde vine. Mi-a
raspuns ca merge la casa bunicii sale. si cum mergea ea pe carare, am vazut cum a scos o bucata de ciocolata si a început sa o manânce,
asta dupa ce a aruncat pe carare ambalajul de la ciocolata. Imaginati-va! Nu numai ca a patruns în padure fara permisiunea mea, dar mai
era si nepoliticoasa cu mine. si, pe deasupra, îmi murdarea si casa! Asa ca m-am hotarât sa îi dau o lectie.

Am fugit înainte la casa bunicii sale. Când am vazut-o pe bunica ei, m-am dat seama ca o cunosteam. Cu ceva ani în urma, am ajutat-o
sa scape de sobolanii pe care îi avea în casa. I-am explicat bunicii ce s-a întâmplat si ea a fost de acord sa îi dam o lectie. Ba, mai mult:
bunica a fost de acord sa se ascunda sub pat, pâna o chemam eu.

Când a sosit fetita, am invitat-o în dormitor unde eram eu în pat, îmbracat ca si bunica ei. Fetita s-a apropiat de mine si primul lucru pe
care l-a facut a fost sa îmi spuna ceva urât legat de urechile mele mari. Cum am mai fost insultat pe tema asta, i-am spus doar ca
urechile mari ma ajuta sa aud mai bine. Pe urma, fetita a facut o alta remarca rautacioasa, spunând ca am ochii bulbucati. Pentru ca
vroiam sa ramân calm, i-am spus doar ca ochii mari ma ajuta sa vad mai bine. Dar, urmatoarea insulta m-a înfuriat rau de tot. Mi-a spus
ceva legat de dintii mei mari. Atunci m-am enervat cumplit. Pur si simplu nu mi-am mai putut stapâni furia. Asa ca am sarit din pat si i-
am urlat ca dintii mei mari ma ajuta sa o manânc mai bine.

Dar, nici un lup nu ar mânca vreodata o fetita mica. Cu siguranta nu aveam intentia de a o mânca. Cred ca oricum avea un gust destul de
rau. Tot ce vroiam era sa o sperii un pic. Dar fetita a început sa alerge prin camera si sa tipe. Am început sa o urmaresc, gândindu-ma
ca, daca o prind, voi putea sa o linistesc.

Deodata, usa a zburat data de perete de un padurar mare, care avea un topor în mâini. Am stiut imediat ca sunt în primejdie, asa ca am
sarit pe fereastra si am fugit cât de repede am putut.

si asta nu e totul. Bunica fetitei nu a spus niciodata povestea asa cum a fost. Asa ca toti ma stiu acum ca sunt periculos si rau. Toata
lumea ma ocoleste acum. Poate ca fetita a trait fericita multi ani dupa, însa eu, cu siguranta nu.

9
10

S-ar putea să vă placă și